Lietuvoje

2019.05.15 09:06

Pranckietis atskleidė, su kokiomis politinėmis jėgomis vyksta intensyvios derybos dėl koalicijos plėtros

Dainora Karklytė, ELTA2019.05.15 09:06

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad vyksta intensyvios derybos su „Tvarkos ir teisingumo“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijomis. Pasak jo, frakcijai nusprendus nebesitraukti iš valdančiųjų gretų, yra svarstoma, ką pasiūlyti šioms frakcijoms, kad būtų išplėsta valdančioji dauguma.

Argumentuodamas norą į koaliciją pasikviesti šias frakcijas, V. Pranckietis teigia, kad liepos 12 d. būtų gera proga pasiūlyti koalicijos partneriams postus valdžioje.

„Normali politinė praktika rodo, kad valdžia reikia pasidalinti, norint turėti stabilią koaliciją, tai to yra ir siekiama ir to buvo siekiama nuolat (...), ir dabar liepos 12 d. gali būti tuo svarbi, kad būtų galima perskirstyti pozicijas ir visi taptų atsakingais ir vykdomojoje valdžioje, ne tik Seime“, - ambicijų neslėpė Seimo pirmininkas.

Vis dėlto, anot V. Pranckiečio, kalbėti apie konkrečius postus dar yra anksti ir kol kas kalbama apie koalicinės sutarties pasirašymą bei vyksta derybos, siekiant išsiaiškinti konkrečius potencialių partnerių norus.

„Dabar vyksta diskusijos dėl aplinkos komiteto pirmininko posto, o vėliau bus diskusija ir apie dalyvavimą Vyriausybėje“, - trečiadienį „Žinių radijui“ teigė jis, tačiau nesiryžo spėlioti, kokius ministrų postus galėtų pasiūlyti partneriams. 

ELTA primena, kad iškart po prezidento rinkimų, premjerui Sauliui Skverneliui likus trečiam, buvo kalbama, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga trauksis iš valdančiųjų ir perduos valdžią konservatoriams. Vis dėlto po antradienį vykusio beveik keturias valandas trukusio posėdžio Seimo „valstiečiai“ išreiškė norą likti valdžioje ir plėsti valdančiąją daugumą.

Pranckietis pakomentavo pasikeitusią frakcijos nuomonę: pirmą kartą pasisakė visi

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad chaoso, kurį sukėlė Ramūno Karbauskio pareiškimai trauktis iš valdančiųjų gretų, nereikėjo. Komentuodamas antradienį per savaitę radikaliai pasikeitusį „valstiečių“ frakcijos sprendimą nebesitraukti iš valdančiųjų gretų, V. Pranckietis pabrėžė, kad artikuliuojant tokį sprendimą pirmą kartą savo nuomonę išreiškė visi frakcijos nariai.

„Turbūt pirmą kartą išklausėme frakcijos narių, pirmą kartą kiekvienas pasisakė ir išsakė savo nuomonę“, - trečiadienį „Žinių radijui“ sakė Seimo vadovas.

V. Pranckietis sako, kad nereikėjo politikoje chaoso, kurį sukėlė valdančiųjų lyderių dramatiški pareiškimai trauktis.

„Aš manau, kad jo nereikėjo“, - sakė V. Pranckietis, pridurdamas, kad klausimas, kodėl chaosas visgi įvyko, yra skirtas ne jam. 

Nepaisant to, kad „valstiečių“ frakcija dar iki rinkimų buvo beveik vienbalsiai pritarusi kontraversiškai vertinamam R. Karbauskio planui trauktis iš valdančiųjų gretų, antradienį vienbalsiai nutarė priešingai. 

„Daugelis atstovaudami skyriams ir rajonams kalbėjo ne tik savo vardu, bet kalbėjo ir skyrių vardu, ir visi vienareikšmiškai, be išimties pasisakė, kad valdžioje liekame ir niekur nesitraukiame“, - pažymėjo jis. 

V. Pranckietis, aiškindamas tokį sprendimą, akcentavo, kad pats traukimuisi niekada nepritarė. 

„Aš asmeniškai nuolatos kalbėjau apie tęstinumą ir, manau, kad vakarykštis posėdis ir buvo tuo labai svarbus, kad visi pasisakė už tęstinumą“, - sakė Seimo vadovas.

Kartu, pažymėjo V. Pranckietis, premjeras taip pat turi suprasti, kad pažadų palikti Vyriausybės vadovo posto nereikia laikytis. 

„Ne man reikia suprasti, bet jis suprato tai, kad partijos pasitikėjimo jis nepraradęs ir kad tas pasitikėjimas prašo jo, kad jis tęstų tas veiklas. Tai neabejoju, kad tai jam nėra paprastas sprendimas. Tačiau čia yra (frakcijos. - ELTA) kreipimasis ir sakymas, kad mes negalime pasitraukti, ir jis tą, manau, girdi“, - sakė jis, pridurdamas, kad tiksi, jog premjeras persigalvos. 

„Manau, kad premjeras prisiims atsakomybę ir supras, kad partija prašo prisiimti tą atsakomybę nes premjeras yra puikus“, - apibendrino V. Pranckietis.

Prieš prezidento rinkimus tikinęs, kad premjero S. Skvernelio pralaimėjimo šalies vadovo rinkimuose atveju neišvengiamai trauksis iš valdančiųjų gretų ir tą kelis kartus patvirtinęs pasibaigus prezidento rinkimas, R. Karbauskis antradienį persigalvojo. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11