Lietuvoje

2019.05.08 10:30

Puteikis teigia svarstantis atsiimti kandidatūrą iš rinkimų: gresia 4600 eurų nuostolis (papildyta 13:44)

Jūratė Skėrytė, BNS, Lukrecijus Tubys, ELTA2019.05.08 10:30

Centro partijos pirmininkas parlamentaras Naglis Puteikis svarsto galimybę atšaukti savo kandidatūrą iš prezidento rinkimų, tačiau teigia dar neapsisprendęs, kieno naudai tai padaryti.

„Manau, kad reikia apsvarstyti ir pasiūlyti man ir M. Puidokui pasitraukti kurio nors naudai“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė N. Puteikis.

Kadangi jau patvirtintas galutinis kandidatų sąrašas ir vyksta išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose, kandidatūros atšaukimas būtų labiau simbolinis žingsnis. N. Puteikio pavardė balsavimo biuletenyje vis tiek liks ir bus galima už ją balsuoti.

„Esminis balsavimas yra sekmadienį. Penktadienį – paskutiniai debatai, niekas netrukdo paskutinių debatų metu kuriam nors kandidatui agituoti prieš save ir už ką nors“, – tvirtino politikas.

Tarp galimų kandidatų, kurių naudai N. Puteikis galėtų atsisakyti dalyvavimo prezidento rinkimuose, jis mini premjerą Saulių Skvernelį, filosofą Arvydą Juozaitį ir eurokomisarą Vytenį Andriukaitį.

Seimo narys teigė savo idėją prieš savaitę išsakęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui.

„Aš pasiūliau jam, nes matau, kad į antrą turą gali išeiti bankininkų atstovai. (...) Galvoja žmonės“, – teigė N. Puteikis.

Jis trečiadienį tvirtino, kad dėl savo pasiūlymo dar nekalbėjęs su kitu kandidatu į prezidentus parlamentaru Mindaugu Puidoku.

„Mes visi suprantame, kad R. Karbauskis teisus, sakydamas, kad tas, kas išeis į antrą turą, tie trys ar keturi kandidatai gali išsirikiuoti kelių šimtų balsų skirtumu. Pavyzdžiui, jeigu aš ir M. Puidokas agituojame prieš ką nors ar už ką nors, mes iš tikrųjų galime konkretų žmogų arba išstumti iš antro turo, arba kaip tik jį – įnešti“, – aiškino N. Puteikis.

Puidokas: „valstiečiai“ pažadėjo pagelbėti Seimo rinkimuose

M. Puidokas BNS sakė neketinąs trauktis iš rinkimų kovos.

„Visada sakiau, kad esu kovotojas ir niekada nesitraukiu, net jei kova nėra lengva ir lygi. To išmokau nuo vaikystės kovose krepšinio aikštelėje – kovoti iki finalinio švilpuko ir gerbti priešininką“, – tvirtino jis.

„Tikrai nesitrauksiu ir sieksiu tik pergalės, novatoriškos sąžiningos politikos bei realių permainų mūsų šaliai“, – pridūrė politikas.

Kiek vėliau jis ELTAI patikslino, kad tarp „valstiečių“ frakcijos narių seniai tvyro kalbos, kad N. Puteikis sudarė susitarimą su valdančiųjų lyderiais – Ramūnu Karbauskiu ir Sauliumi Skverneliu. 

„Buvę mano kolegos frakcijoje jau seniai kalbėjo apie sudarytą tandemą tarp Naglio Puteikio ir pono Skvernelio su ponu Karbauskiu. Tai akivaizdžiai matėsi per televizinius debatus, kad ponas Puteikis labai stipriai palaiko Skvernelį tiek žodiniu užtarimu, tiek puolimu prieš jo artimiausius konkurentus. Tai faktai, kurie buvo matomi kiekvienam žiūrovui“, – Eltai sakė M. Puidokas, kai N. Puteikis pareiškė rimtai svarstąs raginti savo rinkėjus balsuoti prieš „oligopolinių, bankinių struktūrų“ kandidatus.

„Tai nebuvo staigmena, tikriausiai visa Lietuva supranta, kad Puteikis dalyvauja prezidento rinkimuose dėl to, kad laimėtų vietų kitose rinkimuose“, – kalbėjo M. Puidokas. Pasak jo, N. Puteikis veikiausiai gavo pažadą iš „valstiečių“, kad artėjančiuose Seimo rinkimuose prieš jį nebus statomas rimtas oponentas vienmandatėje apygardoje.

„Tai ryžtis tokiam sprendimui buvo galima tik vienu atveju, jeigu yra visiškas užtikrinimas ir garantija, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjunga prieš poną Puteikį nekels jokio rimto konkurento vienmandatėje apygardoje per būsimus Seimo rinkimus“, – sakė jis, pridurdamas, kad dėl to N. Puteikis sieks pagelbėti S. Skverneliui laimėti prezidento rinkimus.

„Manau, tai yra dėsningas planas, kurį ana pusė vykdo, kad rinkimus laimėtų premjeras“, – pabrėžė jis.

Pasak europarlamentaro Valentino Mazuronio, toks N. Puteikio žingsnis vertintinas kaip prekyba balsais.

„Tokius pareiškimus apie „pokiliminius“ susitarimus dėl tariamai perduotų ar kažkam parduotų savo rinkėjų balsų vertinu neigiamai. Kaip nesąžiningą bandymą prekiauti savo rinkėjų balsais, kaip visišką nepagarbą žmonėms“, – ELTAI teigė V. Mazuronis.

Prezidento rinkimuose be S. Skvernelio, V. Andriukaičio, A. Juozaičio, N. Puteikio ir M. Puidoko kandidatuoja ekonomistas Gitanas Nausėda, parlamentarė Ingrida Šimonytė, europarlamentarai Valdemaras Tomaševskis ir Valentinas Mazuronis.

Neteks užstato

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė BNS sakė, kad šiuo metu atšaukti savo kandidatūros rinkimuose nebėra įmanoma, nes paskelbtas galutinis kandidatų sąrašas, atspausdinti balsavimo biuleteniai.

„Kelio atgal nebėra. (...) Kandidatas tiesiog deklaratyviai galėtų pasakyti, kad nebedalyvauja“, – tvirtino komisijos vadovė.

Vėliau ji ELTAI patikslino, kad ragindamas balsuoti už kitus kandidatus, N. Puteikis rizikuoja nesurinkti 7 proc. balsų ribos, po kurios grąžinamas 4600 eurų užstatas.

„Teisiškai tai nėra realu. Remiantis Prezidento rinkimų įstatymu, kiekvienas kandidatas į Respublikos prezidentus turi teisę atšaukti savo pareiškimo dokumentus iki rinkimų likus 35 dienoms. Dabar jau kelio atgal nebėra. Kandidatų pavardės jau yra biuleteniuose, rinkėjai balsuoja“, – ELTAI sakė VRK pirmininkė L. Matjošaitytė.

Jos teigimu, jei N. Puteikis nesurinks 7 proc. rinkėjų balsų, gali netekti sumokėto 4600 eurų užstato.

„Užstato įnešimas patvirtina kandidato ketinimų rimtumą, ir jeigu jis atsisako dalyvauti ar neturi atitinkamo skaičiaus piliečių balsų, tokiu atveju užstatas gali būti negrąžinamas“, – sakė L. Matjošaitytė.

Partijos kolegos: šia tema tartasi nebuvo

Pasak Centro partijos atstovių, su jais kol kas šia tema tartasi nebuvo. N. Puteikio pavaduotojo Albino Stankaus teigimu, kandidato sprendimas trauktis iš kovos nenuviltų.

„Klausimo nesame svarstę. Tai yra asmeninis apsisprendimas. Galima numanyti, kokie bus rezultatai, ar verta daug energijos naudoti, kai per radiją ir televiziją matome visur tik trejetuką. Tai jeigu negali laimėti rinkimų, tada kyla kiti uždaviniai – partijos, kad mums tauta išgirstų“, – sakė A. Stankus.

Kad toks žingsnis yra reali situacijos analizė, tvirtina partijos tarybos narys Alfonsas Vildžiūnas. Jo teigimu, N. Puteikis neva geriau žino, kaip jam veikti.

„Nesuprantu, kodėl jis taip elgiasi. (...) Kiekvieno teisė. Matyt, geriau jaučia situaciją. Manau, tai blaivi jos analizė. Ne viskas, ką darai, duoda teigiamą rezultatą, bet tai nereiškia, kad nereikia daryti“, – teigė jis.

Partijos pirmininko pavaduotojas Kristupas Krivickas sako, kad toks N. Puteikio žingsnis neturėtų būti laikomas atsitraukimu, veikiau – apgalvotu žingsniu.

„Nemanau, kad tai reikėtų vadinti atsitraukimu. Naglis tą situaciją mato, ją vertina ir priima tam tikrus taktinius, strateginius sprendimus, kokie galėtų būti labiausiai reikalingi organizacijai ir jam, kaip organizacijos lyderiui. Manau, kad yra apgalvotas žingsnis“, – sakė jis.

Lietuvoje ir užsienyje jau vyksta išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose. Rinkimų apylinkėse balsavimas bus sekmadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt