Lietuvoje

2019.05.13 09:46

Savo sėkme tikėjusi Šimonytė: buvo sakančių, kad be reikalo sudarau konkurenciją Nausėdai

Pirmasis turas prezidento rinkimuose Ingridai Šimonytei buvo sėkmingas. Surinkusi 31,13 proc. balsų, konservatorių kandidatė pateko į antrąjį rinkimų turą, kuriame susigrums su ekonomistu Gitanu Nausėda.

Nors skaičiuojant balsus I. Šimonytė ilgą laiką buvo trečia ir vietą užleido premjerui Sauliui Skverneliui bei ilgai lyderiavusiam G. Nausėdai, galiausiai ji aplenkė premjerą, o suskaičiavus visus balsus – ir G. Nausėdą, kuris liko su 30,95 proc. balsų. Skirtumas tarp šių kandidatų nedidelis, I. Šimonytę ir G. Nausėdą skiria vos keli tūkstančiai balsų.

I. Šimonytė spaudos konferenciją pradėjo padėkomis savo rinkėjams ir apskritai balsavusiesiems rinkimuose.  

„Padėkosiu ir tiems, kurie balsavo apskritai, nepasidavė manipuliacijoms, kalbu apie referendumus. <...> Kiekvieno žmogaus palaikymas labai svarbus ir man. Turiu ką pasiūlyti ir tiems žmonėms, kurių kandidatai neišėjo į antrą etapą, ypač tiems, kuriems rūpi socialinė gerovė, kurie neieško lengvų atsakymų. <...> Bus įtemptos dvi savaitės ir po jų išsiaiškinsime, kas labiausiai vertas atstovauti Lietuvos žmonėms“, –  sakė ji.

Paklausta, kokių priemonių imsis kovodama dėl prezidento posto antrajame ture, I. Šimonytė teigė, kad visos priemonės yra „svarbios ir naudotinos“.

„Kalbėsiuosi su kitų politinių partijų ir jėgų atstovais, naudosiu tradicinės kampanijos priemones, tai yra kreipimasis į rinkėjus. Tų priemonių bus – kaip visada – įvairių“, – sakė ji.  

Paklausta, kaip vertina referendumo dėl pilietybės išsaugojimo rezultatus, I. Šimonytė teigė pritarianti pilietybės išsaugojimui. 

„Matyčiau prezidento lyderystę šiuo klausimu, kadangi referendumas įvyko (referendumas dėl dvigubos pilietybės įvyko, tačiau trūksta balsų pakeisti Konstituciją – LRT.lt), iš dalyvavusių žmonių labai didelė dalis pasisakė, kad Konstitucija būtų keičiama arba klausimas būtų sprendžiamas.

Visas procesas buvo tikrai ne toks, koks turėtų būti, buvo daug įdėta pastangų, kaip galbūt apeiti įstatymą, o ne suformuluoti klausimą taip, kad žmonės ateitų ramiai į referendumą ir balsuotų. Mes turime tą atsakymą tokį, kokį turime, bet problema niekur neišnyko, mes turime atsižvelgti, kiek daug mūsų žmonių yra tarp kūjo ir priekalo dėl dabartinio reguliavimo, pritariu pilietybės išsaugojimui“, – sakė ji.  

I. Šimonytė pripažino, jog tikėjosi patekti į antrąjį turą. 

„Neslėpsiu, kad tikėjausi, nors buvo ne vienas toks, kuris nesitikėjo, kad išvis pateksiu, ir sakė, kad be reikalo sudariau konkurenciją G. Nausėdai ir taip padedu S. Skverneliui“, – sakė ji.

Paklausta, ar dirbtų su premjeru, mat vakar jis pareiškė apie savo atsistatydinimą, jei nepateks į antrą turą, I. Šimonytė juokavo: „Nežinau, ką šiandien ryte S. Skvernelis pasakys, pasikalbėjęs su savo žmona.

Bet Konstitucinio Teismo nuostata aiški – jei ta pati dauguma, tai ji ir turi teikti premjerą. Bet niekas jo nelaiko pririšto ir, jei S. Skvernelis nebenorės, tokia yra ponų valia, niekas neverčia dirbti. Bet jei visos šitos emocijos nurimtų <...>, manau, kad dirbti su S. Skverneliu pavyktų.“

Ji neatmeta ir pirmalaikių Seimo rinkimų scenarijaus: „Tai galėtų būti gana sąžiningas sprendimas. Jei įvertinsime R. Karbauskio retoriką, kad nepatekimas reiškia nepasitikėjimą, tai, logiškai mąstant, pasitikrinti pasitikėjimą politinei jėgai būtų visiškai naudinga.“

I. Šimonytė pabrėžė, kad antrajame ture tikisi garbingos kovos ir pergalės, nepaisant to, kad kai kurie apžvalgininkai ją prognozuoja G. Nausėdai: „Neketinu svarstyti tokių scenarijų, ketinu laimėti rinkimus ir pasiūlyčiau G. Nausėdai būti premjeru. Visi svarstymai gali būti tik po rinkimų.“

Prabilusi apie galimą scenarijų ministrų kabinetui formuoti, I. Šimonytė teigė, kad viskas priklauso nuo to, ar liks ta pati dauguma.

„Manau, kad šis kabinetas, nors daugumą pažįstu kaip gerus profesionalus, turi problemą – mažą palaikymą Seime. Pasitaikė atvejų, kai siūlomas reformas palaikė tik opozicija“, – sakė ji.  

Sužinojusi, kad aplenkė S. Skvernelį ir tapo antra, I. Šimonytė sekmadienį vakare sakė: „Atrodo, kad ta teorija, kurią prieš keletą mėnesių kažkas išmetė kaip planą-chuliganą, kad gali būti antrame ture du dešiniųjų kandidatai, iš kurios daug kas juokėsi, panašu, kad juoktis nereikėjo ir tai gali būti tikėtinas antro turo scenarijus. Ačiū labai visiems už balsus ir panašu, kad laukia dar dvi savaitės rimto darbo.“

S. Skvernelis sulaukė 19,72 proc. rinkėjų balsų.

Rinkimuose taip pat dalyvavo socialdemokratas eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, kuris liko ketvirtas su 4,69 proc. rinkėjų palaikymu. Penktas liko filosofas Arvydas Juozaitis, gavęs 4,69 proc. rinkėjų balsų, šeštas – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Septintas pirmame ture liko Seimo narys Mindaugas Puidokas, aštuntas – Naglis Puteikis, o mažiausiai rinkėjų palaikymo sulaukė europarlamentaras Valentinas Mazuronis.

Antrasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 26 dieną kartu su Europos Parlamento rinkimais.

Konferencija. Ingrida Šimonytė: nesvarstau jokių kitų variantų – planuoju laimėti rinkimus