Lietuvoje

2019.05.08 16:55

Gaisras Karaliaučiuje gali persimesti į Lietuvos pusę: kreipėsi į URM dėl įspėjimo Rusijai

Rūta Ribačiauskienė, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2019.05.08 16:55

Dėl gaisro Rusijoje, Karaliaučiaus srityje, Šakių rajone formuojasi smogas, trečiadienį pranešė Šakių rajono savivaldybė. Kaip praneša LRT RADIJAS, Šakių rajono savivaldybė kreipiasi į Užsienio reikalų ministeriją, prašydama įspėti Rusiją dėl kasmet pavasarį teršiamo oro.

Šakių rajono savivaldybė skelbia, kad kol kas ugnį sulaiko Šešupė, tačiau yra pavojingų vietų, kur ugnis gali persimesti ir į Lietuvos pusę.

„Buvo keli gaisro priartėjimo prie Lietuvos sienos atvejai. Nepalankus vėjas neša dūmus į Lietuvos teritoriją“, – BNS sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Rokas Pukinskas. 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šakių skyriaus vedėjas Robertas Jakimonis akcentavo, kad reikėtų laikyti uždarytus langus, uždaryti vėdinimo sistemas, kuo mažiau būti lauke. Mokyklos, ikimokyklinės įstaigos turėtų pasirūpinti auklėtinių sveikata, riboti jų buvimą lauke.

Kaip BNS informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Laura Valauskienė, gaisras kilo Karaliaučiaus pusėje, iš maždaug 7-8 kilometrų ruožo kyla dūmai. 

„Mes buvome informuoti, kad pelkėje dega nendrės“, – sakė ji. 

Šakių rajono savivaldybė kreipiasi į Užsienio reikalų ministeriją, prašydama įspėti Rusiją dėl kasmet pavasarį teršiamo oro, praneša LRT RADIJAS.

Kudirkos Naumiesčio gyventojai jau porą dienų kvėpavo užterštu oru, kai Kaliningrado srityje buvo deginama žolė, o vėjas dūmus nešė Lietuvos link.

Pasak Šakių ugniagesių, gelbėtojai pasienio ruože budi visą parą.

Kaip rašo portalas DELFI, savivaldybės atstovai teigia, kad kol kas ugnį sulaiko Šešupė, tačiau yra pavojingų vietų, kur ugnis gali persimesti ir į Šakių rajoną.

Kudirkos Naumiesčio gyventojai sako kasmet dūstantys nuo dūmų, kurie juos pasiekia iš Kaliningrado srities – pasienio ruože čia deginama žolė, buvusiame poligone ir durpynuose.

Pasak vietinių, stiprus smalkių kvapas porą dienų buvo juntamas ore, buvo net negalima atverti langų. Anot Šakių rajono savivaldybės mero, gyventojai kasmet nerimauja, kuomet deginama žolė ir krūmai, kad neįvyktų didesnė nelaimė, kad šalia neužsidegtų šalia pat valstybių sienos esantys pastatai.

Pasieniečiai ruože taip pat stebėjo situaciją, kai degė žolė. Dabar tvirtina esą pranešę Rusijos pasieniečiams ir dūmai slopsta. Šakių rajono savivaldybė taip pat kreipiasi į Užsienio reikalų ministeriją, prašydama įspėti Rusiją dėl kasmet pavasarį teršiamo oro.

Kaip praneša Šakių rajono savivaldybė, oro taršai jautriausios gyventojų grupės:

·         Kūdikiai, vaikai (ypač iki 5 metų amžiaus);

·         Nėščiosios;

·         Vyresnio amžiaus žmonės;

·         Asmenys, sergantys astma bei kitomis kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis;

·         Asmenys, paveikti kitomis toksinėmis medžiagomis, kurios sustiprina oro teršalų poveikį arba sąveikauja su oro teršalais;

·         Asmenys, gyvenantys nepalankiomis socialinėmis ekonominėmis sąlygomis.

Dėl užteršto oro taip pat gali kamuoti kosulys, dusulys, gerklės sausumas, nosies užgulimas, skausmas įkvėpus ir krūtinės ląstos spaudimas, plaučių dirginimas ir uždegimas, sumažėjęs plaučių tūris, galvos skausmas, pykinimas, nuovargio jausmas, sumažėjęs imuninis atsparumas ir padidėjęs jautrumas alergenams. Esant lėtiniam poveikiui, žmones kamuoja bronchitai, galvos skausmai, kraujospūdžio sumažėjimas, nemiga, širdies veiklos sutrikimai.

Susidarius nepalankiai sveikatai situacijai gyventojams patartina:

·         Riboti darbinę veiklą ir fizinį aktyvumą lauke;

·         Neatidarinėti orlaidžių, langų ir durų;

·         Sandariai uždaryti visas vėdinimo angas;

·         Patalpų vėdinimui naudoti oro kondicionierius;

·         Važiuojant autotransporto priemonėmis sandariai uždaryti langus;

·         Blogėjant situacijai, rekomenduojama šeimoms, auginančioms vaikus iki 1 metų, sergantiems lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis, alerginiais susirgimais, išvykti iš užterštų zonų;

·         Blogai pasijutus, kreiptis į gydytoją;

·         Saugoti kvėpavimo takus, pridengiant juos respiratoriumi ar marlės kauke. Respiratorių ar medicininių kaukių galima nusipirkti vaistinėse, statybinių medžiagų parduotuvėse ar parduotuvėse, prekiaujančiose darbo apsaugos priemonėmis. Galima marlines kaukes pasigaminti patiems.