Lietuvoje

2015.06.18 12:54

Seimo kanceliariją krečia slapta pertvarka

Lietuva moko Ukrainą demokratijos, skaidrumo ir viešumo, tačiau ir pati dar ne visas demokratijos pamokas išmoko – Seimo kanceliarijoje prasidėjo pertvarka, tačiau jos darbuotojai apie tai nieko nežino. Tik Seimo Viešųjų ryšių skyrius trečiadienį, baigiantis darbui, išplatino pranešimą, jog Seimo valdyba bendru sutarimu pakeitė kanceliarijos struktūrą.

Lietuva moko Ukrainą demokratijos, skaidrumo ir viešumo, tačiau ir pati dar ne visas demokratijos pamokas išmoko – Seimo kanceliarijoje prasidėjo pertvarka, tačiau jos darbuotojai apie tai nieko nežino. Tik Seimo Viešųjų ryšių skyrius trečiadienį, baigiantis darbui, išplatino pranešimą, jog Seimo valdyba bendru sutarimu pakeitė kanceliarijos struktūrą.

Kokiu tikslu ir kaip bus keičiama Seimo kanceliarija, kurioje dirba daugiau nei 500 žmonių, jos vadovė Daiva Raudonienė atskleisti nepanoro: „Kai dokumentus pasirašys Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, tuomet pakomentuosiu, kaip vyks pertvarka.“

LRT.lt žiniomis, Seimo valdybos posėdis, kuriame trečiadienį buvo sutarta, kaip bus pertvarkomas svarbiausias Seimo padalinys, vyko už uždarų durų – visi paprastai valdybos posėdžiuose dalyvaujantys kanceliarijos darbuotojai buvo išprašyti.

Aiškindamas tokį slaptumą, Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis teigė: „Kadangi ši kanceliarijos pertvarka buvo aptarinėjama pirmą kartą, buvo pateikta jos vizija, todėl posėdis ir buvo slaptas.“

Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas, kuruojantis pertvarką, aiškino, kad kanceliarija – sustabarėjusi, todėl ir reikia ją pertvarkyti: „Per daug viršininkų. Iš viso yra 76 departamentų ir skyrių vadovų, iš jų 49 – pensininkai. Norėtume, kad kanceliarijoje liktų ne daugiau nei 50 viršininkų.“

A. Sysas taip pat patikino, jog kanceliarijos darbuotojai nebus atleidžiami iš darbo, tik bus apjungiami departamentai ir skyriai, perskirtytos jų funkcijos, bus siekiama optimizuoti viešuosius pirkimus.

Anot A. Syso, kai kuriuose departamentuose dirba tik po kelis žmones, todėl jau pribrendęs reikalas tokių padalinių darbą pertvarkyti.

Nors apie tai, kad Seimo kanceliarijoje daug sustabarėjimo, kalba ir patys jo darbuotojai, tačiau  prasidėjusi pertvarka visus pribloškė savo slaptumu.

Transporto skyriaus, be kurio parlamentarai negalėtų išsiversti nė vienos dienos, vadovas Česlovas Selemonas teigė absoliučiai nieko apie pertvarką nėra girdėjęs: „Jokios informacijos neturiu, todėl ir vertinti nieko negaliu. Bet apskritai, nesu vertintojas, o vykdytojas.“

Informacijos technologijų ir telekomunikacijų departamento vadovas Jurgis Bridžius irgi nieko nežino apie Seimo valdyboje subrandintą pertvarką, nors, atrodytų, pagal pareigas turėtų būti gerai informuotas pareigūnas.

Seimo finansus tvarkanti Laima Šipkauskienė būsimą pertvarką pakomentavo lakoniškai: „Kaip bus, taip bus. Bet jokios informacijos neturiu ir pertvarkymo plano nemačiau.“

Vieno departamento vadovas, primygtinai prašęs neskelbti jo pavardės, prisipažino informaciją apie kanceliarijos pertvarką gavo slapta ir tvirtino, jog ta pertvarka jau prasidėjo. Pareigūnas taip pat teigė, jog atleidimo lapeliai darbuotojams nebus įteikinėjami, tačiau greičiausiai ne vienas bus pažemintas pareigose o gal ir išprašytas iš darbo „savu noru“.

Tokiais atvejais peršasi klausimas, ar baigiantis Seimo kadencijai, politikai nebando į tam tikrus kanceliarijos postus įdarbinti „savų“?

A. Sysas tai kategoriškai neigė, o K. Komskis neneigė, jog yra galimybė „susodinti savus“,  tačiau jis abejojo, ar tai bus bandoma daryti: „Gal šį kartą taip nebus, gal nelabai jau į departamentus ir skyrius galima „susodinti.“