Lietuvoje

2019.05.08 09:42

Karbauskis tikisi, kad naujasis prezidentas bus kitoks nei Grybauskaitė

Saulius Jakučionis, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2019.05.08 09:42

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis trečiadienį pranešė, kad paprašė vieno kandidato prezidento rinkimuose pasitraukti iš kovos jo partijos kandidato premjero Sauliaus Skvernelio naudai.

Tačiau Vyriausioji rinkimų komisija teigia, kad to padaryti nebeįmanoma.

„Man su vienu kandidatu teko šnekėti apie tai, kad jis pasitrauktų. Ar jis tai padarys, ar ne, aš nežinau“, – žurnalistams Kaune sakė išankstiniame balsavime dalyvavęs R. Karbauskis.

Pasak jo, taip būtų siekiama neskaidyti balsų S. Skverneliui, bet kandidato pavardės neįvardijo.

R. Karbauskis sako, kad kandidatui nieko nėra siūloma už tai, kad jis priimtų sprendimą trauktis bei teigė, kad šis sprendimas padėtų užtikrinti valdžios darbų tęstinumą.

„Šnekant apie šiuos rinkimus, gali būti, kad jų rezultatus nulems keli šimtai balsų. Ir jeigu to žmogaus apsisprendimas padės apsispręsti netgi keliems šimtams žmonių, gali būti taip, kad mes turėsime darbų tęstinumą tuos pusantrų metų ir tuos rezultatus, kuriuos mes užprogramavę savo reformomis“, – kalbėjo jis.

Prezidento rinkimuose be S. Skvernelio dalyvauja socialdemokratas eurokomisaras Vytenis Andriukaitis, filosofas Arvydas Juozaitis, europarlamentaras Valentinas Mazuronis, ekonomistas Gitanas Nausėda, Seimo nariai Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, konservatorių kandidatė parlamentarė Ingrida Šimonytė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė BNS sakė, kad šiuo metu atšaukti savo kandidatūros rinkimuose nebėra įmanoma, nes yra paskelbtas galutinis kandidatų sąrašas, atspausdinti balsavimo biuleteniai.

„Kelio atgal nebėra. (...) Kandidatas tiesiog deklaratyviai galėtų pasakyti, kad nebedalyvauja“, – tvirtino komisijos vadovė.

Savo idėjos neatsiėmė

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis sako besitikintis, jog naujasis prezidentas ar prezidentė vadovaus kitokiu stiliumi nei kadenciją baigianti šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

„Norėtųsi, kad prezidentas dirbtų ne kažkokios vienos grupės politinės interesams, ne tam tikros dalies visuomenės interesams, o visos Lietuvos žmonėms ir atitinkamai aš labai tikiuosi, kad naujasis prezidentas ar prezidentė turės visai kitą darbotvarkę ir visai kitą stilių negu dabartinė prezidentė, kuri praktiškai nebendravo su Lietuvos žmonėmis tiesiogiai“, – žurnalistams trečiadienį sakė R. Karbauskis, Kaune iš anksto balsavęs prezidento rinkimuose.

„Valstiečių“ lyderis pabrėžė taip pat balsavęs abiejuose referendumuose.

„Aš išreiškiau savo nuomonę. Žmonės gali pasisakyti už ir prieš, bet man atrodo, kad mūsų demokratijoje galimybė dalyvauti referendumuose yra vertybė“, – sakė jis.

R. Karbauskis dar kartą patvirtino, kad S. Skvernelio nesėkmės atveju nebeteiks premjero kandidatūros.

„Mes tikrai neblefuojame: jeigu Saulius Skvernelis nepatektų į antrąjį rinkimų turą, tokiu atveju mes daugiau premjero šioje kadencijoje Seimo neteiksime“, – sakė jis.

„Valstiečių“ lyderis sakė, kad antrajame rinkimų ture balsuotų bet kuriuo atveju, nors teigė, kad būtų sudėtinga, jei antrajame ture reikėtų rinktis tarp „dviejų konservatorių kandidatų“.

„Aš dalyvausiu rinkimuose. Negaliu pasakyti, ką aš juose daryčiau, ar tiesiog abudu išbraukčiau, bet dalyvauti mes visi turime“, – kalbėjo jis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga prezidento rinkimuose yra iškėlusi premjero S. Skvernelio kandidatūrą.

Rinkimuose taip pat dalyvauja socialdemokratas eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, filosofas Arvydas Juozaitis, europarlamentaras Valentinas Mazuronis, ekonomistas Gitanas Nausėda, Seimo nariai Mindaugas Puidokas ir Naglis Puteikis.

Šio posto taip pat siekia konservatorių kandidatė parlamentarė Ingrida Šimonytė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo siūloma Konstitucijoje nustatyti 121 vietos parlamentą vietoje dabartinių 141.

Tuo metu kitame referendume siūloma nustatyti, kad Lietuvos pilietybės nepraranda „Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę“.

Šiuo metu dviguba pilietybė emigravusiesiems po nepriklausomybės atkūrimo leidžiama griežtesniais išimtiniais atvejais.

Sekmadienį rinkimų dieną balsavimas apylinkėse vyks nuo 7 iki 20 valandos. Prezidento rinkimuose prireikus antrojo turo, jis vyktų gegužės 26 dieną.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.