Lietuvoje

2019.05.10 14:40

Kova su Sosnovskio barščiais nesibaigia: įsitraukė visa Europos Sąjunga

Lietuvoje dešimtmetį trunkanti kova su invaziniu augalu Sosnovskio barščiais – nesibaigia.

Pasak specialistų,  augalas toliau plinta, užgrobdamas vis naujus plotus. Šią problemą spręsti bando visa Europos Sąjunga. Valstybės įpareigotos kuo skubiau parengti specialius Sosnovskio barščių naikinimo planus.

Šiaurės Lietuvos miškininkai jau dešimtmetį kovoja su invaziniu augalu – Sosnovskio barščiais. Vien Kuršėnų padalinio teritorijoje Sosnovskio barščiais užkrėsta 7 hektarų teritorija. Miškininkai sako dabar šiame plote barščius naikinantys cheminiu būdu – mokslininkų neseniai sukurtais herbicidais.

„Purškiam Sosnovskio barščius dviem preparatais herbicidais tai mokslininkai rekomendavo, jie yra skirti profesionaliai veiklai. Tai kadangi esam prieš 3 metus įveisę čia mišką, tai negalim purkšt kitais metodais tiktais su rankiniu purkštuvu“, – sako Miškų urėdijos Šiaulių padalinio vadovas Giedrius Tamošiūnas.

Rezultatai jau pastebimi. Per kelerius metus invaziniai augalai sumenko, pavyko sustabdyti jų plitimą. Tačiau kol visai išnyks  prireiks dar ne vienerių metų darbo.  Barščiai keroja ir valstybės žemės plotuose, ir privačiuose sklypuose. Pavienius augalus esą galima naikinti mechaniniu būdu.

„Reikia kasti kokį 15 cm, iškasti šaknį, nukirsti, arba galima uždengti su juoda plėvele, kad jisai iššustų“, — pasakoja Kurtuvėnų girininkas.

Ši, salierinių šeimos piktžolė pavojinga ne tik gamtai, bet ir žmogui. Pavojingiausi barščiai - vasarą, kai žydi. Sultys sukelia nudegimus, stiprią alergiją. Keliasdešimt tūkstančių sėklų išbarstančio augalo plitimą labai sunku sustabdyti. Koks Lietuvos plotas užkrėstas - tiksliai nežinoma, manoma, kad apie 10 tūkstančių hektarų.

Sosnovskio barštis iš Kaukazo į Lietuvą buvo įvežtas prieš 70 metų, kaip pašarinė kultūra. Dabar invazinis augalas išplitęs visoje Europoje. Pasak Aplinkos ministerijos, visos Europos Sąjungos šalys įpareigotos parengti kovos su šiuo augalu planus.  Augalo plitimą siekiama stabdyti ir piniginėmis baudomis. Už tyčinį veisimą, auginimą ar platinimą gresia nuo kelių šimtų iki pusantro tūkstančio eurų siekiančios baudos.

Plačiau – reportaže (nuo 02.22 min).

Žinios. Nesibaigianti kova: Sosnovskio barščiai