Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.06 12:57

Dalia Henke: dvigubos pilietybės referendumas – Lietuvos ateities klausimas

Šią savaitę vykstantis referendumas dėl pilietybės išsaugojimo yra visos Lietuvos ateities klausimas, sako Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) pirmininkė Dalia Henke.

„Skaičiai rodo, kad žmonėms be galo rūpi šitas klausimas. (...) Tai yra kiekvienam, kiekvienos šeimos nariui aktualus klausimas“, – žurnalistams Seime pirmadienį sakė D. Henke.

„Na, o Lietuvoje vyks sprendimas ir, aš manau, kad niekas nežino, kada kokiai šeimai ar asmeniui teks svarstyti tą klausimą ateityje. Tai yra tiesiog Lietuvos ateities klausimas“, – pridūrė ji.

Referendume siūloma nustatyti, kad Lietuvos pilietybės nepraranda „Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę“.

Šiuo metu dviguba pilietybė emigravusiesiems po nepriklausomybės atkūrimo leidžiama griežtesniais išimtiniais atvejais.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė BNS sakė, kad balsuoti šiame referendume, kitame plebiscite dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo ir prezidento rinkimuose užsiregistravo beveik 52,7 tūkst. piliečių užsienyje.

Daugiau nei 19,3 tūkst. žmonių užsiregistravo balsuoti Jungtinėje Karalystėje, apie 7,5 tūkst. – Jungtinėse Valstijose, maždaug 1,4 tūkst. – Ispanijoje.

„Mes sumušėme visus rekordus ir tai yra didžiulis signalas, kad užsienio lietuviams irgi yra įdomi Lietuvos politika“, – teigė Pasaulio lietuvių bendruomenės lyderė.

Tačiau ji tvirtino, kad kai kurie užsienio lietuviai negavo balsavimo vokų laiku ir todėl negalės pareikšti savo valios.

„Elektroninis arba internetinis balsavimas ateityje galėtų, man atrodo, būtent užsienio lietuviams arba gyvenantiems užsienyje lietuviams suteikti galimybę aktyviau dalyvauti visuose rinkimuose“, – sakė D. Henke.

Pasak jos, vykstantis pilietybės referendumas yra sėkmingas vien dėlto, kad apie šį klausimą pradėta aktyviai kalbėti.

„Aš manau, kad tai yra be galo gerai, bet galėjo taip būti jau metus, dvejus“, – kalbėjo PLB pirmininkė.

Vis dėlto D. Henke pabrėžė, kad jeigu žmonės nenubalsuotų už dvigubos pilietybės išplėtimą, valdžiai reikės ieškoti būdų stiprinti ryšį su užsienio lietuviais, nes „lietuviai liks išvažiavę, jie ir toliau išvažiuos“.

Šalies savivaldybėse pirmadienį prasidėjo balsavimas rinkimuose ir referendumuose, jis truks iki penktadienio. Rinkimų ir referendumų diena bus sekmadienis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi