Lietuvoje

2019.05.06 21:53

Rinkėjai sunerimo: nėra tikri, ar jų neimtas biuletenis nebus užpildytas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.06 21:53

Kaip niekad anksti prasidėjęs ir penkias dienas vyksiantis išankstinis balsavimas pirmadienį prie balsadėžių sulaukė per 17 tūkst. rinkėjų. Referendumai dėl pilietybės išsaugojimo ir Seimo narių skaičiaus mažinimo ne vienam pasirodė kietas riešutėlis – žmonėms neaiškios ir klausimų formuluotės biuleteniuose, ir kokie pokyčiai lauktų po balsavimo, o kilo abejonių ir dėl galimo referendumo balsų klastojimo.

Išankstiniame balsavime rinkėjas pasirašo tik kartą, nesvarbu, kiek biuletenių pilietis ima. 

„Aš, pavyzdžiui, dabar pasiėmiau du lapus balsavimui, bet niekur nepasirašiau, kad nepaėmiau trečio, klausimas yra toks, ar nepaims kas nors mano trečio biuletenio kada nors ir nepadarys taip, kad aš balsavau. Nes aš savo nepaėmimu (referendumo balsavimo lapo – LRT.lt), ignoruoju tą referendumą, bet aš niekur nepasirašiau, kad jo nepaėmiau“, – pastebi rinkėjas Kaune.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė neigia, kad galimybė klastoti rezultatus egzistuoja. 

„Tikrai nebus taip, kad už kitą įmes į balsadėžę ar voką (balsalapį – LRT.lt), tikrai ne. Jei numatytume, kad rinkėjas turi tris kartus pasirašyti, procesas taptų sudėtingesnis“, – teigia L. Matjošaitytė. 

Pasigirdo rinkėjų skundų, kad ne visi galėjo pasinaudoti teise ir neimti biuletenių. Kai kuriose vietose klydo rinkimų komisija per prievartą ragindama priimti vieną ar kitą sprendimą. 

„Rinkėjas norėjo atsisakyti nedalyvauti viename iš referendumų, komisijos narys sako imkite vis tiek, norėsite, sugadinsite. Tai yra neleistina. Kiekvienas rinkėjas turi pasirinkimo teisę, kurį biuletenį paimti“, – patikino organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė Marija Šaraitė.

Paprastai per išankstinį balsavimą balsuoja 5–6 procentai rinkėjų. Šįkart tikimąsi, kad jų bus daugiau, nes balsavimas truks dviem dienomis ilgiau nei įprasta. Balsuoti užsiregistravo ir rekordiškai daug užsienio lietuvių – 53 tūkst. Praėjusiuose rinkimuose jų buvo perpus mažiau.

Visas Aistės Valiauskaitės, Ainos Mizgirdės, Astos Kažukauskienės ir Loretos Mačiulienės reportažas nuo 08.07 min.

Panorama. Eidamas 92-uosius mirė dailininkas Vytautas Ciplijauskas

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI