Lietuvoje

2019.05.06 21:14

Po nesėkmių rinkimuose Karbauskis lauktų partijos verdikto: jeigu nutars, kad turiu trauktis, aš pasitrauksiu

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.05.06 21:14

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad, pralaimėję prezidento ir Europos Parlamento rinkimus, jie nesiūlys premjeru Sauliaus Skvernelio. Galimas ir kitas kelias – išankstiniai Seimo rinkimai. Ir opozicija, ir politinės erdvės apžvalgininkai tokias kalbas įvertino kaip ėjimą „va banque“ siekiant mobilizuoti savo rinkėjus. „Dienos temoje“ – R. Karbauskis.

– Sunku būtų rasti tokių Jūsų kalbų kitą priežastį nei noras mobilizuoti rinkėjus, bet ar tai reiškia, kad turite duomenų, jog Jūsų situacija yra prasta ir esate per žingsnį nuo pralaimėjimo?

– Ne, tokios informacijos neturiu. Tiesiog atsibodo klausytis viešojoje erdvėje pastovių teiginių, kad visuomenė nusivylusi mūsų darbais, kad, stebėdamas vienų ar kitų apklausų duomenis, supranti, kad vienose apklausose mes pirmi, kitose konservatoriai pirmi. Manau, nacionaliniai rinkimai, kokie bus ir Europos Parlamento, ir prezidento rinkimai, yra tas geras momentas, kada galima paklausti visuomenės, ką ji mano apie mūsų darbus. 

Suprantu, kad nėra įprasta, kai partija, turinti valdžią, stabilią daugumą Seime, prašo visuomenės atsakyti į klausimą, ar jų darbai yra teisingi, ar turi palaikymą, nes klausytis tų pastovių replikų iš mūsų oponentų: ir politinių oponentų, ir tų, kurie formuoja visuomenės nuomonę, kad mes tokie nevykę, kad mūsų reformos yra negeros, G. Landsbergio žodžiais galėčiau pasakyti: „Viską panaikinsime, ką valstiečiai darė.“

Jeigu visuomenė mano, kad mes tikrai esame netinkami, manau, bus galimybė dabar rinkimuose tą išreikšti. Kreipiausi į visuomenę būtent dėl to, kad tik visuomenė gali atsakyti į klausimą, ar reikia tokios valdžios, ar nereikia. Kam dar pusantrų metų daryti tas reformas, jeigu visuomenė jų nenori. Kita vertus, suprantu, kad šneka dažniausiai tie, kurie Lietuvą valdė labai daug metų: ir G. Palucko socialdemokratai, ir konservatoriai, jie buvo valdžioje labai daug metų. 

Tai, ką radome, šokiruoja – korupcijos mastai ir tai, kas buvo padaryta krizės laikotarpiu, Lietuvos praskolinimas ir visa kita. Jeigu nori tauta, kad šita valdžia liktų, būtų tokia, kokia buvo iki tolei, mes jiems galime užleisti. Alternatyvų konservatoriams dabar beveik nėra, jeigu „valstiečiai“ nebus valdžioje, tada konservatoriai – pasirinkimas paprastas.

– Pone R. Karbauski, dar 1998 m. Konstitucinis Teismas išaiškino, kad kai yra išrenkamas prezidentas, vyriausybė tiesiog grąžina jam įgaliojimus, ir tada prezidentas paveda premjerui toliau eiti pareigas. Tokio sprendimo priežastis ta, kad prezidentas nori patikrinti, ar Seimas tebepasitiki ta vyriausybe. Taigi Jūsų žodžiai tarsi neturėtų teisinio pagrindo, nes S. Skvernelis yra premjeras, tarsi jis ir bus, jam grąžins įgaliojimus, jam bus pavesta eiti pareigas. O jeigu Jūs pasisakytumėte prieš jį, tai Jūs pasisakytumėte prieš savo vyriausybę. Ar taip gali būti?

– Esmė ne tokia, aš neieškau teisinio pagrindo. Jeigu iš tikrųjų tauta, balsuodama nacionaliniuose rinkimuose, pasako, kad mes netinkami, mes valdome Lietuvą netinkamai, mes priimame netinkamus sprendimus, tai mums to užtenka, mums nereikia įstatymo, kad mes pasitrauktume. Pasitraukti gali bet kuriuo momentu bet kuris politikas. 

– Bet nėra pagrindo. Jis yra premjeras, jis vėl gaus įgaliojimus. 

– Ką reiškia „nėra pagrindo“? Valstiečių ir žaliųjų sąjunga gali pareikšti, kad jeigu bus taip, jeigu mes pralaimime rinkimus, mes tiesiog nekeliame savo kandidato į premjerus.

– Bet Jūs pirmiausia turite jį atšaukti, jis turi atsistatydinti. Jūs siūlysite premjerui tą daryti?

– Procesas yra toks: yra pavedama formuoti vyriausybę... 

– Tam pačiam.

– Tam pačiam, suprantu, bet klausimas yra vienas, kad jeigu paramos Seime tas kandidatas nesulaukia, mes su S. Skverneliu tą esame aptarinėję. Jis, lygiai kaip ir aš, mano, kad tai yra labai geras momentas paklausti tautos, ką ji mano apie valdžią. Tokiu atveju pats S. Skvernelis gali paprasčiausiai atsisakyti priimti.

– Atsistatydinti, kitaip sakant?

– Taip, be abejonių, arba atitinkamai frakcija, jeigu frakcija tą sprendimą palaikytų, ji nebalsuoja už tą vyriausybę, kuri formuojama.

– Balsuoja prieš savo vyriausybę ir prieš savo premjerą – taip išeitų?

– Jeigu gautųsi taip, kad mes laimėsime rinkimus, tai tokiu atveju pasikeitimų vis tiek bus vyriausybėje neišvengiamai.

– Jūs jau žinote, kad bus keičiami kai kurie ministrai?

– Galiu pasakyti viena, kad iš tikrųjų abejonių dėl vieno ar kito ministro per daugelį metų mums patiems kyla.

– Gal galite įvardyti tuos ministrus?

– Ne, neįvardysiu, tai yra premjero reikalas. Tai dalykai, kurie bus nuspręsti po rinkimų. Jeigu šnekėtume apie situaciją, kuri dabar klostosi, tiesiog pasakėme tai, kaip mums atrodo. Norint dar pusantrų metų dirbti Lietuvai, tai pirmiausia, aišku, mums būtų idealus variantas, tarnaujant Lietuvai, turėti prezidentą, kuris su mumis kartu bandytų daryti darbus vardan Lietuvos, o ne pastoviai užsiiminėtų destrukcija, kaip, pavyzdžiui, ši sveikatos reforma, kuri jau buvo priimta Seime, buvo vetuota.

Mes po to strigome balsų prasme, mums trūko keleto balsų, mes negalėjome atmesti veto. Bet veto buvo duotas dėl kelių privačių klinikų interesų. Visiškai buvo meluojama rinkėjams apie tai, kad ruošiamės uždarinėti ligonines savivaldybėse ir t. t. Sveikatos apsaugos reforma reikalinga tam, kad visi žmonės Lietuvoje, kur jie begyventų, kokias pajamas begautų, gautų aukščiausios kokybės sveikatos paslaugas. Dabar taip nėra, ir tą žmonės žino.

– Pone R. Karbauski, kas Jums duoda pagrindo teigti, kad Jūs negalėsite dirbti su naujai išrinktu prezidentu? Juoba, kad, pavyzdžiui, G. Nausėda netgi pasakė manantis, jog S. Skvernelis turėtų likti savo poste dirbti toliau?

– G. Nausėda pasakė, kad jisai nėra konservatorių kandidatas, tik reikia prisiminti istoriją. G. Nausėda buvo pageidaujamas konservatorių kandidatas, kada buvo išankstiniai rinkimai.

– Bet jis atsisakė.

– Teisingai, atsisakė. Už ką balsuos konservatoriai antrajame rinkimų ture, jeigu nebus I. Šimonytės? Visi puikiai suprantame – už G. Nausėdą.

– Bet tai normalu.

– Dėl to, kad šitas kandidatas tinka būtent šiai partijai, kadangi jis yra remiamas daugelio stambių verslininkų, bankų ir t. t. Tai yra vieša, nes yra deklaracijos, kuriose nurodoma, kas remia kandidatą. Šitą situaciją žinant, kad ponas G. Landsbergis pietavo ar vakarieniavo su „MG Baltic“ vadovais, pristatinėjo jiems savo rinkimų programą, tai neabejoju, kad stambaus verslo remiamas kandidatas jų poreikius atitiks.

– Pone R. Karbauski, nekalbėkime dabar apie G. Landsbergį, su kuo jis vakarieniavo, pakalbėkime apie S. Skvernelį. Juolab, kad jis pažadėjo 400 eurų pensiją ir atlyginimų kilimą viešajame sektoriuje. Tai jeigu, Jūs sakote, jis pasitrauktų, tai kas tada tuos pažadus įgyvendintų, ir ar Jūs nemanote, kad tai atsilieptų visai jūsų partijai?

– Pirmiausia noriu pasakyti viena, kad tie pažadai nėra S. Skvernelio pažadai rinkimuose į prezidentus – tai yra vyriausybės programa ir mūsų tęstinis darbas.

– Bet jis tą sako būdamas kandidatu.

– Jis šneka apie tai, kad mes tęsime tą, ką esame įsipareigoję savo rinkėjams. Jeigu jis taptų prezidentu, jis tą politiką toliau remtų, šiuos žingsnius toliau vykdytų, bendradarbiautų su vyriausybe. Mes nesame tikri, kad kitu atveju nesulauktume tos pačios situacijos, kokia klostosi pastarųjų 2,5 metų laikotarpiu, kada Prezidentė sistemiškai bando padaryti taip, kad mes negalėtume tų reformų įgyvendinti. Nuo to pareiškimo po rinkimų, kad ne tie laimėjo, iki dabartinių tiesioginių agitavimų už kitus kandidatus. Tai akivaizdu, kad ne tie.

– Pone R. Karbauski, dar dėl tų išankstinių rinkimų, nes Jūs kalbėjote ir apie pirmalaikius rinkimus, bet tam reikia trijų penktadalių, tai yra 85, Seimo narių balsų, Jūs daugumos neturite?

– Išankstinių rinkimų nebus, jei kuri nors partija imsis atsakomybės ir formuos valdančiąją daugumą. Jeigu konservatoriai imsis atsakomybės ir skirs savo premjerą, tai tokiu atveju gali būti, kad tų išankstinių rinkimų ir nebus. 

Tiktai iš to, ką girdžiu viešojoje erdvėje, vėl gi iš G. Landsbergio, atsiprašau, kad turiu minėti, ir vardą, ir pavardę, pareiškimų suprantu, kad jie valdžios nepasiruošę imti arba nenori imti, nors iš kitos pusės jie pastoviai kartoja, kad mes tuojau subyrėsime, ir jie tuoj pat bus labai stiprūs ir labai galingi. Mes ir sakome, mums ir byrėti nereikės, jeigu iš tikrųjų tauta rinkimuose pasakys, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjunga nėra ta politinė jėga, kuri jiems geriausiai atstovauja. Tokiu atveju imkitės jūs tai daryti.

– Aš vis tiek prie tų rinkimų noriu grįžti. Jūs skelbiate, kad, tarkime, balsuojate dėl pirmalaikių rinkimų, siūlote, bet 85 balsų nėra, kas tada? Jūs nieko negalite padaryti. 

– Jeigu niekas nesiūlo savo premjero, ir premjeras per tam tikrą laiką...

– Bet prezidentas tą gali labai lengvai išspręsti. Jeigu Jūs, valdantieji, jam neduodate naujo premjero, jis tiesiog konsultuojasi su kitomis politinėmis jėgomis ir vieną iš tų randa. 

– Tą ir bandau Jums pasakyti, kad jeigu konservatoriai sutiks formuoti valdančiąją daugumą tuo atveju, jeigu mes jos neformuosime, tokiu atveju išankstinių rinkimų nebus.

– Bet tai nebūtinai gali būti konservatorius.

–O kas?

– Gali būti kita politinė partija, kurią palaikys Seimo dauguma.

– Jūs tą ir bandote pasakyti, kokia gali būti kita dauguma, jeigu jos nesudarys Valstiečių ir žaliųjų sąjunga arba konservatoriai, tiesiog nėra kam. 

– Jūs manote, kad tai bus būtinai konservatorius?

– Aš nesuprantu, kas kitas.

– Pavyzdžiui, Jūsų koalicijos partneriai – „socialdarbiečiai“?

– Ta prasme, be mūsų pagalbos už juos balsuos konservatoriai, liberalai ir t. t.? Labai sunkiai įsivaizduoju tokį scenarijų. Teoriškai jis egzistuoja, bet praktiškai – ne.

– Jeigu tie du referendumai, kuriuos Jūs inicijavote, Jūsų partija inicijavo, nepavyktų arba neįvyktų, prisiimtumėte atsakomybę, jaustumėtės dėl to kaltas, kalti?

– Pakartosiu galbūt tai, ką sakau kiekvieną sykį apie referendumą dėl Seimo narių mažinimo. Pirmas dalykas. 6 kartus Seime tas klausimas buvo svarstomas, paskutinį kartą 2014 m., konservatoriai inicijavo Seimo narių sumažinimą. Dabar jie labai aktyviai agituoja nedalyvauti tame referendume, nors patys prieš keletą metų labai aktyviai siūlė mažinti Seimo narių skaičių. Šitoje situacijoje paprasčiausiai norime tą klausimą išimti iš darbotvarkės. 1994 ar 1996 m. buvo referendumas, bet ar neužteko atėjusių žmonių... 

Taigi, grįžtant prie to, dabar bus proga pasakyti savo nuomonę tautai, jeigu tauta manys, kad Seimas turi būti mažinamas iki 121, jis ir bus sumažintas. Mes tiesiog atidavėme tai į rankas mūsų tautai, tai dėl ko, kokią atsakomybę čia galima prisiimti? Tauta nuspręs. Jeigu nuspręs vienaip – bus vienaip, nuspręs kitaip – bus kitaip. Dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo. Šitas klausimas yra labai aktualus, žiūrint į tai, kiek mes žmonių dabar turime užsienyje, žinant, kad vyksta „Brexitas“, ir ten yra viena iš didžiausių mūsų emigravusių žmonių bendruomenių. 

Mes iš tikrųjų labai dėl to rūpinamės, kad žmonės nepatektų į padėtį, kad jie dėl vienų ar kitų priežasčių, kurios nepriklausys nuo Lietuvos, turės pasirinkti pilietybę ir pasirinks Didžiosios Britanijos, automatiškai prarasdami Lietuvos pilietybę. Mes manome, kad tai yra neteisinga mūsų piliečių atžvilgiu. Ne savo noru jie išvažiavo, ne ieškodami, sakykim, kažkokio nuostabaus gyvenimo, o bandydami išgyventi, bandydami išlaikyti savo šeimas, jie buvo priversti emigruoti. 

Tikiuosi, kad žmonės ateis ir tuose referendumuose balsuos už tai, kad mes visus savo žmones, Lietuvos piliečius, turėtume ir toliau kartu šalia vieni kitų, nesvarbu, kur jie bebūtų pasaulyje.

– Pone R. Karbauski, ar ne Jums pačiam reikėtų galvoti apie tai, ką daryti toliau su savo politine karjera, jeigu Jūs nelaimėtumėte visų trijų rinkimų, kaip esate žadėjęs LRT laidoje „Savaitė“ balandžio mėnesį? Jeigu abu referendumai neįvyktų arba nepavyktų, ar ne Jūs pats turėtumėte trauktis, o ne kaltinti prezidentę, Landsbergį?

– Aš nieko nekaltinu, tiesiog sakau, kaip yra.

– Bet apie savo pasitraukimą negalvojate tokiu atveju, jeigu būtų trys nesėkmės?

– Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, mano nuomone, turėtų trauktis iš valdančiosios daugumos, jei mes pralaimime rinkimus, nes tai bus tautos valia.

– O Jūs iš partijos pirmininko?

– Jeigu nutars partija, kad turiu trauktis, aš pasitrauksiu, tikrai niekada nesilaikiau savo postuose – tą puikiai žinote.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.