Lietuvoje

2013.01.19 16:24

Klaipėdoje sveikas tik kas 10-as moksleivis

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.01.19 16:24

Klaipėdos visuomenės sveikatos specialistai sunerimę. Išanalizavę mokinių profilaktinių patikrinimų pažymas, jie nustatė, kad tik kas dešimtas moksleivis yra sveikas. Sparčiai prastėja mokinių regėjimas, nemažai vaikų turi jungiamojo audinio ir skeleto-raumenų sistemos sutrikimų.

Klaipėdos visuomenės sveikatos specialistai sunerimę. Išanalizavę mokinių profilaktinių patikrinimų pažymas, jie nustatė, kad tik kas dešimtas moksleivis yra sveikas. Sparčiai prastėja mokinių regėjimas, nemažai vaikų turi jungiamojo audinio ir skeleto-raumenų sistemos sutrikimų.

Visuomenės sveikatos specialistų duomenimis, profilaktiškai sveikatą praėjusiais metais pasitikrino 95 proc. Klaipėdos bendrojo lavinimo mokyklų moksleivių. Iš jų tik 11 procentų nebuvo nustatytas joks sutrikimas. Tačiau specialistai pabrėžia, kad ir sveikų vaikų sveikata esą kasmet blogėja.

Labiausiai specialistus šokiravo prastėjantis mokinių regėjimas. Nustatyta, kad regos sutrikimų turi kas antras vaikas. Daugiausia – 4–5 klasių moksleiviai. O jungiamojo audinio ir skeleto-raumenų sistemos problemų turi penktadalis visų pasitikrinusiųjų sveikatą – daugiausia 9–12 klasių mokiniai.

Šių sveikatos sutrikimų priežastys, specialistų teigimu, – ilgas ir netaisyklingas sėdėjimas prie kompiuterio. Jų esą galima išvengti laikantis darbo ir poilsio režimo, sveikai maitinantis, aktyviai judant. Ir svarbiausia – taisyklingai sėdint prie kompiuterio.

„Pažymėsiu, kad jaunesnio amžiaus vaikai – tai ikimokyklinio amžiaus vaikai – prie kompiuterio turi praleisti ne daugiau kaip 30 min. darydami pertraukėles. 5 minutes pasėdi prie kompiuterio ir padaro 10 min. pertraukėlę. Nuo 5 iki 8 klasių mokiniai per dieną turėtų praleisti ne daugiau kaip 45 minutes prie kompiuterio, taip pat darydami pertraukas“, – aiškina Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistė Dainora Bielskytė.

Vyresniems moksleiviams prie kompiuterio patariama užsibūti ne ilgiau kaip 2 valandas per dieną ir nepamiršti, kad atstumas tarp ekrano ir akių turėtų būti ne mažesnis kaip 40 centimetrų.

Sveikatos specialistų teigimu, didelį dėmesį moksleivių sveikatai turėtų skirti mokykla. Čia svarbus tinkamas apšvietimas ir vaiko amžių atitinkantys suolai.

„Yra tokių nusiskundimų, kad mokyklose ne visi suolai atitinka mokinių ūgį“, – sako D. Bielskytė.

„Teigti, kad visose mokyklose yra nauji stalai ir kėdės, kurių aukščiai yra reguliuojami, negalėčiau, nes dėl lėšų trūkumo visam miestui įsigyti tokius naujus baldus nėra galimybių. Bet vėlgi priklauso nuo mokyklos vadovų požiūrio, gal net nuo asmeninio požiūrio, kiek tas vaikas bus sveikas mokykloje praleisdamas visą dieną“, – mano Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė Aušra Dragašienė.

Pasak specialistų, vaikais turi pasirūpinti ir tėvai. Ugdyti tinkamus įpročius, reguliuoti jų laiką, fizinį aktyvumą ir gerą mitybą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt