Lietuvoje

2019.05.11 17:54

Tyrimas atskleidė, kad mokymui skirti pinigai paleidžiami į orą šildant tuščius pastatus

LRT TV naujienų tarnyba, Urtė Korsakovaitė, Aina Mizgirdė, LRT.lt2019.05.11 17:54

Ugdymo įstaigų rezultatus vertinančiame žurnale „Reitingai“ skelbiama, kad Lietuvoje išlaidos vieno vaiko mokymui gali skirtis net septynis kartus. Pasak ekspertų, ugdymo įstaigų tinklas vis dar nesutvarkytas, o pinigai tiesiog išleidžiami į orą šildant pastatus, kuriuose kartais mokosi vos septyni vaikai. Švietimo ministras žada, kad situacija keisis.

Kuršėnų Stasio Anglickio mokykloje mokosi daugiau nei penki šimtai vaikų, kiekvienam jų skiriama gerokai per tūkstantį eurų. Visai netoli, vos už 20 kilometrų, Verbūnų mokykloje–daugiafunkciame centre mokosi vos 28 mokiniai, bet čia kiekvienam jų išleidžiama gerokai daugiau – beveik 6 tūkstančiai eurų per metus.

„Liūdna, nes mes esame didelė mokykla išleidžianti daug mokinių, juos paruošianti gyvenimui, atiduodanti gimnazijai, kiek galime mokiniui skiriame laiko, bet norėtųsi, kad mokytojui už tai būtų sumokėta“, – sako Kuršėnų S. Anglickio mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Nijolė Kadytė.

„Aš manyčiau, kad daugiausiai išlaidų pareikalauja pastatų išlaikymas, apšiltinimas ir atlyginimai. Iš turimo finansavimo, kiek galime mes įsigyjame mokymo priemonių, vadovėlių, bet taupiai lėšas naudojame, stengiamės ir šilumą ir elektrą taupyti“, – teigia laikinoji Verbūnų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Rasa Jurgaitienė.

Nuo kitų metų Verbūnų mokyklą savivaldybė ketina prijungti prie kitos mokyklos. Pasak Šiaulių rajono savivaldybės, tiek mažai lėšų mokyklai skiriama dėl vaikų patogumo, kad jie galėtų mokytis šalia namų. Pinigai naudojami patalpoms šildyti ir tvarkyti.

„Savivaldybė prisidėdama atsižvelgia į mokyklos plotą, į mokinių skaičių ir tos lėšos gaunasi labai netolygiai paskirstytos, nes yra labai skirtingas mokinių skaičius“, – pasakoja Šiaulių r. savivaldybės atstovas Raimondas Galkus.

Geriausiai finansuojami mokiniai pasiekia prastus rezultatus

Žurnalo „Reitingai“ vyriausiojo redaktoriaus Gintaro Sarafino teigimu, daugiausia pinigų vienam vaikui išleidžiama rajonų pagrindinėse mokyklose – Vilniaus, Šiaulių, Alytaus. Pasak redaktoriaus, paprastai geriausiai finansuojami mokiniai pasiekia prastus rezultatus.

Tyrimas atskleidė, kad kai kuriose mokyklose, pavyzdžiui, visų dešimtokų matematikos pasiekimų vidurkis tesiekia vos 3 balus iš 10, tačiau išlaidos vieno vaiko mokymui skiriasi iki septynių kartų.

„Aš nežinau, kam mokėti už dvejetus, trejetus po penkis-šešis tūkstančius eurų per metus, nes tai yra tiesiog pinigų taškymas“, – mano G. Sarafinas.

Pasak švietimo ministro Algirdo Monkevičiaus, tokią situaciją būtina taisyti. Planuojama neskirti finansavimo silpnoms, mažai vaikų turinčioms mokykloms regionuose, ir taip keisti finansavimo modelį.

„Vyriausybė numačiusi netgi 50 proc. sumažinti iki 2020-ųjų šiuos kontrastus. Kai kur gali būti, kad tas finansavimas vieno mokinio yra ir didesnis, tačiau tai turi duoti būtent šitą rezultatą.

Jeigu šito rezultato nėra, tai yra ydinga ir mes tikrai kartu su savivaldybėmis šitą praktiką įvertinę bandysime keisti patį finansavimo modelį“, – tikina švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Pasak ekonomisto Raimondo Kuodžio, reikėtų pritaikyti išlaidų ir naudos analizę: atsižvelgti į mokyklų ir vaikų gyvenamosios vietos koordinates, laiko sąnaudas ir pagal tai pertvarkyti mokyklų tinklą.

„Modeliui reikia mokyklos koordinačių, kad žinoti atstumus tarp įvairių mokyklų, tarp ten kur gyvena moksleiviai ir kur jie mokosi. Bet niekas nenori to daryti, niekas nenori tų duomenų surinkti, nors iš principo jų reikia labai nedaug“, – sako ekonomistas Raimondas Kuodis.

Pašnekovo teigimu, apie vieną trečdalį dabar veikiančių mokyklų turėtų būti uždarytos. Švietimo ministerijos duomenimis, iš viso per penkerius metus po reorganizacijos uždarytos 24 ugdymo įstaigos.

Plačiau apie tai LRT TELEVIZIJOS laidos „Žinios“ reportaže nuo 06 min. 26 sek.

Žinios. Atsisveikinimas su Vytautu Šerėnu vyks Vilniaus laidojimo rūmuose

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt