Lietuvoje

2019.05.08 12:25

Politologai: Puteikio žingsnis savižudiškas, jis nutarė save „parduoti“

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.05.08 12:25

Kandidato į prezidentus Naglio Puteikio svarstymai atsiimti savo kandidatūrą kito kandidato naudai susiję su šio politiko ir „valstiečių“ susitarimais, siekiant šalies vadovo rinkimuose padėti premjerui Sauliui Skverneliui, mano LRT.lt kalbintas politologas Tomas Janeliūnas. Tuo metu politologas Lauras Bielinis tvirtina, kad N. Puteikis, prabilęs apie pasitraukimą, veikiausiai labiau galvoja apie rinkimus į Europos Parlamentą (EP).

Trečiadienį Centro partijos pirmininkas, parlamentaras N. Puteikis pareiškė svarstantis galimybę atšaukti savo kandidatūrą iš prezidento rinkimų, tačiau teigia dar neapsisprendęs, kieno naudai tai padaryti.

„Manau, kad reikia apsvarstyti ir pasiūlyti man ir M. Puidokui pasitraukti kurio nors naudai“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė N. Puteikis.

Tarp galimų kandidatų, kurių naudai N. Puteikis galėtų atsisakyti dalyvavimo prezidento rinkimuose, jis mini „valstiečių“ kandidatą premjerą S.Skvernelį, filosofą Arvydą Juozaitį ir eurokomisarą, socdemą Vytenį Andriukaitį.

Seimo narys teigė savo idėją prieš savaitę išsakęs „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui.

„Mes visi suprantame, kad R. Karbauskis teisus, sakydamas, kad tas, kas išeis į antrą turą, tie trys ar keturi kandidatai gali išsirikiuoti kelių šimtų balsų skirtumu. Pavyzdžiui, jeigu aš ir M. Puidokas agituojame prieš ką nors ar už ką nors, mes iš tikrųjų galime konkretų žmogų arba išstumti iš antro turo, arba kaip tik jį – įnešti“, – aiškino N. Puteikis.

Prezidento rinkimuose be S. Skvernelio, V. Andriukaičio, A. Juozaičio, N. Puteikio ir M. Puidoko kandidatuoja ekonomistas Gitanas Nausėda, parlamentarė Ingrida Šimonytė, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Politiko žingsnį pavadino savižudišku

LRT.lt kalbintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų profesorius, politologas T. Janeliūnas tvirtino N. Puteikio svarstymuose įžvelgiantis jo flirtavimo su valdančiaisiais „valstiečiais“ pasekmes. Politologo teigimu, jei N. Puteikis nuspręs paremti kitą kandidatą prezidento rinkimuose, tai bus S. Skvernelis.

„Šis žingsnis yra aiškiai susijęs su „valstiečių“ ir N. Puteikio flirtavimu. Ta N. Puteikio parama būtų ne kažkieno kito, o būtent S. Skvernelio naudai. N. Puteikis jau iki tol net per debatus gana dažnai demonstruodavo pritarimą S. Skvernelio ir „valstiečių“ programai ir kartais dažniau pritardavo labiau jų negu savo paties programinėms nuostatoms. Manau, kad tai yra dar vienas valstiečių-žaliųjų pusėje ieškoti galimybių, kaip galima užsikabinti šiuose rinkimuose ir persverti svyruojančių rinkėjų balansą į S. Skernelio pusę“, – aiškino T. Janeliūnas.

Anot politologo, panašu, kad šis galimas N. Puteikio žingsnis – savo kandidatūros prezidento rinkimuose atsiėmimas kito kandidato naudai – jam pačiam gali labai pakenkti.

„N. Puteikio pasirinkimas yra ganėtinai savižudiškas: jis realiai tokiu pasirinkimu žlugdo savo, kaip rimto politiko, karjerą, nes jau bet kuriuose kituose rinkimuose tikrai dalis N. Puteikio rėmėjų galėtų aiškiai kelti klausimą, ar jis ketina dalyvauti rinkimuose, ar vėl tik žaidžia tam tikrus žaidimus ir pasitrauks kieno nors naudai kaip šalutinis veikėjas“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

T. Janeliūno manymu, sunku prognozuoti, ar S. Skvernelis sulauktų ženkliai didesnės rinkėjų paramos, jei už jį pradėtų agituoti N. Puteikis, tačiau, pasak politologo, toks žingsnis „valstiečių“ kandidatui į prezidentus tikrai nepakenktų.

„Labai sunku prognozuoti, kokia dalis N. Puteikio rėmėjų galėtų įsiklausyti į tokį tiesioginį raginimą balsuoti už kitą kandidatą. Dalis rinkėjų galbūt įsiklausytų, bet tikrai ne visi. Vienų ar kitų politikų paraginimai balsuoti už kitą politiką neveikia šimtu procentų, bet kadangi rinkimų rezultatai niekaip nėra nuspėjami, tai net ir kažkokios, tam tikros dalies N. Puteikio rėmėjų ar neapsisprendusiųjų palinkimas į S. Skvernelio pusę jau yra pliusas S. Skverneliui“, – svarstė politologas.

Įžvelgia taikymąsi į kitus rinkimus

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas L. Bielinis tikina, kad N. Puteikis mintys apie pasitraukimą iš prezidento rinkimų veikiausiai yra susijusios su politiko ambicijomis EP rinkimuose, kuriuose jis taip pat dalyvauja.

„Manau, N. Puteikis tiesiog realistiškai vertina savo galimybes (prezidento – LRT.lt) rinkimuose. Kita vertus, kaip supratau, jis labiau orientavosi į Europos Parlamento rinkimus, o ne į prezidento rinkimus. Todėl N. Puteikis, atėjus momentui, nutarė „parduoti“ save“, – LRT.lt komentavo L. Bielinis.

L. Bielinis teigė nežinantis, ar N. Puteikio svarstymai trauktis yra susiję su kažkokiais jo susitarimais su „valstiečiais“, tad tokios versijos neaptarinėjo. Vis dėlto, anot politologo, jei N. Puteikis prezidento rinkimuose agituos už S. Skvernelį, tai dar nereikš, kad N. Puteikio rinkėjai paklusniai perbėgs į „valstiečių“ kandidato į prezidentus pusę.

„Žinodami N. Puteikio populiarumą ar nepopuliarumą, turime suvokti, kad tai nebus kažkokia įspūdinga parama kažkam. Mes taip pat turime suvokti ir tai, kad ne visada už kandidatą pasiruošęs balsuoti rinkėjas pasiruošęs šitaip aklai paklus kandidato nuomonės pasikeitimui. Nemanau, kad rinkėjas būtų taip organizuotai perorientuotas į kitą kandidatą.

Kaip agitatorius N. Puteikis gal yra ir neblogas, bet, kita vertus, tai, kad N. Puteikis staiga atsisakys savęs ir pasiūlys rinkėjui balsuoti už kitą, visai nereiškia, kad rinkėjas čia pat aklai tai ir darys. Rinkėjas yra nusitaikęs į N. Puteikį, o tai reiškia, kad jis nesiruošia balsuoti už S. Skvernelį. Dabar, jei N. Puteikis pasako, kad „balsuokite už S. Skvernelį“, tai aš, kaip rinkėjas, ko gero, tiesiog neičiau į rinkimus.