Lietuvoje

2019.05.12 20:36

Skvernelį aplenkusios Šimonytės štabe užgrojo „Metallica“: panašu, kad juoktis nereikėjo

papildyta 01:12
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.05.12 20:36

Sekmadienis – lemtinga diena, kai paaiškės prezidento rinkimų rezultatai. Kandidatai vakare rinkosi į štabus, kur laukė, kol paaiškės, kas patenka į antrąjį rinkimų turą. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatė Ingrida Šimonytė rinkimų atomazgos su rėmėjais laukia sostinės centre esančiame MO muziejuje.

Netrukus po 20 val., kuomet užsidarė rinkimų apylinkės, I. Šimonytė surengė pirmąją vakaro spaudos konferenciją.

„Nežinau, ką labai tokiu metu dar galima pasakyti. Ačiū visiems žmonėms, kurie manė, kad yra svarbu ateiti balsuoti ir pareikšti savo nuomonę“, – sakė I. Šimonytė. Ji pasidžiaugė padidėjusiu rinkėjų aktyvumu ir svarstė, kad tai, greičiausiai, susiję su referendumu dėl pilietybės išsaugojimo bei tai, kad rinkimuose registravosi nemažai svetur gyvenančių tautiečių.

TS-LKD kandidatė dėkojo ir konkurentams, už korektišką kovą ir debatus. Ji sakė „vieną kitą pastebėjimą, kuris buvo ne į temą“ nurašanti norui suteikti debatams daugiau žaismingumo. Kandidatė kalbėjo, kad bent tarp kandidatų rinkimų kova buvo korektiška.

Paklausta, kodėl savo štabu pasirinko MO muziejų, I. Šimonytė sakė, kad tai yra puiki erdvė ir geras simbolis to, kaip žmonės, daug pasiekę versle, nusprendžia tai ką pasiekė investuoti ne į savo ego ir prabangius automobilius, o į kultūrinę erdvę miestui ir jo svečiams.

Politikė nesiėmė svarstyti, kokie bus pirmojo turo rezultatų ir sakė tiesiog palinkėti rinkimų komisijoms sėkmės skaičiuojant balsus.

Papildyta 23:17

„Atrodo, kad duomenų reikia laukti ilgiau nei tikėjomės, tikrai tikėjomės, kad dabar turėsime dalį didžiųjų miestų. Panašu, kad skirtumas tarp 2 ir 3 vietos tirpsta. Tikiuosi, kad ištirps per kelias valandas“, – apie 23 val. 15 min. žurnalistams sakė I. Šimonytė.

Papildyta 23:28

Sužinojusi, kad aplenkė S. Skvernelį ir tapo antra I. Šimonytė sakė: „Atrodo, kad ta teorija, kurią prieš keletą mėnesių kažkas išmetė kaip planą-chuliganą, kad gali būti antrame ture du dešiniųjų kandidatai, iš kurios daug kas juokėsi, panašu, kad juoktis nereikėjo ir tai gali būti tikėtinas antro turo scenarijus. Ačiū labai visiems už balsus ir panašu, kad laukia dar dvi savaitės rimto darbo.“

Ingrida Šimonytė roko ritmu: po mikrodvikovos prieš premjerą – šokiai štabe

Po žinios apie I. Šimonytės sėkmę jos štabe garsiai užgrojo grupės „Metallica“ daina „Whiskey in the jar“, netrukus užgrojo ir „Enter Sandman“.

„Karbauskis – politikas, kuris gąsdina žmones“

Kitoje Vilniaus vietoje rinkimų rezultatų laukiantis S. Skvernelis žurnalistams sakė, kad jei nepateks į antrąjį turą, liepos 12-ąją atsistatydins. Apie paklausta I. Šimonytė sakė, kad tai „ponų valia“: „Kaip čia dar gali tai vertinti? Tiesa, aš nežinau, kas bus ta sąlyga atsistatydinimo. Iš pradžių ponas Skvernelis sakė, kad atsistatydins, jei nepateks į antrą turą. Na, jeigu patektų ir laimėtų vis tiek turėtų atsistatydinti.“

Ji kalbėjo, kad kiekvienas premjeras demokratinėje valstybėje, jeigu mano, kad nebegali nieko daugiau padaryti, turi teisę atsistatydinti.

Kritikos I. Šimonytė buvo sulaukusi ir iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio, kuris pareiškė, kad TS-LKD rinkimuose iškelta politikė yra Landsbergių statytinė. Komentuodama tokius „valstiečių“ lyderio teiginius I. Šimonytė sakė, kad R. Karbauskis yra iš tų politikų, kuriems patinka gąsdinti žmones.

„Taip ir vertinu, kaip Karbauskio retorikos figūras, kurias girdime dažnai. Gaila, bet R. Karbauskis yra iš tų politikų, kuriam labai patinka žmones gąsdinti. Man lieka tik apgailestauti, kad jis yra pasirinkęs tokią taktiką ir žmones gąsdina.

Nes niekieno statytinė ir patys teiginiai yra juokingi. Esu visada politikoje savarankiškas žmogus, nesvarbu, kad priklausau Tėvynės sąjungos frakcijai ir su ja patekau į Seimą. Nesu labiau priklausoma nuo ko nors, negu ponas Karbauskis“, – kalbėjo kandidatė.

Kartu su I. Šimonyte ir jos rėmėjais rinkimų rezultatų laukia ir vos prieš porą mėnesių prie Seimo TS-LKD frakcijos prisijungęs buvęs „valstietis“ Justas Džiugelis. Paklaustas, ar kada galėjo įsivaizduoti, kad rinkimų rezultatų lauks būtent konservatorių kandidatė štabe, politikas sakė apie tai negalvojęs, tačiau teigė, kad jo ir TS-LKD vertybės sutampa.

„Politika labai nenuspėjamas dalykas. Reikia taikytis prie aplinkybių, bet svarbiausia neišsižadėti savo vertybių. Akivaizdu, kad žodžio laisvė, demokratija ir konstitucinės vertybės tiek su Ingrida, tiek su TS-LKD mane vienija“, – sakė J. Džiugelis.

Tikisi, kad rezultatą pakeis didieji miestai

Apie 22 val. nešina gėlėmis į I. Šimonytės štabą atvyko Seimo vicepirmininkė Irena Degutienė. Ji kalbėjo, kad nors pradėjus plaukti mažųjų apylinkių balsams TS-LKD kandidatė užėmė trečią vietą, situacija turėtų kisti kai paaiškės, kaip balsavo didieji miestai.

„Jos elektoratas tikrai daugiau yra didžiuosiuose miestuose. Nors galiu pasidžiaugti, kad daug kas simpatizuoja I. Šimonytei ir gyvenantys rajonuose ar mažesniuose miestuose. Aišku, reikia sulaukti didžiųjų miestų rezultatų ir aš manau, kad santykis pasikeis“, – komentavo I. Degutienė.

Ilgametė politikė paklausta, kaip vertina rinkimų kampaniją, kalbėjo, kad purvo pakankamai išpilama per visus rinkimus. Tačiau ji sakė mananti, kad ši kampanija buvo gana korektiškai, net ir atsižvelgus į „apspjaudymą“ tiek partijos, tiek jos iškeltos kandidatės.

„Kažkaip neprilipo tas purvas. Visada sakau, kad žmonės nėra kvaili ir puikiai atskiria pelus nuo grūdų. O užsiimti vien tik gąsdinimu, iš tikrųjų, yra žemas politinis elgesys ir man atrodo, kad jei jau norime kalbėti argumentų kalba, tai ja ir reikia kalbėti, o ne naudoti tokių purvinų epitetų“, – kalbėjo konservatorė.

Paklausta, ar kaip vertina valdančiųjų žodžius, kad pralaimėjimo atveju jie pasitrauks, o S. Skvernelis atsistatydins, I. Degutienė sakė: „Manau, kad per naktį jie gerai pagalvos. Tuo labiau, kad šiandien girdėjau Seimo pirmininką kalbantį kitaip ir nepalaikantį tos idėjos.“

Kiek vėliau į I. Šimonytės štabą atvyko ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Jis taip pat kalbėjo neabejojantis, kad I. Šimonytei sėkmę atneš didieji miestai: „Ne tik didieji miestai. Paprastai ir iš mažesnių savivaldybių būna kaimiškų, miesto apylinkių skirtumai.“

Paklaustas, apie S. Skvernelio žodžius dėl atsistatydinimo liepos 12-ąją, jei neišeis į antrąjį turą, R. Šimašius sakė, kad prieš pat rinkimus iš valdančiųjų pusės sklido daug negatyvo ir teigė, kad taip pat negatyvus buvo ir toks premjero pasisakymas.

„Prieš pat rinkimus iš R. Karbauskio pusės tai skambėjo kaip šantažas. Pono Skvernelio atveju, nežinau ar dabar tinkamas laikas apie šnekėti, galbūt pasibaigus balsavimui. Bet aš manau, kad tai būtų ir logiškas žingsnis, nes premjeras yra labai svarbus žmogus ir dalyvaujant rinkimuose, nesurenkant pasitikėjimo, natūralu, kad reikia išvadas daryti. Tikrai nesiečiau to su geru ar blogu darbu, bet manau, kad tai logiškas pasvarstymas“, – kalbėjo R. Šimašius.

Jis teigė besidžiaugiantis, kad šiuose rinkimuose dalyvauja daug gerų kandidatų. Paklaustas, kodėl pasirinko remti I. Šimonytę jis sakė, kad sutampa jų pažiūros ir ji turi visas prezidentui reikalingas savybes. Taip pat geru kandidatu, kuris taptų ir geru prezidentu, jis įvardijo Gitaną Nausėdą. Vilniaus meras sakė į kitus štabus neketinantis eiti.

Antrame ture mato G. Nausėdą ir I. Šimonytę

Palaikyti kandidatė į štabą atvyko ir jai pirminiuose partijos rinkimuose pralaimėjęs Vygaudas Ušackas. Gerai nusiteikęs politikas sakė esąs nustebęs, kad G. Nausėda sulaukė tokio palaikymo. Visgi jis teigė tikintis, kad antrajame ture ietis surems I. Šimonytė ir G. Nausėda.

„Esu nustebęs Nausėdos proveržiu, tikrai maniau, kad jam bus sunkiau, kadangi jis neturi tokios struktūrinės bazės. Bet tai parodo, kad žmonės turi savo nuomonę, nepriklausomai nuo politinės priklausomybės. Tai labai įdomu.

Aš manau, kad Ingrida ir Gitanas bus antrajame ture. Tikrai taip“, – teigė V. Ušackas.

Paklaustas, kaip jo nuomone, atrodytų rinkimai, jei TS-LKD savo kandidatu būtų pasirinkusi jį, o ne I. Šimonytę, V. Ušackas nusijuokė ir sakė neketinantis spėlioti.

„Referendumai ir S. Skvernelis – R. Karbauskio atsakomybė“

Apie 1 val. nakties į I. Šimonytės štabą nešinas rožinių gėlių puokšte atvyko ir TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis. Paklaustas, kaip vertina I. Šimonytės šansus antrajame rinkimų ture, atsakė: „Santūriai optimistiškai. Todėl, kad džiaugsimės po antrojo turo.“

Kalbėdamas apie tai, kad į antrąjį turą pateko du dešiniųjų pažiūrų kandidatai, sakė, kad buvo panašu R. Karbauskio sukelta banga ir neapykanta galėjo duoti rezultatų, bet toks scenarijus neišsipildė.

„Aš R. Karbauskiui siūlau pailsėti, atsigauti, rytoj pašnekėsim. <...> Aš manau, kad R. Karbauskis ir save, ir savo komandą įvarė į kampą. Tikrai manau, kad reikia palaukti rytojaus. Pusiau juokais, pusiau rimtai iš tikro manau, kad reikia pailsėti, ataušti galvoms ir gali būti, kad daug kas keisis.

Jeigu jis neatsitrauktų nuo savo grasinimų, mes esame paskelbę keletą scenarijų, kuriuos būtų galima Seime svarstyti, diskutuoti, žiūrėti, ką toliau. Vienas iš jų yra galbūt netgi remti S. Skvernelio mažumos vyriausybę, jeigu jie nesutartų tarpusavyje. Galbūt mėginti sutelkti naują techninę vyriausybę, o gal netgi visos frakcijos be opozicijos Seime turėtų po porą ministrų naujoje vyriausybėje. Tai būtų vyriausybė R. Karbauskio sukeltai krizei suvaldyti“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Paklaustas, kurių politikų ir partijų paramos reikėtų I. Šimonytei antrame ture, G. Landsbergis sakė, kad visi garbingi žmonės gali svarstyti paremti TS-LKD kandidatę. Tiesa, jis sakė, kad politikų, kuriems pareikšti įtarimai arba kurie yra teisiami, parama nėra laukiama.

Kalbėdamas apie referendumų rezultatus G. Landsbergis sakė, kad situaciją dėl Seimo narių mažinimo referendumo jo nestebina, tačiau referendumo dėl pilietybės išsaugojimo rezultatai – apmaudūs.

„Tikrai gaila, tikėjausi, kad jis bus įvykęs ir mes šį klausimą būsime išsprendę, bet, deja, reikės spręsti dar sykį ir, ko gero, tuo pačiu būdu. Aš manau, kad „valstiečiai“ sugriovė tą referendumą. Diskreditavo nepasirengimu, antruoju referendumu dėl Seimo narių mažinimo. R. Karbauskis turėtų prisiimti atsakomybę. Tai yra jo nesėkmė – ir referendumai, ir S. Skvernelis“ – karčių žodžių negailėjo G. Landsbergis.

LRT studijoje – Ingrida Šimonytė: neatmetu tikimybės, kad „valstiečių“ retorika – rinkiminė mobilizacija

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.