Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.09 21:55

Seimo pirmininkai – apie Seimo mažinimą: vieni ragina žmones bausti, kiti tai vadina populizmu

Iš visų buvusių Seimo pirmininkų tik du Darbo partijos deleguoti – Viktoras Muntianas ir Loreta Graužinienė – palaiko referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo.

Pasak L. Graužinienės, reikia leisti žmonėms nubausti Seimą už netinkamą darbą. Visi kiti buvę parlamento vadovai kalba, kad šį referendumą inicijavusi dabartinė valdžia siekia populistinių tikslų. Arūnas Valinskas sako, kad sumažinus parlamentarų skaičių, Seime kvailių procentas nesumažės.

Pirmojo – atkuriamojo seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis sako, kad Seimo narių skaičiaus mažinimas būtų naudingas, jei pakiltų Seimo kokybė.

„Ji yra nusmukusi, bet tai nieko bendro neturi su narių skaičium. Nesugalvojo dabartiniai Seimo vadovai kaip pagerint kokybę – sugalvojo mažinti kiekybę. Bet tai nereiškia, kad bendra kokybė bus geresnė, gal dar prastenė bus. Tai galima ir dar labiau sumažinti, buvo pasiūlymų sumažinti iki kultūros komiteto apimties ir sudėties. Ir valdžia funkcinuos“, – sako V. Landsbergis.

Tris kartus prie Seimo vairo stovėjęs Česlovas Juršėnas sako, kad kalbėti šia tema nenori. Dukart Seimo pirmininku ir kartą laikinuoju prezidentu buvęs Artūras Paulauskas sako, kad Seimo mažinimas jokios praktinės naudos neturės.

„Čia tokia duoklė Lietuvos žmonėms, kuriems nepatinka Seimo nariai, tai toks bandymas pataikauti. Nėra pas mus kažkaip išskirtinai daug Seimo narių, nes jeigu lygina su Estija, Latvija, tai ten ir gyventojų skaičius yra daug mažesnis“, – teigia A. Paulauskas.

Iš A. Paulausko Seimo vairą perėmęs Darbo partijos iškeltas V. Muntianas mano kitaip: „Iš tikrųjų žmonių skaičius mažėja Lietuvoje. Manau, kad tos priemonės, kurios susijusios su emigracijos mažinimu, jos nėra efektyvios ir valdymo išlaidų mažinimas, šiuo atveju, Seimo nariu mažinimo galbūt privers susirūpinti pragrindinėmis problemomis“.

Nebeegzistuojančią tautos prisikėlimo partiją į Seimą atvedęs metus ir jos į Seimo pirmininkus iškeltas A. Valinskas sako, kad Konstitucijos pakeitimus inicijuoti siekiant savo tikslų – ydinga praktika, devalavuojanti referendumo idėją.

„(...) Kita vertus, sumažus 20 Seimo narių niekas nepasikeis – procentaliai kvailių skaičius bus toks pat, kaip yra dabar“, – sako A. Valinskas.

A. Valinską Seimo pirmininko poste pakeitusi konservatorė Irena Degutienė sako, kad tai tikrai nepadės nei Lietuvai, nei Seimo prestižui, nei darbo kokybei.

„Sumaištis tai tikrai bus dar didesnė, o jeigu vertinti, kaip sakoma, finasniškai, tai tikrai tie pinigai, kuriuos tu sutaupysi, yra absoliučiai lašas jūroj“, – teigia buvusi Seimo pirmininkė.

Darbo partijos į Seimo pirmininkus metams deleguotas Vydas Gedvilas, kuris parlamentaru buvo 12 metų sako, kad kuo daugiau žmonių Seime, tuo daugiau išklausoma nuomonių: „Ta tema pastoviai eskaluojama buvo ir visi ieškojo tokių lengvų rinkiminių balų, kad įsiteikti rinkėjams, kad čia kažkoks įvyks stebuklas – kuo mažiau Seimo narių, tuo geresnis darbas. Aš manau, kad tai absoliutus populizmas“.

Referendumo iniciatorių valstiečių žaliųjų deleguoto Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio daugumos jo pirmtakų argumentai neįtikina.

„Manau, kad jie turėtų pasitikrinti savo pozicijas, kokios jos buvo, kada jų partijos siūlė tą patį siūlymą, per 20 m. visos tos partijos, kurias čia matote, buvo su tokiu pasiūlymu išėjusios į eterį“, – tikina Seimo pirmininkas.

V. Pranckiečiui Seimo vairą perdavusi dar viena Darbo partijos iškelta politikė L. Graužinienė sako, kad reikia leisti žmonėms nubausti Seimą.

„Čia tiesiog toks moralinis žmonių pasitenkinimas – būtų kaip nubaudimas už galbūt ne visai tinkamą darbą, nelankymą posėdžių ir panašiai. Tai gera proga žmonėms referendume dabar išsakyti, tai aš prisidėsiu prie jų, tikrai imsiu biuletenį ir balsuosiu už tai, kad būtų sumažinta, manau, kad tai tikrai nepakenks nei demokratijai, nei demokratiniam procesui, nei Seimo darbui“, – tvirtina ji.

Geriausiai Seimas vertintas 2004-ųjų balandį prieš pat Lietuvą priimant į Europos Sąjungą, bet ir tuomet juo pasitikėjo vos per 18 procentų gyvenotjų, o nepasitikėjo beveik pusė apklaustųjų.

Plačiau – reportaže (nuo 1 min.).

Panorama. Seimo narių skaičiaus mažinimo referendumą palaiko tik du buvę jo pirmininkai

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi