Lietuvoje

2019.05.13 01:36

Nausėda triumfuoja: ar jūs suvokiate, ką mes padarėme?

atnaujinta 02:00
Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.05.13 01:36

Po 1 val. nakties į rinkimų štabą Gitanas Nausėda grįžo kaip pirmojo turo nugalėtojas, jį pasitiko ovacijos. „Chebra“, ar jūs suvokiate, ką mes padarėme?“, – į skanduotę „Nausėda, Nausėda“ atsakė pirmojo turo nugalėtojas.

Nuotaika G. Nausėdos štabe pakili buvo visą vakarą – pirmosios pozicijos jis neužleido nė karto.

Paklaustas, kaip klostytųsi situacija su valdančiaisiais, jei jis taptų prezidentu, G. Nausėda vardijo kelis galimus variantus.

„Jeigu šiai partijai palankiai susiklostytų rinkimai (nors nežinau, ką jie laikytų palankiu rezultatu), galima ta pati valdančioji koalicija su kitu premjeru, galima mažumos vyriausybė, technokratinė vyriausybė. [...]

Mažiausiai tikėtina, bet neatmestina tikimybė yra išankstiniai Seimo rinkimai“– kalbėjo pirmojo turo nugalėtojas.

Sveikino buvę konkurentai

Atvykęs į štabą G. Nausėda sakė, kad sveikinimų sulaukė ne tik iš Mindaugo Puidoko ir Sauliaus Skvernelio, bet ir iš Vytenio Povilo Andriukaičio, Valdemaro Tomaševskio. Jis komentavo, kad išsikrovus telefonui buvo kiek atribotas nuo išorinio pasaulio – galbūt sveikino ir dar kas, bet jis sveikinimų priimti negalėjo. 

Prieš pat vidurnaktį G. Nausėda LRT studijoje prasilenkė su premjeru S. Skverneliu, kuris pasveikino ekonomistą su pergale pirmajame ture. 

Išskirtinė medžiaga: LRT koridoriuose – premjero sveikinimai Gitanui Nausėdai ir žinia apie pasitraukimą
LRT studijoje – Gitanas Nausėda: mano žaidimo taisyklės – kitokios

Šiek tiek po 23 val. į štabą nešinas knyga apie Vytautą Didįjį atvyko kitas kandidatas į prezidentus M. Puidokas.

„Telkti, vienyti mūsų šalį ir kurti gerovės valstybę“, – linkėjo M. Puidokas.

Pasak jo, jau aišku, kad į antrąjį turą G. Nausėda patenka. Tiesa, M. Puidokas teigė, jog pasveikins ir kitą į antrąjį turą patekusį kandidatą. Jeigu juo bus Ingrida Šimonytė, kaip mano M. Puidokas, jis sakė palaikysiantis G. Nausėdą.

Į G. Nausėdos štabą buvo atvykęs ir Vygaudas Ušackas. 

Kuo geresnis už I. Šimonytę

Paklaustas, kuo jis būtų geresnis kandidatas už antroje vietoje likusią I. Šimonytę, G. Nausėda visų pirma minėjo partiškumą.

„Esu ne partijos deleguotas prezidentas, todėl man nereikėtų kažkaip formaliai nutraukinėti ryšių su partija, kurios narė ji nėra, bet buvo deleguota“, – sakė jis.

Nepartiškumas, pasak jo, leidžia lengviau sodinti už bendro stalo įvairių partijų atstovus – jie turi daugiau pasitikėjimo ir mažiau išankstinių nuostatų.

Taip pat jis minėjo, kad turi darbo tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuje patirties. „Taigi, ko gero, galėčiau geriau derinti interesus“, – teigė jis.

Svarbiau dabar, pasak jo, ne partijų, o žmonių parama. „Svarbiau ne prašyti partijų vadovų padalinti balsus, kurie jiems nepriklauso, o dirbti dėl balsų, dėl žmonių pasitikėjimo, kad jie tikrai norėtų atiduoti už mane savo balsą“, – kalbėjo jis.  

Džiaugėsi pasitikėjimu

Komentuodamas rezultatus anksčiau sekmadienio vakarą G. Nausėda džiaugėsi, jog sulaukė tokio pasitikėjimo.

„Man džiugu, kad žmonės patikėjo. Džiugu, kad patikėjo ir kiti miestai“, – sakė jis ir vylėsi, kad galutinio rezultato dar nesuskaičiuoti balsai iš kitų apylinkių nepakeis.

Užsiminė apie socialdemokratus

G. Nausėda neatsakė, su kuriuo kandidatu labiau norėtų susitikti antrajame ture: „Tą žmogų, kuris patenka į antrąjį turą, priimame kaip duotybę ir debatuojame su šiuo kandidatu.“

Kandidatas sakė dėl paramos kol kas nesikalbantis su jokiomis partijomis. Pasak jo, ne dabar reikia apie tai kalbėtis. Tačiau jis minėjo Socialdemokratų partiją. 

„Nemažai žmonių, kurie renka socialdemokratus, prezidento rinkimuose renkasi mane, tai ta partijos parama yra daugiau simbolinis aktas, ir ne tas klausimas, kurį nepasibaigus rinkimams turėtume svarstyti“, – žurnalistams kalbėjo kandidatas. 

Rinkimų kova garbinga buvo ne visada

Į štabą atvyko ir kandidato žmona Diana Nausėdiene. Ji sakė, kad visiškai garbinga iki šiol vykusios rinkimų kovos pavadinti negalėtų.

Diana Nausėdienė apie priešrinkiminį periodą: šis etapas man buvo labai sunkus

„Šitoje rinkimų kovoje buvo pačių įvairiausių momentų ir galbūt visais atvejais jos garbinga pavadinti negalėtume. Norėtųsi pakeisti socialinę kultūrą ir tikiuosi, kad Gitano pavyzdys buvo tas pavyzdys, kai bandoma bendrauti, diskutuoti kitame, bendrame lygmenyje“, – teigė ji.

Paklausta, ar negąsdina prezidento žmonos statusas, ji kalbėjo, kad negąsdina, bet tai reikalautų didelės atsakomybės. „Šiandien ryte, važiuodama per tuščią Vilnių, bandžiau įsivaizduoti, kaip pasikeistų likimas, ir tai būtų didžiulė atsakomybė“, – sakė D. Nausėdienė.

Ji sakė antrajame ture besitikinti gilesnės kandidatų diskusijos, probleminių klausimų kėlimo. „Diskusijos buvo gana seklios ir pretendentams nepavyko atskleisti nei savo programų, nei asmenybių, nei galimybių“, – teigė ji, akcentuodama, kad klausimai turėjo būti keliami apie valstybės ateitį, vystymąsi, perspektyvą, pokyčius ir Lietuvos galimybes.

„Išbarstėme savo jėgas smulkiems pokalbiams“, – apibendrino ji.

Tačiau, nors minėjo, kad laikotarpis iki šio vakaro buvo sudėtingas, dabar galimo prezidento žmona sakė besijaučianti labai gerai.

„Laikotarpis buvo labai turtingas ir brangus man ir mano vyrui, nes keliavome po tyliąją Lietuvą – bendravome su žmonėmis, sugėrėme begalę šilumos, meilės ir tokio šilto žmogiško bendravimo“, – kalbėjo G. Nausėdos žmona.

G. Nausėda: skaičiukai nesvarbu – svarbu patekti į antrąjį turą

Likus paskutinėms akimirkoms iki rinkimų apylinkių uždarymo, kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda kalbėjo, kad jam nesvarbu, kokie bus galutiniai skaičiukai prie jo pavardės, – svarbu, kad tai garantuotų patekimą į antrąjį turą. Tiesa, pirmajame laimėti norėtųsi, šypteli jis.

„Tie skaičiukai turbūt nieko nereiškia – svarbu patekti į antrąjį rinkimų turą. Norėtųsi laimėti pirmajame, bet turbūt nė vienas iš kandidatų šiandien sau tokio tikslo, atsižvelgiant į apklausas, kelti negali. O vadinamasis bilietas į antrąjį turą suteikia dar dvi savaites galimybės agituoti [...] ir mums tos savaitės būtų labai vertingos“, – žurnalistams kalbėjo jis.

Kandidatas, komentuodamas aktyvesnį nei per praėjusius metus balsavimą, kalbėjo, kad didelis aktyvumas jam palankus. Tiesa, neišskyrė, kur didelis aktyvumas jam būtų palankiausias – svarbus esą kiekvieno Lietuvos žmogaus palaikymas.

Jeigu patektų į antrąjį turą, pasak G. Nausėdos, jis grįžtų prie susitikimų su Lietuvos žmonėmis – tai pastarąją savaitę dėl didelio debatų kiekio teko apleisti.

Įvertino N. Puteikio kritiką

Kalbėdamas apie aktyvią kito kandidato į prezidentus – Naglio Puteikio retoriką, kuria rinkėjai raginti nerinkti konkrečiai G. Nausėdos, jis sakė, kad jo tokie veiksmai negąsdina. „Ponas Naglis gal save gali gąsdinti – manęs jis tikrai negąsdina“, – teigė kandidatas į prezidentus.

Kampanija, pasak kandidato, buvo ilga, reikėjo išlaikyti tempą ir tai padaryti esą pavyko. Jis kritikavo, kad būti nepriklausomu kandidatu yra daug sudėtingiau negu remiamu partijos.

„Partijos gali lengvai persivesti iš vienos sąskaitos į kitą kelis šimtus tūkstančių eurų ir tai daro, o mums, norint sąskaitoje sukaupti 100 tūkst., reikia turbūt pusę metų aktyviai dirbti su kiekvienu potencialiu rėmėju, prašyti“, – aiškino jis.

Pasak G. Nausėdos, reikia didelės rėmėjų drąsos norint paremti tą, kuris nėra establišmento kandidatas, nes jie esą daugelis bijo, kad tokie rėmimai vėliau gali atsirūgti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt