Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Ministrui J. Olekui – „egzaminas“ Seime

ELTA2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį Seimas ketina svarstyti Krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui opozicijos inicijuotą interpeliaciją.

Ketvirtadienį Seimas ketina svarstyti Krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui opozicijos inicijuotą interpeliaciją.

Ministras atsakė raštu į interpeliacijoje jam pateiktus 9 klausimus. Jis nesutinka padaręs klaidų ir teigia, kad ketina tęsti politinės lyderystės reikalaujančius darbus.

„Tęsiu politinės lyderystės reikalaujančius darbus – toliau bus įgyvendinamas dar 2007 m. inicijuotas oro erdvės stebėjimo sistemos projektas, vykdomas trijų modernių paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnių įsigijimo projektas. Šios priemonės padės efektyviau veikti skaudžių nelaimių atvejais ateityje ir sustiprins Lietuvos paieškos ir gelbėjimo pajėgumus. Laikausi principo neužsiimti pigiu politikavimu ir, vykdant paieškos ir gelbėjimo darbus, leisti dirbti profesionalams, kurie geriausiai išmano savo darbą. Tai įprasta tarptautinė praktika ir būtinybė tokių operacijų metu“, – į vieną iš klausimų atsakė J. Olekas.

Pasak jo, šios kadencijos metu yra nuveikta daugybė darbų, tiesiogiai stiprinančių šalies gynybos pajėgumus ir didinančių visuomenės pasitikėjimą krašto apsaugos sistema.

„Skiriu visas kaip politiko pastangas, siekdamas gerokai sustiprinti šalies pasirengimą gynybai. Didėja tarnaujančių karių skaičius, modernizuojama ginkluotė, pasiekti susitarimai NATO dėl didesnio sąjungininkų karinio buvimo Lietuvoje, sėkmingai suteikiama visa reikalinga parama Lietuvoje dislokuotiems sąjungininkų kariams, inicijuoti ir vykdomi Lietuvos gynybai ypač svarbių prieštankinės ir priešlėktuvinės gynybos ginkluotės įsigijimų projektai, tariamasi su Vokietija dėl savaeigės artilerijos sistemų įsigijimo, pasistūmėta įgyvendinant pėstininkų kovos mašinų projektą. Taip pat sustiprinti kovos su hibridinėmis grėsmėmis pajėgumai, apskritai kariuomenės gebėjimas veikti greičiau ir efektyviau. Atliekamų darbų sėkmę geriausiai iliustruoja didelis visuomenės pasitikėjimas krašto apsauga ir Lietuvos kariuomene“, – tvirtina J. Olekas.

Jo teigimu, už vadovavimą paieškos ir gelbėjimo darbams Baltijos jūroje atsakingas Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų vadui tiesiogiai pavaldus Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras. „Vykdant paieškos ir gelbėjimo operacijas būtinas preciziškumas ir patirtis, todėl šioms operacijoms turi vadovauti profesionalai. Politikams nedera kištis į tokių operacijų valdymą“, – mano jis.

Atsakydamas į klausimus, krašto apsaugos ministras apgailestauja, kad dažnai, neįsigilinus į konkrečius faktus ir detales, daromos išankstinės smerkiančios išvados, mažinančios pasitikėjimą savo valstybe ir jos institucijomis.

„Kviečiu visus politikus bendromis pastangomis stiprinti pasitikėjimą savo valstybe, Lietuvos kariuomene ir kitomis institucijomis“, – ragina interpeliacijos sulaukęs ministras J. Olekas.

Interpeliaciją parašais iš viso parėmė 33 Seimo nariai iš Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijų bei Mišrios Seimo narių grupės.

Kaip numato Seimo statutas, gavęs atsakymą į interpeliaciją, Seimas sesijos metu turi jį apsvarstyti savo posėdyje ne vėliau kaip per 5 darbo dienas. Seimo nutarimo projektą dėl interpeliacijos rengia tam sudaroma redakcinė komisija.

Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projektas turi būti pateiktas Seimui apsvarstyti ne vėliau kaip kitą posėdžių dieną. Jame turi būti pareikštas Seimo pritarimas arba nepritarimas ministro atsakymui. Jeigu Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projekte ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareikštas nepasitikėjimas juo, tai toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.

Jeigu Seimo nutarimas dėl interpeliacijos priimamas, ministras, kuriam pareikštas nepasitikėjimas, privalo atsistatydinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.