Lietuvoje

2019.05.07 13:03

Seimas linkęs numatyti atsakomybę už laikinųjų tyrimo komisijų reikalavimų nevykdymą

Jadvyga Bieliavska, ELTA2019.05.07 13:03

Seimui beliko vienas žingsnis iki atsakomybės už laikinųjų tyrimo komisijų reikalavimų nevykdymą įteisinimo.

Už balsavus 54, prieš 30, susilaikius 14 parlamentarų Seimas po svarstymo pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, numatančioms atsakomybę už Seimo laikinosios tyrimo komisijos teisėtų reikalavimų nevykdymą. 

Už tai siūloma bausti asmenis nuo 150 iki 600 eurų ir juridinių asmenų vadovus ar kitus atsakingus asmenis – nuo 300 iki 900 eurų.

Tokių baudų, pagal projektą, galima susilaukti už nepateikimą Seimo laikinosios tyrimo komisijos reikalavimu dokumentų, duomenų, informacijos, žinių ar kitos medžiagos arba klaidingų ar tikrovės neatitinkančių informacijos ar duomenų pateikimą, atsisakymą pateikti paaiškinimą, vengimą atvykti į komisijos posėdį ar kito teisėto komisijos reikalavimo nevykdymą.

Pagal svarstomą projektą, už tokį administracinį nusižengimą, padarytą pakartotinai, numatoma bauda asmenims nuo 550 iki 900 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims - nuo 850 iki 5000 eurų.

Kritikuodamas projektą Seimo narys konservatorius Edmundas Pupinis apgailestavo, kad Seimas tampa spektaklių, politinių dramų vieta. 

Konservatorius Andrius Kubilius siūlė išbraukti iš projekto nuostatą, suteikiančią teisę laikinajai tyrimo komisijai išrašyti administracinių nusižengimų protokolą. 

Tuo metu parlamentaras Petras Gražulis siūlė padaryti galą patyčioms iš laikinųjų tyrimo komisijų.

„Visi turi ateiti ir duoti parodymus komisijoms, kad nebūtų išimčių ponams konservatoriams“, – sakė P. Gražulis. 

Šiuo metu galiojančiame kodekse nėra aiškiai reglamentuota administracinė atsakomybė už komisijos teisėtų reikalavimų nevykdymą.

„Nors teoriškai administracinė atsakomybė asmenims galėtų kilti, tačiau nėra nustatytas subjektas, turintis kompetenciją šiuo atveju pradėti administracinių nusižengimų teiseną, atlikti administracinių nusižengimų tyrimą, surašyti administracinių nusižengimų protokolą“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Projekte siūloma tokią teisę suteikti laikinajai tyrimo komisijai. 

Kaip primena ELTA, tarp kviestų asmenų, kurie neatvyko į galimą neteisėtą įtaką ir poveikį Lietuvos politikams tiriančios Seimo laikinosios tyrimo komisijos posėdį, yra Karalienės Mortos mokyklos direktorė Austėja Landsbergienė. Tyrimo komisijai vadovaujanti Agnė Širinskienė apgailestavo, kad A. Landsbergienė nebendradarbiauja su komisija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.