Lietuvoje

2019.05.06 22:41

Kuriamas emigrantų vaikus galinčių priimti mokyklų tinklas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.06 22:41

Kuriamas mokyklų, galinčių priimti į Lietuvą grįžusių emigrantų vaikus, tinklas, nes kaip vieną iš priežasčių, lemiančių baimę grįžti, tautiečiai įvardija galimas švietimo problemas jų atžaloms. Šiuo metu kelios dešimtys ugdymo įstaigų tam jau pasirengusios, tačiau jų gerokai per mažai. Todėl valdžia žada skirti papildomų lėšų, kad nuo kitų metų rugsėjo mokyklose darbuotųsi keli šimtai mokytojų padėjėjų, vaikų asistentų.

Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos moksleivius Tumą ir Joną vienija ne tik bendras suolas, bet ir patirtis. Abu jaunuoliai kurį laiką su šeimomis gyveno užsienyje: Tumas – septynerius metus Prancūzijoje, Jonas – trejus metus Jungtinėse Valstijose. 

Į Lietuvą abu vaikinai grįžo prieš trejus metus. Nors gimtosios kalbos nei vienas, nei kitas neužmiršo, sako vis tiek ji buvo didžiausias iššūkis, reikėjo papildomų pamokų.

„Sunkiausia, aišku, buvo lietuvių, ypač su diktantai ir gramatika, nes anglų kalboje šiek tiek kitaip yra“, – sako Jonas.

Moksleivių mamos prisimena, kad grįžimui į Lietuvą rengėsi iš anksto, ir džiaugiasi, kad čia rado specializuotą pagalbą užsienyje gyvenusiems vaikams teikiančią ugdymo įstaigą. 

Kauno J. Dobkevičiaus progimnazijoje šiuo metu mokosi septyni iš emigracijos grįžę vaikai. Direktorė pastebi, kad jų pastaraisiais metais daugėja, todėl rengia specialias mokymo programas, mokytojai papildomai mokomi anglų kalbos.

„Suprantama, kad mokytojams reikia daugiau dirbti, turi daugiau ruoštis, turi tą vaiką pažinti, reikia priderinti savo programą konkrečiai to vaiko žinioms, nes vaikai atvyksta su skirtingomis žiniomis iš skirtingų šalių“, – pasakoja Kauno J. Dobkevičiaus progimnazijos direktorė Lina Viršilienė.

Mokyklų, pasirengusių priimti iš emigracijos grįžusių šeimų vaikus, mūsų šalyje trūksta, todėl kuriamas šioje srityje aktyviai dirbančių mokyklų tinklas, kuriame šiuo metu – 21 ugdymo įstaiga.

Jų patirtis, pasak švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus turėtų tapti pavyzdžiu kitoms ugdymo įstaigoms, todėl tikimasi, kad tokių mokyklų daugės. 

„Norėtume sukurti patirtį, sukurti modelį, padėti mokytojams, mokykloms, kad tai būtų ir mokymai, ir tam tikros priemonės, parama, kad atsirastų ir asistentai vaikams, mokytojams pagalbininkai, kitais metais biudžete numatėm etatų per 200, tai yra naujovė Lietuvoje“, – teigia ministras. 

Grįžtančių ir atvykstančių vaikų švietimo integravimo problema, pasak ministro, tampa ypač aktuali dėl „Brexito“. Skaičiuojama, kad pernai į Lietuvą grįžo beveik pusantro tūkstančio emigrantų iki 18 metų. 

Plačiau – Loretos Mačiulienės reportaže nuo 16.58min.

Panorama. Eidamas 92-uosius mirė dailininkas Vytautas Ciplijauskas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.