Lietuvoje

2019.05.13 06:43

Visiškas Skvernelio fiasko didmiesčiuose: nugarą atsuko net Matijošaičio Kaunas

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt 2019.05.13 06:43

Pirmasis rinkimų turas reitingų lyderiams klostėsi skirtingai – kol Gitanas Nausėda mėgavosi pirmąja vieta nuo pat pirmosios rinkimų apylinkės, kova tarp premjero Sauliaus Skvernelio ir Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatės Ingridos Šimonytės virė iki tol, kol rezultatus pradėjo siųsti didieji šalies miestai.

Ir čia paaiškėjo akivaizdi tendencija – premjeras pralaimėjo visur, net ir Kaune, iš kurio mero Visvaldo Matijošaičio jis sulaukė ypatingo palaikymo.

Apgaulinga sėkmė mažosiose apylinkėse

Skaičiuojant pirmuosius rezultatus, akivaizdžiai visur pirmavo G. Nausėda, antroje pozicijoje laikėsi S. Skvernelis, turėjęs kelių procentų pranašumą prieš buvusią finansų ministrę I. Šimonytę.

Palankus scenarijus premjerui klostėsi iki pirmųjų žinių iš didmiesčių – pirmosios Kauno apylinkės nieko gero nežadėjo, ten akivaizdžiai pirmavo I. Šimonytė, antras laikėsi G. Nausėda, tuo tarpu S. Skvernelis buvo trečias, tačiau praraja tarp pirmų dviejų politikų laikėsi didelė.

Tai buvo signalas, jog pradėjus skaičiuoti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos balsus premjerui išsilaikyti antroje vietoje bus sunku.

Taip ir įvyko. Apie vidurnaktį, išvydęs pirmuosius labiau apčiuopiamus rezultatus iš Lietuvos didmiesčių, S. Skverneliui neliko nieko kito tik pripažinti pralaimėjimą.

 „Jau šiandien turbūt nelabai“, – TV3 televizijai  dar prieš vidurnaktį sakė S. Skvernelis, paklaustas, ar dar tikisi aplenkti antroje vietoje atsidūrusią Ingridą Šimonytę.

Po kurio laiko jis LRT studijoje paspaudė ranką ir pirmojo turo lyderiui G. Nausėdai.

Premjeras neįtiko nė vienam didmiesčiui

Nagrinėjant rezultatus iš rinkimų apylinkių akivaizdu – didmiesčių S. Skvernelis neįtikino, premjeras nelaimėjo nė viename iš 6 didžiųjų Lietuvos miestų.

Vilniuje S. Skvernelis surinko apie 14,30 proc. balsų, kai oponentai savo kraityje turėjo 41,08 proc. (I. Šimonytė) ir 24,44 proc. (G. Nausėda).

Kaunas, miestas, kuriame S. Skvernelis, ko gero, dėjo daugiausia vilčių, taip pat atsuko nugarą. Premjerui nepadėjo ir tai, kad stiprią paramą jam išreiškė ir prieš porą mėnesių miesto meru triuškinančia persvara perrinktas V. Matijošaitis.

Tačiau šiame mieste dominavo I. Šimonytė, surinkusi 37,51 proc. balsų, antras liko G. Nausėda su 32,20 proc., tuo tarpu premjero balsadėžėje atsidūrė netikėtai mažas rinkėjų palaikymas – vos daugiau nei 16 proc.

Klaipėda – gimtasis G. Nausėdos miestas. Čia ekonomistas dominavo – surinko daugiau nei 36,64 proc. balsų ir beveik 10 proc. persvara aplenkė I. Šimonytę (27,40 proc.). Trečiajame pagal dydį Lietuvos mieste S. Skvernelis vėl turėjo tenkintis vieta už antrojo turo borto – beveik 17 proc. balsų, tačiau atotrūkis buvo per didelis, jog premjeras įsitrauktų į atkaklesnę kovą.

Šiauliuose S. Skvernelis taip pat buvo sulaukęs vietos valdžios palankumo – dar kovo pabaigoje miesto meras Arūnas Visockas teigė  išgirdęs vyriausybės vadovo pažadą, kad jis nesieks apsunkinti rinkimų komitetų veiklos nustatant didesnius nei iki šiol apribojimus ir reikalavimus.

„Klausimas užduotas, atsakymas gautas, turbūt iš to akivaizdu, kad ministrą pirmininką palaikysiu rinkimuose“, – tuomet teigė miesto meras.

Tiesa, nors miesto valdžia ir rėmė premjerą, gyventojai turėjo kitokią nuomonę – S. Skvernelis ir čia liko trečias (22,78 proc.), stipriai nusileidęs G. Nausėdai (33,62 proc.) ir šiek tiek pralaimėjęs I. Šimonytei (27,49 proc.).

Panevėžyje premjeras taip pat neturėjo jokių šansų. Čia dėl pirmos pozicijos susigrūmė G. Nausėda (32,34 proc.) ir I. Šimonytė (33,68 proc.), tuo tarpu S. Skvernelio kraityje viso labo 18,78 proc. rinkėjų pasitikėjimo balsų.

Alytaus mieste situacija identiška. Arši dvikova dėl pirmosios vietos tarp G. Nausėdos ir I. Šimonytės, atitinkamai 31,51 proc. ir 30,42 proc. balsų, premjeras vėlgi lieka trečias – kraityje kiek daugiau nei 21,89 proc., tačiau akivaizdžiai to per mažai, norint konkuruoti dėl vietos antrajame ture.

Užsienio lietuvių balsavimas: I. Šimonytės totalus dominavimas ir kuklūs premjero 6 proc.

Gegužės 12-ąją vyko ne tik prezidento rinkimai, bet ir du referendumai – dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo ir pilietybės išsaugojimo, todėl užsienio lietuviai balsavo itin aktyviai, prie balsadėžių nusidriekė eilės.

Suskaičiavus rezultatus paaiškėjo, kad emigravę tautiečiai savo favorite matė I. Šimonytę. Jei rinkimai vyktų tik tarp užsienyje esančių rinkėjų, I. Šimonytė triumfuotų jau pirmajame ture (59 proc. balsų).

Buvusiai finansų ministrei čia konkurencijos nepalaikė net šių rinkimų favoritas G. Nausėda, surinkęs beveik 24 proc. balsų.

Premjeras S. Skvernelis tarp užsienio lietuvių pasirodė itin kukliai – surinko vos 5,84 proc. balsų ir nežymiai aplenkė Arvydą Juozaitį ir Vytenį Andriukaitį.