Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.09 07:23

Grybauskaitės vizitas Rumunijoje: aptars ateinančių penkerių metų ES viziją

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį Rumunijoje dalyvaus Europos Vadovų Taryboje. Jos teigimu, Europos Sąjungos (ES) pirmininkaujančioje Rumunijoje surengtas aukščiausio lygio susitikimas yra skirtas ES ateities klausimams aptarti.

D. Grybauskaitės teigimu, gegužės 9-oji buvo pasirinkta ne be reikalo – prieš beveik 70 metų Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Šumanas pakvietė kurti taiką ir vienybę karo nualintoje Europoje.

„Ši diena laikoma Europos ir ES atsiradimo diena. Tai yra didžiulis pokarinės situacijos sprendimo būdas, kai visos nualintos nuo karo šalys susivienijo ir sukūrė bendrą reiškinį, iki šiol suteikiantį galimybę valstybėms vystytis ir užtikrinti saugumą bei gerovę“, – sako D. Grybauskaitė.

Anot prezidentės, ši data yra išskirtina ir dėl to, nes visa Europa ruošiasi Europos Parlamento (EP) rinkimams.

„Lietuva turi 11 vietų ir aš labai tikiuosi, kad mūsų žmonės pasirinks tuos, kurie bus aktyvūs, nemiegos susėdę vien dėl geros algos, o tikrai gins Lietuvos interesus“, – akcentuoja D. Grybauskaitė.

Prezidentės aiškinimu, susitikime bus paskelbtas prisijungimas prie Vokietijos prezidento iniciatyvos raginti visuomenę aktyviai dalyvauti EP rinkimuose bei aptarta ES ateities gerovė. „Esame pasirengę priimti atitinkamą rezoliuciją tuo klausimu“, – priduria prezidentė.

Susitikimo darbotvarkėje taip pat numatytos diskusijos dėl ES strateginės darbotvarkės 2019–2024 metais. Paklausta, ar kurios nors temos kelia diskusijų, D. Grybauskaitė teigia, kad savo nuomonę turi kiekvienas, tačiau būtina rasti tam tikrų krypčių sutarimą dėl Europos vystymosi per ateinančius penkerius metus, kurios yra svarbios Lietuvai. 

„Mums svarbu, kad Europa išliktų inovatyvi, gebėtų atremti iššūkius, paskatintų ekonominę raidą, nes kai kurių šalių ekonomika lėtėja. Būtina užtikrinti žmonių gerovę, mums svarbu, kad Europa išliktų socialiai jautri, nes tai yra priemonė nedarbui ir skurdui mažinti“, – pabrėžia D. Grybauskaitė.

Prezidentė taip pat išryškina karinio, energetinio, socialinio saugumo ir kibernetinių pajėgumų stiprinimo svarbą.

„Žiūrėsime, ką kiekviena šalis akcentuoja, kas kiekvienai iš jų svarbu ir tikimės, kad birželį konkretūs pasiūlymai bei gairės, kuriomis remsimės ateinančius penkerius metus, bus priimtos per formalų Europos Vadovų Tarybos posėdį“, – sako D. Grybauskaitė.

Viena iš susitikimo gairių „Europa – stipri pasaulinio masto veikėja“. D. Grybauskaitė sako, kad Europa yra stipri tiek, kiek visuomenė to nori.

„Nuo to priklauso ne tik Europos, bet ir viso pasaulio ateitis. Europoje kol kas yra 28 valstybės ir 500 mln. gyventojų. Tai yra didžiausia ekonominė galia, ji yra didelė ir globali žaidėja. Viskas priklauso tik nuo mūsų pasitikėjimo ir noro būti stipriais“, – tvirtina prezidentė.

D. Grybauskaitės teigimu, greičiausiai „Brexito“ klausimas nebus aptartas.

„Tam nėra specialiai numatyta skirti laiko. Jungtinė Karalystė turi gana nemažai laiko apsispręsti, o tai, kad jie šią savaitę paskelbė dalyvausiantys EP rinkimuose, užtikrina, kad ši šalis artimiausiais mėnesiais tikrai bus šalis narė“, – teigia D. Grybauskaitė.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi