Naujienų srautas

Lietuvoje2015.06.20 18:06

L. Graužinienės siūlymą dėl VAD direktoriaus skyrimo S. Skvernelis vadina cinišku

BNS 2015.06.20 18:06

Seimo pirmininkės „darbietės“ Loretos Graužinienės siūlymą, kad skiriant Vadovybės apsaugos departamento (VAD) direktorių dalyvautų visi trys šalies vadovai, vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis vadina cinišku ir neatsakingu.

Seimo pirmininkės „darbietės“ Loretos Graužinienės siūlymą, kad skiriant Vadovybės apsaugos departamento (VAD) direktorių dalyvautų visi trys šalies vadovai, vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis vadina cinišku ir neatsakingu.

„Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė įregistravo įstatymo pataisas, pagal kurias Vadovybės apsaugos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorių – įsiklausykite: Seimo pirmininko teikimu, premjero pritarimu skirtų Lietuvos Respublikos Prezidentas. Įvertinimas vienintelis: Seimo pirmininkė eilinį kartą pademonstravo politinio cinizmo pavyzdį. Teko girdėti sakant – ir visišką nekompetenciją“, – teigia ministras komentare, kurį BNS šeštadienį perdavė jo patarėjas Tomas Beržinskas.

„Norisi tik šypsotis prisiminus, kad Seimo pirmininkė anksčiau buvo didelė iniciatorė pataisų, pagal kurias iš prezidento būtų atimta policijos vadovo skyrimo teisė“, – priminė S. Skvernelis.

Anot jo, L.Graužinienės siūlymas dėl VAD direktoriaus skyrimo tvarkos sukurtų „tiesiogiai aukščiausių šalies politikų interesams atstovaujantį, nekontroliuojamą ir niekam (...) neatskaitingą ir nepavaldų darinį, kurio vadovą niekur Europoje nematyta tvarka skirtų prezidentas!“

„Pagal pataisų autorės siūlomą VAD direktoriaus skyrimo tvarką turėsime unikalią situaciją, kai trys aukščiausi šalies politikai paskirs niekam neatskaitingą ir niekam nepavaldų direktorių. Dar daugiau, direktorius pats tvirtins VAD struktūrą ir pareigybių sąrašą, pats skirs savo pavaduotojus, pats steigs, reorganizuos ir likviduos struktūrinius padalinius“, – Seimo pirmininkės projektą kritikavo ministras.

Jo tvirtinimu, jeigu būtų priimtas L. Gaužinienės siūlymas, departamento niekas negalėtų kontroliuoti, nes, pagal pataisas, VAD direktorius pats nustatytų vidaus darbo ir kontrolės tvarką.

„Galbūt sąmoningai nutylima, kad VAD yra kriminalinės žvalgybos subjektas. Aukščiausi šalies politikai įgyja labai reikšmingą ir jautrų įrankį, turintį dideles galias ir galimybes. Tačiau ir šioje veiklos srityje VAD niekas neturės teisės kontroliuoti!“ – teigė S. Skvernelis.

„Norom nenorom kyla įtarimų, kad, paskyrus Valstybės saugumo departamento direktoriumi principingą ir valstybei ištikimą žmogų, atsiranda grėsmė, jog VSD nebebus politinių užsakymų vykdytoju. Seimo pirmininkei prireikė naujo?“ – klausia ministras savo komentare.

Jį nustebino, kad tokį projektą norima priimti „žaibo“ greitumu – antradienį surengti ir jo pateikimą, ir priėmimą.

„Štai kaip greitai, be jokių Vyriausybės išvadų, diskusijų ir derinimų su kitais teisės aktais, sprendžiami trijų Lietuvos piliečių ir trijų institucijų apsaugos klausimai. Likusių beveik 3 milijonų gyvybės, sveikatos ir turto apsaugos klausimai gali ir toliau būti marinuojami“, – pareiškė S. Skvernelis ir priminė, kad kiti su vidaus reikalų sistemos pareigūnais susiję projektai parlamente užsiguli metus.

„VAD pareigūnų darbo užmokestis ir dabar vidaus reikalų sistemoje yra vienas didžiausių. Departamentui žaibo greičiu tapus asignavimų valdytoju, turbūt visi suprantame, eurų nebus gailima. 800 žmonių gyvenimas pagerės iš esmės, likusiai 18 tūkst. VRM pareigūnų gyvenimo gerinimo viltys geriausiu atveju atidedamos 2017 ar 2018 metams. Nes jie saugoja ir gelbėja ne ypač svarbius Lietuvos piliečius“, – teigė vidaus reikalų ministras.

Jis suabejojo, ar L.Graužinienė savo projektą derino su Darbo partijos frakcija, ir vylėsi frakcijos nariai joms nepritars.

Seimo pirmininkė šią savaitę Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Vadovybės apsaugos departamento įstatymo pataisą, kad VAD vadovą į pareigas penkerių metų kadencijai skirtų prezidentas Seimo pirmininko pritarimu ir premjero teikimu.

Šiuo metu departamento direktorių į pareigas skiria ir iš jų atleidžia vidaus reikalų ministras.

Taip pat siūloma tarp direktoriaus įgaliojimų įrašyti, kad jis steigia, pertvarko, reorganizuoja ar likviduoja departamento struktūrinius padalinius, atstovauja departamentui vadovybės apsaugos klausimais.

Pataisos aiškinamajame rašte sakoma, kad ja siekiama sudaryti prielaidas didesniam VAD.

„Vadovybės apsaugos departamentas yra tam, kad užtikrintų vadovų apsaugą. Pagrindinis tikslas – kad departamentas, kaip buvo anksčiau, taptų atskiru asignavimų valdytoju, ir atitinkamai tada skyrimo tvarkoje dalyvauja visi trys pagrindiniai valstybės vadovai – prezidentas, Seimo pirmininkas ir premjeras“, – apie savo projektą BNS sakė L.Graužinienė.

„Mes visi sutarėme, ir prezidentas, ir premjeras, ir aš, kad reikia padaryti atskirą asignavimų valdytoją, atskirą biudžetinę įstaigą, tam Biudžeto sandaros įstatyme nustatyta tvarka, kaip tampama, taip ir pasiūlyta“, – pridūrė parlamento vadovė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi