Lietuvoje

2019.05.08 08:32

Pranckietis nepritaria idėjai „valstiečiams“ trauktis rinkimų pralaimėjimo atveju

BNS, ELTA 2019.05.08 08:32

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako nepritariantis siūlymui, kad „valstiečiai“ trauktųsi iš valdžios, jei pralaimės prezidento ir Europos Parlamento rinkimus.

„Manau, kad mes esame įsipareigoję ilgesniam laikui, tai yra visai kadencijai. Prezidento ir Seimo rinkimai yra du skirtingi rinkimai“, – „Žinių radijui“ trečiadienį sakė parlamento vadovas.

Valdančioji „valstiečių“ frakcija antradienį pritarė lyderio Ramūno Karbauskio planui trauktis iš valdžios rinkimų pralaimėjimo atveju.

R. Karbauskio teigimu, nesėkmė prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose rodytų, jog „valstiečiai“ prarado visuomenės pasitikėjimą, todėl turėtų užleisti vietą konservatoriams. 

V. Pranckiečio nuomone, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai pirmalaikiai rinkimai būtų nenaudingi, nes rezultatai turbūt būtų prastesni nei 2016 metų rinkimuose.

Pranckietis: D. Grybauskaitė rodo blogą pavyzdį

Seimo pirmininkas V. Pranckietis teigia, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė, nebalsuodama referendume dėl Seimo narių mažinimo, rodo blogą pavyzdį. Seimo vadovas nekeičia savo nuomonės ir teigia, kad sumažinus parlamentarų skaičių darbas Seime taps našesnis. 

„Manau, tai yra nepavyzdingas veiksmas, turėtų vis dėlto atsakingai elgtis. Žmogus, užimantis tokias pareigas, turi spręsti, o neatsisakyti nuo sprendimo“, – „Žinių radijui“ sakė V. Pranckietis. 

Pasak jo, referendumas dėl Seimo narių mažinimo yra žmonių iniciatyva. Todėl Seimas turi suteikti galimybę piliečiams nuspręsti, kokio dydžio Seimą jie nori matyti.

„Šis žmonių lūkestis (sumažinti Seimo narių skaičių. – ELTA) ore kabo dvidešimt metų (...) Mes turime pasitikrinti, mes gi nekalbame apie tai, kad imame ir sumažiname Seimo narių skaičių, mes sakome, kad žmonės tegul nusprendžia. Atiduodame mandatą žmonėms“, – teigė jis. 

V. Pranckietis pabrėžė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga politinėje programoje buvo pareiškusi įsipareigojimus sumažinti Seimo narių skaičių. Dėl to, pabrėžė jis, būtina, kad partija laikytųsi savo pažadų. Taip pat V. Pranckietis priminė, kad daugelis partijų savo politinėse programose per ištisas kadencijas buvo pareiškusios įsipareigojimus sumažinti Seimo narių skaičių. 

Seimo vadovas teigia, kad, sumažinus parlamentarų skaičių, Seime darbas taps našesnis. 

„Jei nepagerins tai ir nepablogins, o labai paprasta pasakyti (kad nepagerins. – ELTA), kada Seime pirmininkauju ir kuomet 96 ar 108 tik sėdi“, – teigė jis. 

Antradienį prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės bei Seimo narių mažinimo iš anksto balsavusi šalies vadovė D. Grybauskaitė neslėpė, kad referendume dėl Seimo narių mažinimo ji nebalsavo. Pasak prezidentės, referendumas – beprasmis, sumažinus parlamentarų skaičių Seimo reputacija nepagerės.

(...) „Dėl dvigubos pilietybės esame jau seniai diskutavę, kad būtina šį klausimą spręsti referendumu, todėl ir dalyvavau jame ir kviečiu visus dalyvauti. Dėl referendumo mažinti Seimo narių skaičių – nedalyvavau, biuletenio nepaėmiau. Manau, šis referendumas yra beprasmis, nes, sumažinus keliais Seimo nariais nei Seimo darbo kokybė pagerės, nei reputacija“, – teigė D. Grybauskaitė.

Pirmadienį prasidėjo išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės bei Seimo narių mažinimo.

Išankstinis balsavimas vyks visose šalies savivaldybėse iki penktadienio.

Šalies vadovą Lietuvos piliečiai renkasi iš 9 kandidatų: ekonomisto Gitano Nausėdos, buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės, premjero Sauliaus Skvernelio, eurokomisaro Vytenio Andriukaičio, filosofo Arvydo Juozaičio, Seimo narių Mindaugo Puidoko ir Naglio Puteikio, europarlamentarų Valdemaro Tomaševskio ir Valentino Mazuronio.

Gegužės 12-ąją Lietuvoje vyks prezidento rinkimai, referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo ir referendumas dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo.