Lietuvoje

2019.05.06 16:48

Karbauskis: Baškienė ir Pranckietis abejoja, ar reikėtų trauktis į opoziciją, nes laikosi postų (atnaujinta 17:36)

Jadvyga Bieliavska, ELTA, BNS2019.05.06 16:48

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio nė kiek netrikdo įtakingų partiečių abejonės dėl jo sumanymo trauktis į opoziciją, jei prezidento rinkimus pralaimės premjeras Saulius Skvernelis, o Europos Parlamento rinkimuose LVŽS taip pat ištiks nesėkmė.

„Valstiečių“ lyderis įsitikinęs – kitokios nuomonės nei jis besilaikantis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir pirmoji jo pavaduotoja Rima Baškienė veikiausiai abejoja vien dėl to, kad laikosi įsikibę užimamų postų. Tokia politiko prielaida sukėlė juoką R. Baškienei.

Kartu, tvirtina R. Karbauskis, išsiskyrusios partiečių nuomonės nėra tai, kas galėtų „valstiečių“ partijoje pakartoti Lietuvos socialdemokratų skilimo istoriją. „Valstiečių“ partijai, tvirtina jis, valdžia nėra savitikslis dalykas. 

„Valstiečių-žaliųjų“ sąjunga nėra sukurta dėl valdžios. Ji ilgus metus nebuvo valdžioje – tai neleido jai tapti korumpuota. Mes į partiją žmones priiminėjame labai atsakingai, ir tas partijos narių skaičius, kuris padidėjo 500 nuo praėjusių rinkimų, rodo tai, kad mes esame ta pati „valstiečių – žaliųjų“ sąjunga, kurioje buvome iki Seimo rinkimų. Todėl, net pralaimėjus rinkimus, niekas iš partijos, skirtingai nei iš kitų, neišeina... Mes niekada neatskylame, nes mes esame bendraminčiai, draugai, – mums valdžia nėra savitikslis dalykas. Partijos skyla, jei joms valdžia yra savitikslis dalykas“, – aiškino R. Karbauskis. 

Dėl to, teigė „valstiečių“ lyderis, esąs garantuotas, kad jo sumanymas LVŽS nesuskaldys. Kartu politikas įsitikinęs, kad iniciatyvą trauktis į opoziciją, jei rinkimai bus pralaimėti, tiek „valstiečių“ partija, tiek frakcija, nepaisant jau pasigirdusio skepsio, palaikys.

„Tai yra mano nuomonė, aptarsime ją ir valdyboje, ir frakcijoje. Tačiau aš esu visiškai tikras, kad mes sprendimus priimsime tokius, kaip aš ir siūlau, nes partijos valdyboje arba taryboje man net abejonių nekyla, kad bus palaikyta mano nuomonė“, – užtikrintai kalbėjo LVŽS pirmininkas.

Tuo metu įtakingų partiečių deklaruotą kitokią nuomonę R. Karbauskis aiškino tuo, kad pastarieji tikriausiai laikosi įsikibę aukštų, būtent valdančiosios daugumos laiduojamų, postų. 

„Galbūt tiems žmonėms, kaip Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ar ponia Rima Baškienė, kadangi jie eina pareigas Seime, gal jiems atrodo, kad šioje situacijoje mano siūlymas yra per kardinalus“, - teigė jis. 

Pasak R. Karbauskio, „valstiečiams“ pasitraukus į opoziciją, tiek V. Pranckietis, tiek R. Baškienė einamų pareigų netektų. 

„Aš galiu tik prielaidą padaryti, kad tikriausiai tai susiję su tuo, kad yra einamos aukštos pareigos. Dabar įsivaizduokite – mes išeiname iš valdančiosios daugumos, jie savo pozicijų netenka. Tai ir gali būti motyvas, kodėl jie mano taip ar kitaip. Kita vertus, ne jie šį sprendimą priiminės, priims frakcija ir partija. Aš negaliu teigti, kad absoliučiai visi mane palaikys, tai paaiškės rytoj, kai aš tą klausimą užduosiu, o dėl partijos man aiškiau, nes frakcijoje yra ne partijos narių, o partijoje yra visi partijos nariai“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Reaguodamas į pareiškimus, kad toks jo sumanymas reiškia ne ką kita, kaip tik bėgimą nuo atsakomybės, R. Karbauskis griežtai nesutiko. Pasak R. Karbauskio, tai analogų pasaulio istorijoje neturintis žingsnis.

„Aš suprantu, kad Lietuvos, Europos ar pasaulio istorijoje tokio atvejo beveik nėra, kada pati valdžia, kuri turi stabilią daugumą, staiga pasakytų (kad traukiasi. - ELTA)“, – pabrėžė jis.

Tuo metu R. Baškienė neslėpė, kad į R. Karbauskio kuriamą istorijoje analogų neturinį precedentą žvelgia skeptiškai. 

„Į politiką reikia žiūrėti nesutapatinus visų rinkimų į vieną visumą. Iš tikrųjų, žmonės pareiškė pasitikėjimą, kai vyko Seimo rinkimai, dabar vyks Europos Parlamento rinkimai – ten dalyvauja visai kiti žmonės, ir rinkėjas renkasi, žvelgdamas ne į partijos pavadinimą, o į sąraše esantį žmogų. Tai vienas iš argumentų, kodėl nereiktų supykti, jeigu žmonės pasirinktų nebalsuoti už „valstiečius“, – kalbėjo R. Baškienė, pabrėždama, kad valdantieji atsakomybę turi nešti visus ketverius metus. 

„Žmonės mus išrinko dirbti ketveriems metams. Tai nėra lengva ir nebuvo lengva, tačiau yra atsakomybė bei pareiga. Daug lengviau būti opozicijoje ir kritikuoti“, – Eltai sakė ji. 

R. Baškienė juoku pasitiko R. Karbauskio samprotavimus, esą prielaidos abejoti jo iniciatyva trauktis į opoziciją, jei „valstiečius“ rinkimuose ištiktų nesėkmė, yra galimai susijusios su siekiu išlaikyti turimus postus. 

„Tikrai nebijau šito, nesu suaugusi su kėde ir niekada nebuvau, tai manęs visiškai nejaudina. Šios pareigos suteikia tik daugiau rūpesčių ir daugiau atsakomybės. Manau, Seimo pirmininkas atsakytų tą patį“, – kalbėjo „valstietė“. 

R. Baškienė teigia, kad jos nežeidžia R. Karbauskio keliamos prielaidos, jog jos užimta pozicija susijusi tik su siekiu išlikti esamose pareigose. 

„Aš politikoje esu girdėjusi įvairiausių epitetų, labai ramiai į visa tai reaguoju. Mane labiau liūdintų pasakymas, kad Baškienė nesugeba dirbti“, – teigė politikė. 

Vis dėlto, nepaisant R. Karbauskio deklaruoto įsitikinimo, kad nei partija, nei frakcija jo sumanymui, ko gero, neprieštaraus, R. Baškienė vylėsi, kad dar bus progų išdiskutuoti kontraversiškai vertinamą LVŽS lyderio sumanymą. Visgi, pabrėžė ji, jei būtų priimtas sprendimas trauktis, ji sektų partijos valia. 

„Aš traukčiausi su visa frakcija, nes esu komandos žmogus. Be abejo, mes iki tol diskutuotume, mes daug aiškintumėmės, kas mums svarbiau kaip partijai - ar pasitraukimas ir pasakymas, kad nebemokame ir nebegalime, ar veikimas toliau, juk vyriausybė būtų toliau „valstiečių“... diskutuosime“, – teigė R. Baškienė.

Valdyba aptarė galimybę palikti daugumą, jei pralaimėtų rinkimus

Valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) valdyba pirmadienį Seime aptarė galimybę palikti daugumą, jei pralaimėtų prezidento ir Europos Parlamento rinkimus.

„Jei Lietuvos visuomenė nepasitikės mumis abejuose artėjančiuose rinkimuose, tokiu atveju mes neįvaizduojame, kaip galėtume dirbti valdančiojoje daugumoje. Tuomet pasitrauksime iš valdančiosios daugumos“, – po valdybos posėdžio žurnalistams sakė LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Anot jo, valdyboje išsakytos pozicijos taip pat bus aptartos Seimo frakcijos posėdyje, o galutinį sprendimą dėl partijos dalyvavimo ar nedalyvavimo valdančiojoje koalicijoje priims taryba.

„Mes tikrai nesitrauksime iš politikos ir neatsisakome savo vizijos, bet nacionaliniai rinkimai yra gera proga pasiklausti visuomenės, ar mes turime pasitikėjimą tiems darbams tęsti. Jei tas pasitikėjimas bus išreikštas, tą darbą tęsime“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Anot jo, kadangi po prezidento rinkimų vyriausybė grąžina įgaliojimus, pralaimėjimo atveju „partija valdančiosios koalicijos formavime nedalyvaus“.

Pralaimėjus vienerius rinkimus, partija atskirai spręstų dėl galimybės likti valdžioje, teigė R. Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.