Lietuvoje

2019.05.06 22:04

Rima Baškienė po LRT tyrimo: aš tikiu, kad fondų veiklą organizuoja atsakingi ir pareigingi asmenys

Po LRT tyrimo paskelbtų faktų, nevyriausybinių organizacijų atstovai teigia, kad, jei fondai gauna pinigus iš valstybės ar Europos Sąjungos fondų, jie privalo atsiskaityti už kiekvieną centą, o jei suaukoti žmonių – pasitikima fondų steigėjais. Organizacijos ragina aiškiau reglamentuoti fondų veiklą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras sako, kad vyriausybė artimiausiu metu žada pateikti naują nevyriausybinių organizacijų įstatymą, kuris pasak jo, atneš daugiau skaidrumo.

Visiškai neįgalią dukrą auginanti ir kartu negalios organizacijas vienijančiam forumui vadovaujanti Henrika Varnienė sako, kad jei nevyriausybininkai gauna pinigus iš Europos Sąjungos fondų, tenka  atsiskaityti už kiekvieną centą, o žmonių suaukotų pinigų naudojimui, jos teigimu, teisinėje bazėje palikta daug neaiškumo.

„Fondų dabar kuriasi labai daug, jie dygsta kaip ant mielių. Valstybė nesuteikia labai daug paslaugų šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus, pradedant sveikatos priežiūros, pagalbos elementarių priemonių. Tada tėvai įkuria fondą, bet lieka ir tėvų sąžinei, kiek pinigėlių gauni, kur tu juos panaudoji, nes fondo pirkiniai atleidžiami nuo visokių mokesčių. Šitų fondų nieks netikrina ir tada neaišku, ar tikrai tam vaikeliui panaudota, ar šiaip žmonės į Turkiją išvažiavo ar kažkur, tai lieka tos šeimos sąžinės dalykas. Pirmiausia, turi būti labai aiškiai reglamentuota teisinė bazė, kad neliktų neišspręstų ir neapčiuopiamų dalykų“, –  sako  H. Varnienė.

Socialinių reikalų komitete dirbanti Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė nesutinka, kad teisinėje bazėje yra spragų, jos teigimu, nuo sausio įsigaliojęs labdaros ir paramos fondų įstatymas pakankamas.

„Tai iš tikrųjų įpareigoja fondą kiekvieną gautą eurą deklaruoti, jį fiksuoti, užrašyti, atsiskaityti ir administravimą vykdo valstybinė mokesčių inspekcija. Ji kontroliuoja ir tikrina: ar visus patikrino, ar pakanka žmogiškųjų išteklių ir viso to, kas reikalinga nuolat tikrinti. Aišku, į įstatymą neįdėsime sąžiningumo, mes į įstatymą nepriseksime pareigos nuolatinio atsiskaitymo. Bet aš labai tikiu, kad tie, kurie organizuoja šią veiklą, yra ir atsakingi ir pareigingi“, – teigia R. Baškienė.

Tačiau H. Vainienė tikina, kad kliautis sąžiningumu – negalima.

„Vien ant savininko sąžine ir padorumu aš nepasitikėčiau, nes pinigai yra toks dalykas, kad kartais žmogus padaro dėl pinigų klaidų. Bet aš manau, kad tai turi būti vieša, turi būti labai aiškiai deklaruota – kas rėmė, kiek rėmė. Jeigu partiją paremti jau reikia deklaruoti sumą, kur daugiau nei 12 Eur sumokėta, o kodėl čia ne? Viskas lieka tada anoniminė parama, o pinigų srautai yra tikrai dideli“, – pastebi ji.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad vyriausybė rengiasi teikti įstatymo projektą, pagal kurį visos nevyriausybinės organizacijos privalėtų registruotis registrų centre.

„Keičiame Nevyriausybinių organizacijų įstatymą ir įpareigosime organizacijas, kurios nori gauti šį statusą, kad jos būtų registruojamos registrų centre ir teiktų ataskaitas metines. Jei jos tokių ataskaitų neteiks, ilgainiui jos negalės prieiti prie jokių valstybinių dotacijų ir tokiu būdu bus aprobuotos savo veikloje. Tos ataskaitos būtų viešos ir prieinamos visiems tiems, kurie nori pasižiūrėti, kur tie pinigai nuėjo, iki šiol tai būdavo daugiau savanorystės pagrindu daroma ir siekiame, kad nevyriausybinių organizacijų sektoriuje skaidrumo standartas būtų maksimalus“, – teigia L. Kukuraitis.

Ministro teigimu, įstatymo pataisos turėtų būti svarstomos pavasario sesijoje, o įsigalioti – nuo naujų metų.

Reportažą žiūrėkite nuo 05.06 min.

Panorama. Eidamas 92-uosius mirė dailininkas Vytautas Ciplijauskas