Lietuvoje

2019.05.13 10:10

Nuo Šimonytės mažai atsilikęs Nausėda: nenorėčiau, kad dabar prasidėtų rūmų kėdžių perstatymai

Ekonomistas Gitanas Nausėda – vienas iš dviejų kandidatų, išėjusių į antrąjį prezidento rinkimų turą. Sekmadienį jis nežymiu skirtumu nusileido konservatorių kandidatei Ingridai Šimonytei, su kuria vėl susirungs už dviejų savaičių.

G. Nausėda pirmame ture surinko 30,95 proc. balsų. Sekmadienio naktį iš rinkimų apylinkių keliaujant rezultatams, jis beveik visą laiką pirmavo, tačiau pasirodžius didžiųjų miestų balsams, jį aplenkė I. Šimonytė, surinkusi 31,13 proc. balsų.

Spaudos konferenciją G. Nausėda pradėjo džiugiomis nuotaikomis: „Rezultatai puikūs, laimėjome 75 proc. Lietuvos savivaldybių, t. y. 46 iš 60. Tai yra ženklas, bylojantis, kad galiu vadinti save tautos ar žmonių kandidatu. Visų Lietuvos žmonių pasitikėjimas mus įpareigoja.

„Iš prezidentės sveikinimo nesulaukiau, antrojo pasirinkimo atveju mano pozicijos patrauklios ir palankios. Tai nieko nereiškia automatiškai, dėl šito reikės kantriai ir kryptingai dirbti. Bet ką galiu pasakyti, nepaisant visų mėginimų sutapatinti mane su konkrečia partija, aš ir toliau liksiu nepriklausomas kandidatas, kuris siekia bendro gėrio Lietuvai“, – sakė G. Nausėda.

G. Nausėda įvertino ir premjero pareiškimus dėl pasitraukimo iš savo posto. 

„Turbūt Skvernelis geriau galėtų atsakyti, jam turbūt reikia apmąstyti. Bet kuriuo atveju, tikrai norėtųsi su juo pasišnekėti apie tai, kaip jis pats vertina susiklosčiusią situaciją. Aš pirmiausia vadovaujuosi tuo, kad Lietuvos žmonės suteikė pasitikėjimą konkrečiai partijai, ir ji suformavo valdančiąją daugumą. Tikrai būtų nelabai solidu, jei partija imtų blaškytis ar sietų savo buvimą valdžioje su kitų rinkimų rezultatais. Norėčiau, kad valstybėje būtų stabilumas, bet vien tik prezidento pastangomis to stabilumo pasiekti neįmanoma. Bet kuriuo atveju, tikrai nenorėčiau užbėgti už akių ir kad dabar prasidėtų rūmų kėdžių perstatymai, kada kiti kandidatai pradėtų matuoti save premjero kėdėje. Galime kalbėti apie alternatyvas kitu atveju, jei valdančioji dauguma pasikeistų“, – sakė jis.

Kalbėdamas apie artėjančius Europos Parlamento rinkimus, G. Nausėda sakė, kad iššūkių Europai daug ir „Brexitas” nėra vienintelis.

„Iššūkių yra daug, o Lietuva turi išsaugoti savo stuburą ir poziciją kiekvienu klausimu, kuris yra Europos Sąjungos darbotvarkėje”, – sakė G. Nausėda.

Komentuodamas premjero Sauliaus Skvernelio pažadus pasitraukti iš posto, kandidatas sakė sieksiantis priverti premjerą įgyvendinti savo programą iki galo.

„Viskas priklausys nuo datos. Jei tai bus liepos 12 diena, manau, iki to laiko bus pakankamai galimybių padiskutuoti ir pasvarstyti, nes komentarai pastarąją savaitę buvo pateikiami labai stichiškai. Ir dėl to norėtųsi geriau ir tikriau suprasti tuos motyvus. [Norėčiau], kad tas pasitikėjimo mandatas nebūtų nepraprastas ir dabar būtų tęsiamas, nes priešingu atveju reikėtų kalbėti apie alternatyviąją valdančiąją koaliciją, kurios kontūrai nėra aiškūs. Išmėginčiau visas galimybes, kad premjeras, kuris pateikė daug pažadų rinkiminiu metu, imtųsi atsakomybės juos įgyvendinti iki galo, o prezidento funkcija siekti, kad tai nekenktų valstybės makroekonominiam tvarumui“, - sakė jis

Pirmajame ture S. Skvernelis sulaukė 19,72 proc. rinkėjų balsų.

Rinkimuose taip pat dalyvavo socialdemokratas eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, kuris liko ketvirtas su 4,69 proc. rinkėjų palaikymu. Penktas liko filosofas Arvydas Juozaitis, gavęs 4,69 proc. rinkėjų balsų, šeštas – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Septintas pirmajame ture liko Seimo narys Mindaugas Puidokas, aštuntas – Naglis Puteikis, o mažiausiai rinkėjų palaikymo sulaukė europarlamentaras Valentinas Mazuronis.

Antrasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 26 dieną kartu su Europos Parlamento rinkimais.

Konferencija. Gitanas Nausėda: nenorėčiau, kad kiti kandidatai pradėtų matuoti save premjero kėdėje