Lietuvoje

2019.05.09 18:20

Kaune dėl statybų griūvantis namas apnuodino problemas: aiškėja, kad statybos darbai galimai atlikti be leidimo

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.09 18:20

Trečiadienį iš namo Kaune, Petrausko gatvėje, evakuotiems gyventojams leista grįžti namo. Statybų specialistai, apžiūrėję namą, sako, kad grėsmės nėra, jis negrius, o plyšių pamatuose atsirado nemokšiškai juos atkasus. Gyventojai piktinasi nesulaukę institucijų atsakymų į pranešimus apie galbūt be leidimo atliekamus darbus ir jų nesustabdę. Namo administratorius teisinasi jokių pranešimų negavęs, o statybos inspektoriai sako avarijos požymių neįžvelgę.

Šeimos krizių centre naktį praleidusios moterys laukia kada galės grįžti namo – sako prasidėjus evakuacijai, išėjo kaip stovi. Jų kaimynai naktį praleido pas giminaičius ar draugus.

Šį rytą namą apžiūrėję specialistai sako, jis stovės, tik reikės sustiprinti konstrukcijas. Aiškėja, kad rūsyje griovimo ir statybos darbai galėjo būti atlikti be leidimo, negavus kitų gyventojų sutikimo. Pasak statybų inspektorių, jų bazėse duomenų apie išduotą statybos leidimą nėra.

„Atkasė nemokšiškai visiškai, po visu pamatų perimetru. Atsikasė gruntą po pamatais ir įvyko pamatų deformacijos: pasėdo, atsirado horizontalūs, įstriži plyšiai rūsio sienose“, – sako Jurgis Ražaitis, statybų ekspertas.

Pirmame aukšte įsikūręs notaras sako, namo administratoriui jau anksčiau pranešęs, kad rūsyje kasama žemė, vyksta griovimo ir statybos darbai, statybų prievaizdų raštu klausė, ar darbai nepakenks pastatui, tačiau atsakymų negavo. Jų dėmesio nesulaukė ir vakar, jau atsiradus grėsmingiems plyšiams.

„Pradėjome skambinti tiek būsto administratoriui, tiek statybų inspekcijai. Prašėme, kad atvyktų, žiūrėtų dėl statinio būklės, tačiau nei viena, nei kita tarnyba neatvyko, todėl skambinau 112 – į tai buvo sureaguota“, – pasakoja notaras Vytenis Lideikis.

Namą administruojančios bendrovės atstovai sako, nieko nežinoję apie galbūt nelegalias statybas.

„Notarų buras minėjo, kad jie kreipėsi, bet mes kol kas nerandame nei laiško, nei kreipimosi. Atliekame vidinį tyrimą“, – tikina Arūnas Armanavičius, „Būsto valdų“ atstovas.

Statybų inspektoriai pripažįsta gyventojų rašto sulaukę, tačiau dar tik rengę atsakymą.

„Buvo paklausimas, ar leidimas išduotas šiems darbams. Jeigu nėra avarijos grėsmės požymių, negrinėjame bendra tvarka ir sprendimą per 20 darbo dienų parengiame“, – sako teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovas Edmundas Danilevičius.

Jei paaiškės, kad statybos darbai iš tikrųjų atlikti be statybų leidimo, rūsį įsigijusiam šeimininkui, su kuriuo susisiekti nepavyko, gresia bauda iki pusketvirto tūkstančio eurų. Notaras planuoja kreiptis į teisėsaugą, kad dėl neteisėtų statybų būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.