Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.09 10:34

Pažėrė kritikos: menkas rinkėjų informavimas apie referendumus įneša sumaišties balsavime

LRT.lt, ELTA 2019.05.09 10:34

Per pirmąsias tris išankstinio balsavimo dienas visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ sulaukė daugiau nei 80 pranešimų apie galimus pažeidimus. 30 pranešimų buvo piliečių perduota informacija, o daugiau nei 50 – nepriklausomų stebėtojų pastabos. Rinkėjai dažniausiai informuoja apie neetiškai skleidžiamą ar nepažymėtą politinę reklamą, o stebėtojai fiksuoja balsavimo metu vykstančius pažeidimus.

Prasidėjus išankstiniam balsavimui specialiuose punktuose (socialinės rūpybos, globos, sveikatos, įkalinimo ir kitose įstaigose) „Baltųjų pirštinių“ stebėtojai informuoja apie kiekvienuose rinkimuose pasitaikančius pažeidimus: neužtikrinamas balsavimo slaptumas, rinkimų komisijų nariai ar stebėtojai patarinėja ar net padeda rinkėjams atlikti balsavimo veiksmus, nors tai draudžiama pagal įstatymą, rašoma pranešime.

Specialiuose punktuose pastebėta ir situacijų, susijusių su referendumais. Komisijų nariai, neklausiant ir nepaaiškinant, iškart duoda tris biuletenius. Tuo tarpu rinkėjai, kartais pirmą kartą sužinoję, kad vyksta referendumai, neturi galimybės vietoje susipažinti su išsamesne informacija. Kita vertus, užfiksuota ir atvejų, kai komisijų nariai pagal savo supratimą bandydavo rinkėjams paaiškinti, už ką jie balsuoja, kas nėra gera praktika.

Išankstinio balsavimo savivaldybėse metu susiduriama su tomis pačiomis problemomis, kai komisijų nariai nesutinka rinkėjams neišduoti vieno ar dviejų biuletenių, kartais bando įkalbinti piliečius imti visus tris biuletenius. Kelių savivaldybių pastatuose buvo rasta politinės reklamos, tačiau pastarieji atvejai su rinkimų komisijomis buvo operatyviai išspręsti.

Savivaldybėse taip pat pasitaiko atvejų, kai rinkėjai eina balsuoti į kabinas drauge ar kabinose nufotografavę savo pasirinkimą paviešina jį socialiniuose tinkluose. Fotografavimas ar filmavimas balsavimo kabinose yra griežtai draudžiamas dėl galimo balsų pirkimo. Rekomenduojama piliečiams viešinti savo nuomonę kitais būdais, be pažymėto biuletenio nuotraukos.

Neretai tenka ir eilėje pastovėti

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, iki trečiadienio vakaro (nuo savaitės pradžios) Kauno miesto savivaldybėje įrengtoje rinkimų apylinkėje išankstinio balsavimo teise, renkant Lietuvos Respublikos prezidentą ir pareiškiant savo nuomonę dviejuose referendumuose, jau pasinaudojo 9 029 rinkėjai.

Kaune iš viso rinkimams registruoti 247 943 rinkėjai. 

Ne vienerius rinkimus savo darbo biografijoje kaip Kauno miesto savivaldybės Rinkimų komisijos pirmininkė jau turėjusi Elena Skirmantienė ketvirtadienį Eltai patvirtino, kad šį kartą rinkėjų aktyvumas yra labai išaugęs, lyginant su ankstesniais išankstiniais balsavimais. Pirmadienį kauniečiai dar neskubėjo eiti balsuoti į miesto savivaldybę, o per vėlesnes dvi dienas, ypač trečiadienį, čia susidarė nemažos rinkėjų eilės. Ir tuomet daugeliui teko jose pastovėti iki 20 minučių.

Eltos paklausta, kas galėjo nulemti tokį rinkėjų aktyvumą išankstiniame balsavime, E. Skirmantienė pirmiausia paminėjo orus.

„Po šaltokų dienų, matyt, daug kas tikisi gero savaitgalio, todėl skuba pasinaudoti išankstinio balsavimo teise, kad sekmadienį turėtų laisvą ir nebereikėtų rūpintis atlikti savo pilietinę pareigą – dalyvauti rinkimuose. Galima dar spėti, kad didesnis rinkėjų aktyvumas susijęs ir su referendumais, kurių šįkart yra net du. O vienas iš jų daug kam aktualus – dėl dvigubos pilietybės“, – sakė Eltai E. Skirmantienė.

Kol kas dar nežinoma, kiek žmonių balsavo ar balsuos Kauno gydymo įstaigose. Penktadienį po pietų ir dalį šeštadienio Rinkimų komisijos atstovai lankysis namuose gyventojų, kurie negali dėl senatvės ar prastos sveikatos patys ateiti balsuoti į rinkimų apylinkes.

Išankstinio balsavimo organizatoriai ketvirtadienį didesnio rinkėjų srauto Kauno miesto savivaldybėje tikisi jau popietinėmis valandomis ir vakare, o kol kas čia norinčių balsuoti kauniečių (ar kitų Lietuvos vietovių gyventojų) eilių nesusidaro.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi