Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.14 17:41

Kviečia pasižiūrėti: Valstybės pažinimo centre atkurtas partizanų bunkeris

Minint Pilietinio pasipriešinimo dieną, Valstybės pažinimo centre atkurtas partizanų bunkeris ir atidaryta paroda, skirta Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos deklaracijos paskelbimo 70-mečiui. Išgyvenusieji partizaninę kovą tikina neabejojantys, kad ir šiandien Lietuvos jaunimas taip pat gintų tėvynę, kaip ir anuomet.

Partizanų dainomis Valstybės pažinimo centre šalia Prezidentūros minima Pilietinio pasipriešinimo diena. Paroda sukurta paminėti 1949 metų vasario 16-ąją, kai aštuoni partizanų vadai pasirašė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaraciją.

„Diena buvo parinkta specialiai, kad paminėti pilietinį pasipriešinimą, kuris gali įvykti įvairiomis formomis, ar tai būtų su ginklu rankose, ar tai būtų su daina“, – sako Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pagrindinis parodos akcentas – bunkerį primenanti konstrukcija. Kaip ir autentiškuose partizanų bunkeriuose, įėjimo aukštis siekia vos kiek daugiau nei metrą. Pasak parodos kūrėjų, žengdami į vidų lankytojai simboliškai nulenks galvas už visus, kovojusius dėl Lietuvos.

Bunkerio viduje elektroniniu formatu eksponuojama 49-ųjų deklaracija. Išgyvenusi partizaninę kovą ryšininkė Ona Butrimaitė-Laurinienė tikruosius bunkerius prisimena kaip baisius, šlapius ir tamsius, o juose gyveno žūti pasiryžę vyrai.

„Dėkoju Lietuvos jaunimui, kad vis tiek kur bebūtų jausis lietuvis ir žinos, kad mamą reikia apgint. Ar mama turtinga, ar mama sužeista, ją vis tiek reikia gint, taip aš galvoju, viskas bus gerai, tikiu Lietuva“, – teigia O. Butrimaitė-Laurinienė.

Veidrodinėse bunkerio sienose pristatomi Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracijos signatarų ir aukščiausių partizaninės kovos vadų, tapusių pasipriešinimo simboliais, – Jono Žemaičio-Vytauto, Adolfo Ramanausko-Vanago ir kitų – gyvenimai.

„Kiekvienas lankytojas veidrodžiuose mato save ir gali tuo pačiu susitapatinti su konkrečiomis asmenybėmis, būtent ikikariniais partizanais, kurie buvo, sakykime, tokie patys žmonės kaip mes, mes galime susitapatinti ir suvokti, kad esame tokios pačios asmenybės“, – pasakoja istorikas Norbertas Černiauskas.

49-ųjų deklaracija įteisino Lietuvos Laisvės Kovų Sąjūdį, kaip visuotinio organizuoto ginkluotojo pasipriešinimo sovietinei okupacijai organizaciją, o jos Tarybą – kaip vienintelę teisėtą valdžią okupuotoje Lietuvoje.

Plačiau – reportaže (nuo 18 min.).

„Laba diena, Lietuva“. Ar įvyks šeštasis gyvybės rūšių išnykimas?

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi