Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.07 13:20

Andriukaičio atsakas Karbauskiui: piliečiams siūlo suteikti galimybę atšaukti Seimą

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.05.07 13:20

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į prezidentus Vytenis Povilas Andriukaitis antradienį pristatė naujas iniciatyvas, kurias siektų įgyvendinti, jei būtų išrinktas šalies vadovu. Tarp socdemų siūlymų – galimybė piliečiams atšaukti Seimą, valstybės apsaugos buvusiems prezidentams atsisakymas.

Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje V. P. Andriukaitis pristatė papildymą savo prezidento rinkimų programą. Socdemas tvirtino, kad į programą po diskusijų su įvairiomis visuomenės grupėmis, buvo įtraukti 40 pasiūlymų.

Viena iš naujesnių V. P. Andriukaičio iniciatyvų – Seimo atšaukimo mechanizmas. Anot socdemo, tai yra ne tik idėja, kurią jis teikia, remdamasis kitų valstybių patirtimi, bet ir tam tikras atsakymas „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui, kuris prakalbo apie „valstiečių“ pasitraukimą iš valdžios, jei partija pralaimėtų prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose.

„Vienas iš pasiūlymų yra labai reikšmingas ir jis leistų tinkamai atsakyti dabar į šiandien skambančius valdančiosios daugumos lyderio R. Karbauskio gąsdinimus apie tai, kad neva tai, jei staiga jų kandidatas nelaimėtų, jie truktųsi iš valdančiosios daugumos, sukeltų krizę. [...]

Šiuo metu Lietuvos žmonės neturi galimybės, kaip kadencijos metu atšaukti Seimą, jeigu jis ignoruoja Konstituciją. Tarkime, yra korupcijos byla, yra Konstitucinio Teismo nutartis, reikia įgyvendinti apkaltą ir Seimas sąmoningai to nepadaro. [...]

Siūlau kaimyninės Latvijos pavyzdžiu įtvirtinti Seimo atšaukimo mechanizmą. [...] Viena dešimtoji rinkėjų turėtų teisę inicijuoti referendumą dėl Seimo atšaukimo. Tokį referendumą galėtų inicijuoti ir prezidentas“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Sumažintų prezidento privilegijas

V. P. Andriukaičio manymu, reikėtų iškelti klausimą dėl prezidento privilegijų sumažinimo. Savo ruožtu socialdemokratas siūlo peržiūrėti šalies vadovo atlyginimą, jį siejant su vidutiniu darbo užmokesčiu šalyje, mat, kaip pažymi V. P. Andriukaitis, Lietuvoje prezidento atlyginimas yra didžiausias tarp visų Vidurio ir Rytų Europos šalių.

Socialdemokratų kandidatas į prezidentus siūlo ir kitą idėją – peržiūrėti prezidento institucijos personalo apimtis ir išlaidas institucijai išlaikyti.

„Prezidentui baigus kadenciją po pusės metų reikėtų neteikti valstybinės apsaugos, o vietoj prezidentinės rezidencijos suteikti būsto nuomos išlaidų kompensaciją iki tam tikros sumos“, – siūlė V. P. Andriukaitis.

Pensijas siektų didinti dar labiau nei S. Skvernelis

LSDP kandidatas į prezidentus savo programoje daug dėmesio skiria ir pensijoms. Pasak V. P. Andriukaičio, šis klausimas ypač tapo aktualiu po to, kai „valstiečių“ kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis pažadėjo pensijas padidinti iki 400 Eur.

„Mūsų tikslas yra labiau ambicingas. Mes, diskutuodami su ekonomistais ir finansininkais, nutarėme, kad reikia priimti labiau ilgalaikį tikslą – per trejus metus Lietuvos piliečio vidutinė minimali pensija, kuri susidėtų iš dviejų dalių, tai yra iš bazinės pensijos be stažo – 220 eurų, ir minimalios draudiminės pensijos – 280 eurų, turėtų siekti ne mažiau nei 500 eurų“, – aiškino V. P. Andriukaitis.

V. P. Andriukaitis savo programoje siūlo daugiau dėmesio skirti savivaldybėms, joms užtikrinant pakankamą finansavimą ir skolinimosi galimybes.

„Reikia sustiprinti subsidiarumo principą ir mažinti centrinės valdžios kišimąsi į savivaldą, išplečiant savivaldos galias. Reikėtų svarstyti apie antro renkamo savivaldybės lygmens sukūrimą“, – komentavo socdemas.

LSDP kandidatas į prezidentus siūlo mažinti transporto priemonių sukeliamą taršą miestuose. Anot jo, reikėtų daugiau diskutuoti apie galimybes kurti modernių metro infrastruktūrų sukūrimą.

„Tarp proveržio projektų galėtų būti Vilniaus metropoliteno statyba bei Kauno – Vilniaus dvimiesčio greitojo geležinkelio „Rail Baltica“ lėšomis nutiesimas“ , – dėstė V. P. Andriukaitis.

Gerintų moterų situaciją šalyje

Pasak V. P. Andriukaičio, į savo prezidentinę rinkimų programą jis įtraukė ir ūkininkų pastabas dėl melioracijos sistemų atnaujinimo. Programoje akcentuojamas atlygis ūkininkams už esamų ir naujai keliamų reikalavimų bei uždavinių vykdymą.

„Moterų padėties gerinimas yra labai svarbus mūsų diskusijų objektas. Atsižvelgdamas, programoje nurodžiau, kad būtina sukurti aiškų veiksmų planą, kaip panaikinti vyrų ir moterų darbo užmokesčio ir pensijų skirtumus“, – dar vieną iniciatyvą pristatė V. P. Andriukaitis.

Anot jo, kalbant apie žmogaus teises, Lietuva privalo vykdyti dar 2010 m. ratifikuotą Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją.

„Konvencija yra vykdoma ne iki galo ir neįgalieji patiria didžiules problemas. Jei diskriminuojami dėl daugelio dalykų – ir dėl padėties darbo rinkoje, ir dėl to, kad jiems apsunkintas mobilumas, ir dėl to, kad jie negali savarankiškai, laisvai judėti“, – akcentavo V. P. Andriukaitis.

Aštriai kritikavo abu referendumus

V. P. Andriukaitis, paklaustas, kaip vertina kartu su prezidento rinkimais inicijuotus du referendumus – dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo ir dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo – neslėpė skepsio.

„Rengti du tokius referendumus vienu metu kartu su prezidento rinkimais reiškia nusižengti Konstitucijos raidei ir dvasiai. Juk svarbiausi klausimai sprendžiami referendumu, tuo tarpu prezidento rinkimai nėra svarbiausi, jie yra periodiniai. Kodėl reikėjo viską suplakti į vieną krūvą?

Antra, abu referendumuose teikiami klausimai yra visiškai neparengti, neišdiskutuoti ir nepateikti visuomenei taip, kad kiekvienas rinkėjas, kuris tuo pačiu taps konstitucinės pataisos autoriumi, galėtų sąmoningai priimti sprendimą, žvelgdamas į teigiamas ir neigiamas pasekmes ir turėdamas teisę pamatyti poveikio vertinimo analogą, ypač dėl dvigubos pilietybės“, – aiškino V. P. Andriukaitis.

Socdemas tikino manantis, kad referendumai tam tikra prasme prieštarauja vienas kitam.

„Tautos atstovų mažėjimas, didėjant rinkėjų skaičiui, sukelia keistą konfliktą, kada mažesnis skaičius Tautos atstovų turės atstovauti didesnį skaičių rinkėjų“, – atkreipė dėmesį V. P. Andriukaitis.

Jis teigė manantis, kad referendumais tiesiog siekiama, kad į prezidento rinkimus ateitų sudalyvauti kuo daugiau rinkėjų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi