Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.08 09:58

Paskelbti geriausių šalies mokyklų ir universitetų reitingai

LRT.lt 2019.05.08 09:58

Nors geriausios šalies mokyklos vis dar išlieka tos pačios, bendrame geriausiųjų reitinge yra ir pokyčių. Žurnalas „Reitingai“ kaip ir kasmet pristatė geriausių šalies mokyklų ir universitetų sąrašus.

Geriausios gimnazijos liko tos pačios

Situacija gimnazijų reitinguose kiek kito, tačiau pirmosiose vietose ir toliau karaliauja tos pačios mokyklos. Tiesa, vertinant gimnazijas jos buvo suskirstytos į dvi grupes: tas, kurios vykdo mokinių atranką ir tas, kurios mokinių atrankos nevykdo.

Iš viso buvo vertinama 10 gimnazijų, turinčių teisę atsirinkti mokinius. Pirmojoje vietoje, kaip ir pernai, įsitvirtinęs Vilniaus licėjus. Iš trečiosios vietos į antrąją šiemet pakilo KTU gimnazija, o iš antros į trečiąją krito Vilniaus jėzuitų gimnazija.

1.      Vilniaus licėjus

2.      KTU gimnazija

3.      Vilniaus jėzuitų gimnazija

4.      Vilniaus M. Biržiškos gimnazija

5.      Vilniaus Žirmūnų gimnazija

Lyderis nesikeitė ir geriausių gimnazijų, nevykdančių mokinių atrankos, reitinge. Kaip ir praėjusiais metais, šio reitingo pirmojoje vietoje – Klaipėdos licėjus. Tiesa, mokinių neatsirenkančių gimnazijų reitinge matomi gerokai ryškesni pokyčiai palyginus su praėjusiais metais.

Iš aštuntosios vietos į antrą pakilo Kauno „Saulės“ gimnazija. Gerokai reitinge pakilo ir Vilniaus Gabijos gimnazija, pernai buvusi 10, o šiemet tapusi trečia. Į ketvirtąją vietą iš pernai turėtos antros nusileido Panevėžio J. Balčikonio gimnazija, o Šiaulių J. Janonio gimnazija savo pozicijos nepakeitė.

1.      Klaipėdos licėjus

2.      Kauno „Saulės“ gimnazija

3.      Vilniaus Gabijos gimnazija

4.      Panevėžio J. Balčikonio gimnazija

5.      Šiaulių J. Janonio gimnazija

Gimnazijų reitingas sudarytas įvertinus visų 2018-ųjų laidos abiturientų, baigusių konkrečią gimnaziją, kiekvieno valstybinio brandos egzamino balų vidurkius. Vertinti lietuvių kalbos ir literatūros, istorijos, anglų kalbos, informacinių technologijų, fizikos, chemijos, biologijos ir geografijos brandos egzaminuose gautų balų vidurkiai. Aukščiausią įvertinimą už konkretų egzaminą turinti gimnazija gavo 8 taškus, žemiausią – 0.

Vertinta ir tai, kiek abiturientų brandos egzaminus išlaikė šimtu balu. Remiantis Nacionalinio egzaminų centro (NEC) duomenimis gimnazijoms buvo skirta nuo 5 iki 0 balų, priklausomai nuo to, kiek šimtukų buvo gauta.

Taškai gimnazijos duoti ir už tai, kiek kiekvienos gimnazijos absolventų įstojo į Lietuvos aukštųjų mokyklų valstybės finansuojamas studijų vietas. Atsižvelgta ir į tai, kiek abiturientų išvyko studijuoti į užsienio aukštąsias mokyklas.

Pirmą kartą buvo įvertintas ir mokinių nubyrėjimas, kitaip tariant, kiek visų 2016-aisiais į 11 klasę priimtų gimnazistų ją baigė 2018-aisiais. Anot „Reitingų“ rengėjų, kai kuriose gimnazijose matomas akivaizdus mokinių nubyrėjimas per pastaruosius dvejus metus.

Geriausi ketvirtokai ir aštuntokai

„Reitingai“ penktą kartą pristatė ir absoliučios daugumos šalies mokyklų, dalyvavusių nacionaliniame moksleivių pasiekimų patikrinime, vertinimą. Šį kartą vertinimas papildytas ir nubyrėjimo rodikliu, kitaip tariant – kiek moksleivių buvo priimta į pirmą klasę 2014-aisiais ir kiek jų baigė ketvirtą klasę 2018-aisiais. Taip pat, kiek buvo priimta į penktą klasę 2014-aisiais ir kiek baigė aštuntą klasę 2018-aisiais.

Taip išsidėstė ketvirtokų reitingas:

1.      Panevėžio Dembavos gimnazija

2.      Šiaulių Jovaro progimnazija

3.      Kauno Petrašiūnų progimnazija

4.      Vilniaus J. Basanavičiaus progimnazija

5.      Klaipėdos „Universa Via“ tarot. mokykla

O tarp aštuntokų geriausiai sekėsi:

1.      Klaipėdos Tauralaukio progimnazijai

2.      Vilniaus J. Basanavičiaus progimnazijai

3.      Kauno Vinco Kudirkos progimnazijai

4.      Kauno Simono Daukanto progimnazija

5.      Vilniaus Žemynos progimnazija

Universitetų ir kolegijų reitingas

Taip pat pristatomas ir aukštųjų mokyklų – universitetų ir kolegijų – vertinimas. Universitetų reitinge ir toliau pirmauja Vilniaus universitetas (VU). Antrojoje pozicijoje – Kauno technologijos universitetas (KTU). Trečiąją vietą užėmė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), o ketvirtąją – Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU). Penktuoju liko Vytauto Didžiojo universitetas (VDU).  Vertinime universitetai galėjo surinkti 100 taškų.

1.      VU, surinkęs 61,7 taško,

2.      KTU, surinkęs 61,1 taško,

3.      LSMU, surinkęs 58,8 taško,

4.      VGTU, surinkęs 55,4 taško,

5.      VDU, surinkęs 54,9 taško.

Privačių universitetų pozicijos trečius metus lieka nepakitusios:

1. ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, surinkęs 58,1 taško,

2. Europos humanitarinis universitetas, surinkęs 42,96 taško,

3. LCC Tarptautinis universitetas, surinkęs 38,1 taško.

Universitetų reitingas sudarytas remiantis alumnų įsidarbinimo rodikliais, darbdavių nuomone, studentų nubyrėjimu. Iš viso universitetai buvo vertinti pagal 48 skirtingus parametrus, kurie yra sudėlioti į šešis stambius kriterijus: mokslo, meno ir sporto veikla bei personalo pasiekimai, alumnų kuriama pridėtinė vertė ir darbdavių vertinimai, studentai ir studijos, konkuravimas tarptautinėje studijų erdvėje, esamas ir ateities akademinis personalas bei studentų nuomonė.

Žvelgiant į atskirus universitetų reitingo kriterijus, kurie sudaro reitingą, išryškėjo tam tikros tendencijos. Reitingų sudarytojai nustatė, kad dėl jungimosi išaugęs VDU aplenkė konkurentus moksliškumu. Taip pat išsiaiškinta, kad darbo rinkoje paklausiausi LSMU, KTU, Klaipėdos universiteto ir VGTU alumnai. O štai didžiausias studentų nubyrėjimas pastebimas Kazimiero Simanovičiaus, Europos humanitariniame, Balstogės, Mykolo Romerio, Kauno technologijos ir Šiaulių universitetuose.

Stipriausiu akademiniu personalu išsiskiria, anot „Reitingų“, LSMU, VU, KTU, VDU ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Studentai palankiausiai vertina VU ir MRU, taip pat VDU, KTU, VGTU. O užsieniečiai puikiai vertina ne tik medicinos, o ir sporto, teisės, inžinerijos studijas Lietuvoje. O iš privačių universitetų studentai labiausiai patenkinti studijomis ISM ir LCC universitetuose.

Valstybinių kolegijų reitingo geriausiųjų penketuke:

1. Vilniaus kolegija (surinkusi daugiau kaip 69,62 taško iš galimų surinkti 100 taškų),

2. Kauno technikos kolegija (surinkusi 67,63 taško),

3. Kauno kolegija (64,84 taško),

4. Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla (64,66 taško),

5. Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija (60,58 taško).

O štai nevalstybinių kolegijų reitinge pirmauja:

1. Vilniaus dizaino kolegija, surinkusi 60,43 taško,

2. Vilniaus verslo kolegija, surinkusi 58,41,

3. Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla, surinkusi 50,76 taškų.

Parengė Modesta Gaučaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi