Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.09 17:52

Problemos balsuojant užsienyje: biuletenis gaunamas per mėnesį

Jeigu užsienyje gyvenantys lietuviai biuletenį gauna per mėnesį, tai tų, kurie užsiregistravo balsuoti, balsai niekada nebus įskaičiuoti, taip LRT RADIJUI sako Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovė Lietuvoje Vida Bandis. Lietuvos ambasadoriaus Italijoje Ričardo Šlepavičiaus teigimu, visa tai lėmė lėtos pašto paslaugos.

Iki prezidento rinkimų ir dviejų referendumų likus kelioms dienoms, dalis užsienio lietuvių teigia dar negavę balsavimo biuletenių. Daugiausia tokių nusiskundimų Italijoje.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sako, kad šiemet užsienio lietuviai rekordiškai užsiregistravo rinkimams ir referendumams – net 60 tūkst. žmonių pareiškė norintys balsuoti paštu ar ambasadose. Tai yra trigubai daugiau nei per paskutiniuosius Seimo rinkimus. Vis tik užsienio lietuviai nuogąstauja, kad balsuoti galimybės nėra.

„Laiškai Italijoje keliauja truputėlį ilgiau, nei turėtų [...]. Reikėtų įvertinti ir tai, kad buvo nepalankių aplinkybių, nes per šį laikotarpį, kol buvo siunčiami laiškai, Italijoje buvo net trys nedarbo dienos, kas galėjo turėti įtakos tų laiškų keliavimui. Mums atrodo, kad tai nėra pasiteisinimas ir paštas turėtų dirbti sklandžiai“, – sako R. Šlepavičius.

V. Bandis teigia, kad, nors ir gautų biuletenius šiandien ar rytoj, užsienyje gyvenantys lietuviai savo balso atiduoti negalėtų.

„Jeigu žmogui gauti biuletenį užtrunka mėnesį, tai tų žmonių, kurie užsiregistravo balsuoti, balsai niekada nebus įskaičiuoti. Tai vyksta daugelyje kraštų: Australijoje, Kanadoje ir pan. [...]. Tokių žmonių bus labai daug ir mes dėl to apgailestaujame [...]. Antrajame ture bus taip pat blogai, nes laiškai su biuleteniais keliauja vieną mėnesį į vieną pusę, kitą mėnesį į kitą pusę“, – teigia V. Bandis.  

V. Bandis užsienyje gyvenantiems lietuviams siūlo įdiegti elektroninio balsavimo sistemą. „Jie registravosi tam, kad išreikštų savo nuomonę. Reikia susėsti ir pagalvoti, kad vienintelis atsakymas į šias negandas yra kokios nors formos elektroninis balsavimas“, – pabrėžia V. Bandis.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė sako, kad užsienyje gyvenantys rinkėjai tapo savotiškais pašto tarnybų įkaitais.

„Mes iš savo pusės padarome viską, kas mums priklauso, rinkėjai užsiregistruoja balsuoti, mes spausdiname biuletenius, perduodame ambasadoms, bet dėl nuo mūsų nepriklausančių priežasčių ne visi rinkėjai juos gauna [...]. Reikia po šių rinkimų visiems susėsti ir ieškoti sprendimo būdų, kaip mūsų piliečiams, gyvenantiems užsienyje, leisti išsakyti savo valią“, – LRT RADIJUI sako VRK pirmininkė.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi