Lietuvoje

2019.05.07 10:18

„Valstiečių“ frakcija palaimino Karbauskio planą: lyderis perspėjo – Lietuvą gali valdyti Landsbergiai

Gytis Pankūnas, LRT.lt, ELTA 2019.05.07 10:18

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija Seime pritarė „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio siūlymui LVŽS trauktis iš valdžios, jei partijos kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis pralaimės prezidento rinkimuose ir jei partija nelaimės Europos Parlamento (EP) rinkimų.

„Partijos frakcija palaikė sprendimą. Du susilaikė, visi kiti balsavo „už“, – žurnalistams antradienį po LVŽS frakcijos posėdžio paskelbė R. Karbauskis.

Jis neatskleidė, kas iš „valstiečių“ frakcijos, balsuodamas dėl pasiūlymo traukti iš valdančiosios koalicijos, prezidento ir EP pralaimėjimo atveju, susilaikė. Pasak R. Karbauskio, balsavimas frakcijoje vyko atvirai.

„Jeigu visuomenė iš tikrųjų šituose rinkimuose neparodys pasitikėjimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, balsuodami už mūsų kandidatą prezidento rinkimuose ir Europos Parlamento rinkimuose, mes neįsivaizduojame, kaip galime toliau likti valdančiojoje daugumoje“, – savo iniciatyvą dar kartą pristatė R. Karbauskis.

R. Karbauskio teigimu, LVŽS pralaimėjimas prezidento rinkimuose būtų fiksuotas tada, jei S. Skvernelis nepatektų į antrąjį rinkimų turą, o pralaimėjimas EP rinkimuose būtų susijęs su surinktų balsų skaičiumi, procentu. Jis aiškiai neapibrėžė, koks rezultatas EP rinkimuose būtų traktuojamas kaip LVŽS pralaimėjimas.

„Dabar nesiimsiu to komentuoti, bet bet kuriuo atvejų mūsų pozicija yra labai aiški – mes prašome visuomenės parodyti, ar yra pasitikima tuo, ką mes darėme tuos du su puse metų, ar visuomenė mano, kad konservatorių ir G. Palucko socialdemokratų grįžimas į valdžią yra tai, ko ji nenori“, – aiškino R. Karbauskis ir pridūrė, kad LVŽS pralaimėjus prezidento ir EP rinkimus, partija tikrai pasitrauks į opoziciją.

Kiek vėliau R. Karbauskis pažymėjo, kad „valstiečiai“ EP rinkimuose tikisi iškovoti tris mandatus. Šiuo metu EP dirba vienas LVŽS atstovas, tai yra Bronis Ropė. 

Tiki, kad į politinę krizę valstybės neveda

R. Karbauskis, paklaustas, kodėl pradėjo abejoti rinkėjų pasitikėjimu „valstiečiais“, užsiminė apie visuomenės nuomonės apklausas, kuriose esą matosi, jog rinkėjai nėra linkę balsuoti už LVŽS kandidatus rinkimuose.

„Kyla klausimas apie tai, ar mūsų rinkėjas, kuris mumis pasitikėjo, ruošiasi balsuoti už mūsų kandidatą ar už mūsų sąrašą, pradedama tuo abejoti, tai yra apklausose minima, kad konservatoriaus palaiko trečdalis rinkėjų, o mus – ketvirtadalis. Esą rinkėjai nesiruošia balsuoti už (LVŽS – LRT.lt) partijos kandidatus. Tokiu atveju mes ir sakome: jei mus remiantis rinkėjas nesupranta, kad palaikymas tos partijos, kurią remia, yra mūsų pačių darbų tęstinumo užtikrinimas, mūsų pačių galimybės tęsti tai, kas yra pradėti, tai šitoje vietoje gali būti tokia situacija, kad visos valdžios grandys – ir prezidentūra, ir Seimas, ir visa kita – bus konservatorių rankose.

Jeigu mūsų rinkėjas mano, kad konservatorių rankose turi atsidurti Seimas, prezidentūra ir vyriausybė, tai tokiu atveju taip ir atsitiks. Mes sakome, kad reikia mobilizuotis ir balsuoti už tą partiją, kurią jūs remiate, jei norite tų darbų tęstinumo“, – komentavo R. Karbauskis.

Jis teigė tikrai nesiekiantis nuvesti valstybės į politinę krizę. R. Karbauskis aiškino tiesiog prašantis rinkėjų rinkimuose pasakyti, ar jie tebepasitiki LVŽS.

„Valstiečių“ lyderis kartojo esantis įsitikinęs, kad, jei prezidento rinkimuose laimės ekonomistas Gitanas Nausėda arba konservatorių remiama parlamentarė Ingrida Šimonytė, tai konservatorių rankose esą atsidurs visos valdžios grandys, mat „valstiečiai“ trauksis į opoziciją.

„Jeigu laimės šituos rinkimus konservatorių kandidatas ar kandidatė, tai tokiu atveju gali būti taip, kad mes neužilgo turėsime visas valdžios grandis konservatorių rankose – Landsbergiai valdys viską. Jeigu taip visuomenė nori, taip ir atsitiks. Aš tikiuosi, kad ji to nenori“, – pažymėjo R. Karbauskis.

Pasak „valstiečių“ lyderio, jei prezidento rinkimus laimės „konservatorių kandidatas ar kandidatė“, jis ar ji turėtų pavesti eiti premjero pareigas tam pačiam ministrui pirmininkui, tai yra S. Skverneliui.

„Bet gali būti, kad premjeras atsisakys tai daryti, o partija nepalaikys šitų sprendimų. Ir S. Skvernelis, ir valstiečių ir žaliųjų sąjunga esame viena komanda – mes labai gerai suprantame, ką mes darome“, – pridūrė R. Karbauskis.

Su kitu prezidentu bendradarbiauti neketina

R. Karbauskis, paklaustas, kaip, jo manymu, konservatoriams sektųsi dirbti valdžioje, jei po prezidento rinkimų, jie joje atsidurtų, piešė niūrų vaizdą.

„Jeigu vadinti tragedija tai, kas vyko krizės metais – Lietuvos praskolinimas, baisūs dalykai, kurie tada vyko – tai atsikartotų dar baisesne forma, jei konservatoriai ateitų į valdžią. Aš taip manau. O kaip mano visuomenė, visuomenė pasakys“, – komentavo R. Karbauskis.

Jis teigė, kad „valstiečiai“ iš esmės nemato galimybės bendradarbiauti nei su I. Šimonyte, nei su G. Nausėda, jei bent vienas iš jų būtų išrinktas Lietuvos prezidentu.

„I. Šimonytės nuotraukos ir pasisakymai neleidžia abejoti, kas iš tikrųjų valdys valstybę, tai yra Vytautas Landsbergis. To ji net neslepia. Jeigu šnekėti apie kitą kandidatą, tai yra G. Nausėdą, tai vėlgi mes matome labai aiškias sąsajas su stambiuoju verslu, su tuo verslu, kuriam konservatoriai davė ataskaitas, su kuriuo konservatoriai konsultavosi prieš rinkimus ir kuris dabar yra įvardijamas korupcinėse bylose“, – aiškino R. Karbauskis.

Seimo pirmininkas: postui mane išrenka ne partija, o Seimas

Seimo pirmininkas, „valstietis“, anksčiau pareiškęs abejonę dėl R. Karbauskio siūlymo trauktis iš valdžios pralaimėjimo EP ir prezidento rinkimuose atveju, šį kartą kalbus nebuvo. Jis tik pažymėjo, kad savo posto nesilaiko, o „valstiečiai“ turėtų vykdyti savo programą.

„Postui mane išrenka Seimas. Ne frakcija ir ne partija. Partija, frakcija mane tik nominuoja, tai apie postą čia kalbėti ir nereikėtų. Bet aš pakartosiu savo ir anksčiau sakytą sakinį: mes esame įsipareigoję rinkėjams vykdyti savo programą“, – žurnalistams antradienį kalbėjo V. Pranckietis.

„Valstietis“ Tomas Tomilinas teigė frakcijos posėdyje nedalyvavęs ir dėl R. Karbauskio plano nebalsavęs, tačiau neslėpė LVŽS lyderiui pritariantis dėl partijos traukimosi iš valdžios pralaimėjimo EP ir prezidento rinkimuose atveju.

„Mano pozicija – mes valdžios nesilaikome ir žmonės sprendžia, ar mūsų politika yra sėkminga ir ar reikia ją tęsti. Žmonės turi sąmoningai pasirinkti, ar turi būti grąžinta iš esmės korumpuota valdžia, ar ne. [...]

Už kelių dienų bus lemiamas balsavimas, už dviejų savaičių – dar vienas ir žmonės nuspręs. Mano pozicija nėra labai griežta, spręs kolektyvas, kuris dabar sprendžia“, – žurnalistams aiškino T. Tomilinas.

Parlamentaras teigė tikintis savo bendražygių darbu ir norintis, kad jis būtų tęsiamas.

„Manau, kad šis parlamentas ėmėsi labai aiškaus praeities problemų, klaidų tyrimo, labai aiškaus nagrinėjimo. Manau, kad tai turi tęstis ir dėl to neturi grįžti tos interesų grupės, kurios anksčiau turėjo labai stiprią galią“, – pažymėjo T. Tomilinas.

Balsavime susilaikiusi V. Vingrienė: nebuvo aišku, už ką balsuojama

 LVŽS frakcijos Seime narė Virginija Vingrienė teigia, kad balsavime dėl pasitraukimo iš valdančiosios daugumos, jeigu bus pralaimėti prezidento ir EP rinkimai, susilaikė.

Jos teigimu, toks žingsnis būtų neatsakingas žingsnis prieš rinkėjus. „Tai yra nuėjimas lengviausiu keliu. Manau, rankų neturėtume nuleisti, kad ir kokie rezultatai bebūtų“, – teigė V. Vingrienė.

Seimo narė neatskleidė, kas buvo kitas žmogus, susilaikęs balsavime, tačiau pažymėjo, kad nebuvo aišku, dėl ko konkrečiai buvo siūloma balsuoti.

„Nebuvo aišku, dėl ko balsuojama. Nežinome, kas yra suprantama kaip pralaimėjimas“, – teigė ji, pabrėždama, kad ir vienas mandatas yra laimėjimas.

V. Vingrienė pažymėjo, kad nėra gavusi pasiūlymo pereiti į konservatorių partiją. Savo ruožtu, „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis, nepaisant kelių susilaikiusiųjų, balsavimą frakcijoje vadina „vieningu“.

Ministras pareigų netekti nebijo

LVŽS frakcijos posėdyje dalyvavęs Ekonomikos ir inovacijos ministras, „valstietis“ Virginijus Sinkevičius teigė nebijantis netekti ministro pareigų, jei „valstiečiams“ tektų trauktis iš valdžios.

„Man yra garbė dirbti Lietuvai. Aš tai dariau iki šitų pareigų ir aš nesilaikau tų pareigų, įsikibęs, ir rasiu būdų, kaip dirbti valstybei, ir nebūnant ministru. Aš tikiu mūsų kandidatu (į prezidentus – LRT.lt), jo sėkme“, – žurnalistams sakė V. Sinkevičius.

Jis tiesiai neatsakė, ar galėtų toliau tęsti vadovauti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, jei prezidentu būtų išrinktas ne S. Skvernelis. Tiesa, V. Sinkevičius užsiminė, kad svarbiausia šiuo klausimu – požiūrių į valstybės viziją sutapimas.

„Pasižiūrėjus Nepriklausomos Lietuvos istoriją, tai turbūt nebuvo daug valdančiųjų daugumų, kurios dirbo su jų prezidentu. Tai nebūtų kažkokia išimtis iš taisyklės. Bet mes sulaukime (prezidento rinkimų – LRT.lt) rezultatų, galų gale ir naujasis prezidentas turės labai didelę diskrecijos teisę spręsti, kokia galų gale yra jo valstybės vizija. Jeigu ta vizija nesutampa, tai, be jokios abejonės, kaip galima dirbti, kai absoliučiai skiriasi tos valstybės vizijos“, – svarstė V. Sinkevičius.

„Valstietis“, paklaustas apie galimą partijos traukimosi iš valdančiosios koalicijos scenarijų, teigė, kad, visų pirma, dėl tokio žingsnio po rinkimų turėtų spręsti LVŽS taryba.