Lietuvoje

2013.01.19 16:19

Teismas išteisino sukčiavimu kaltintą D. Pavalkio žmoną

ELTA 2013.01.19 16:19

Kauno apygardos teismas išteisino švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio žmoną Editą Pavalkienę, kuri su kitais dviem asmenimis kaltinta sukčiavimu.

Kauno apygardos teismas išteisino švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio žmoną Editą Pavalkienę, kuri su kitais dviem asmenimis kaltinta sukčiavimu.

Kauno prokurorai prašė „darbiečio“ D. Pavalkio žmoną architektę E. Pavalkienę pripažinti kalta didelės vertės sukčiavimo byloje ir nubausti realia trejų metų laisvės atėmimo bausme.

Penktadienį Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį trims kaltinamiesiems – Zenonui Girčiui, Valiui Knokneriui ir E. Pavalkienei, kurie buvo teisiami dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, dokumentų suklastojimo ir panaudojimo, taip pat didelės vertės svetimo turto iššvaistymo.

Visi kaltinamieji dėl jiems inkriminuotų veikų išteisinti, teismui nustačius, kad jie nepadarė veikų, turinčių nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių, pranešė teismas.

E. Pavalkienė sakė ir tikėjusis tokio teismo verdikto. Teisminis procesas šioje byloje truko dvejus metus.

„Taip, tokio ir tikėjausi, todėl, kad darbai, mano nuomone, buvo atlikti ir ta byla buvo nesusipratimas. Tai teismas ir pasakė savo sprendimu“, – naujienų agentūrai ELTA sakė moteris.

Ji nekomentavo to, kaip vertina tai, kad byla į viešumą iškilo tik jos vyrui D. Pavalkiui tapus ministru.

„Aš esu projektuotoja, čia turbūt tik politikai gali komentuoti. Aš džiaugiuosi, kad priimtas teisingas sprendimas, kad buvo atsižvelgta, ką pasakė liudytojai, ką mes sakėme, jog darbai atlikti. Dėl vyro – irgi džiaugiuosi. (...) Pagrindinis kaltinimas ir buvo, kad pasirašyti atliktų darbų aktai už neatliktus darbus. Visus ir išteisino, kadangi tikrai buvo atlikti“, – kalbėjo E. Pavalkienė.

Kauno miesto savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio skyriaus pavaduotojas Z. Girčys ir akcinės bendrovės „Miestprojektas“ generalinė direktorė E. Pavalkienė buvo teisiami už tai, kad veikdami bendrininkų grupėje 2008 m. išrašė ir parašais patvirtino dokumentus, kurių pagrindu už Taikos ir Pramonės prospektų sankryžos rekonstravimo ir viaduko projekto parengimą ir projekto vykdymo priežiūrą „Miestprojektui“ Kauno miesto savivaldybė išmokėjo 413 tūkst. litų.

Tuo metu laikinai Komunalinių statinių priežiūros poskyrio vedėjo pareigas ėjęs V. Knokneris buvo kaltinamas padėjęs suklastoti ne tik šiuos, bet ir kitus dokumentus, kuriais remiantis E. Pavalkienės vadovaujamai akcinei bendrovei buvo išmokėta dar 350 tūkst. litų.

Kaltinimas byloje buvo grindžiamas tuo, kad suklastotų PVM sąskaitų faktūrų pagrindu buvo apmokėta už sankryžos rekonstravimo ir kitus darbus, kurie nebuvo atlikti. Teismas nusprendė, kad šis kaltinimas nepagrįstas jokiais objektyviais byloje esančiais įrodymais: liudytojų parodymus teismas įvertino kaip neinformatyvius ir iš esmės nesusijusius su kaltinime išdėstytomis aplinkybėmis, o teiginius, kad darbai nebuvo atlikti, paneigė specialistų išvados.

Be to, teismas konstatavo, kad dėl kaltinamųjų veiksmų nebuvo sutrikdyta normali valstybės institucijos veikla, pažeisti teisėti fizinių ar juridinių asmenų interesai, veiksmuose nebuvo tiesioginės tyčios.

Atsižvelgęs į tai, kad apkaltinamasis nuosprendis negali būti grindžiamas prielaidomis, o teismo išvados turi būti pagrįstos įrodymais, neginčijamai patvirtinančiais kaltinamųjų kaltę, teismas nusprendė, kad negali pripažinti kaltinamųjų kaltais, padarius jiems inkriminuojamas veikas, ir juos išteisino.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dar gali būti apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Nuo šio nuosprendžio galėjo priklausyti ministro D. Pavalkio likimas pareigose. Švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis, kandidatuodamas į šias pareigas, nebuvo informavęs Prezidentės apie jo žmonai pateiktus kaltinimus, išaiškėjusią informaciją šalies vadovė vertina kaip labai rimtą, yra teigusi Prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė.

Premjeras Algirdas Butkevičius prisipažino, jog į švietimo ir mokslo ministrus skirdamas D. Pavalkį nežinojo, kad jo žmonos atžvilgiu atliekamas ikiteisminis tyrimas, ir neatmetė, kad jeigu ministro žmona būtų nuteista, gali būti keliamas klausimas dėl D. Pavalkio tinkamumo eiti pareigas. Pats D. Pavalkis yra sakęs, jog tikisi, kad jo sutuoktinė bus išteisinta, o iškeltos bylos nelaikantis kliūtimi būti ministru.