Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.06 12:25

Rinkėjus glumina sudėtinga referendumo formuluotė: Širinskienė teigia, kad kitaip negalėjo būti

LRT RADIJAS, LRT.lt 2019.05.06 12:25

Rinkėjams socialiniuose tinkluose diskutuojant, kad sudėtinga suprasti referendumo dėl pilietybės išsaugojimo biuletenyje įrašytą tekstą, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė sako, kad kitoks jis negalėjo būti. Pasak A. Širinskienės, privalomajame referendume piliečiai balsuoja dėl įstatymo, keičiančio Konstituciją.

„Kitaip negalėjo būti, negalėjo būti pateikta formuluotė, neįdedant į klausimą straipsnio, turi būti suformuluotas konkretus Konstitucijos tekstas. Tad tie, kurie domisi, stebi debatų laidas, turi prieinamą informaciją ir gali ją surasti, rasti teksto paaiškinimą, pasiskaityti ir vyriausybės puslapyje.

Tekstas buvo rengtas Konstitucinės teisės specialistų. Tauta referendumu savo balsavimu priima įstatymo projektą dėl Konstitucijos keitimo“, – LRT RADIJUI sako Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė.

Balsavimo biuletenių pavyzdžiai:

LRT RADIJO kalbinti ir į išankstinį balsavimą Vilniuje bei Kaune atvykę žmonės tikina, kad trūksta tikslesnės informacijos apie referendumo formuluotes.

„Informacijos apie referendumą dėl Seimo narių mažinimo yra mažai ir ji populistinė. O apie referendumą dėl pilietybės (išsaugojimo – LRT.lt) yra apskritai nepakankamai. Kiek žmogus pats pasidomi, tiek jos ir yra“, – teigia į išankstinį balsavimą atvykusi mergina.

„Valstybė nepasirūpino, kad būtų iškelti visi klausimai dėl referendumo. Būtų smagu žinoti, kodėl ateini balsuoti ir už ką balsuosi“, – antrina kita LRT RADIJO pašnekovė.

Išankstinis balsavimas prasidėjo sklandžiai

VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, išankstinis balsavimas prasidėjo sklandžiai. Daugiausia rinkėjų atvyko balsuoti į Vilniaus miesto savivaldybę, kur šiuo metu jau yra atvykę virš 2200 rinkėjų. Kiek mažiau rinkėjų atėjo balsuoti į Kauno miesto savivaldybę – virš 600. Apie 400 rinkėjų apsilankė Klaipėdos miesto savivaldybėje.

Paklausta, kas turėtų pasirūpinti išsamesne informacija dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo referendumo, L. Matjošaitytė atsako – aiškinti referendumų formuluotes visuomenei nėra VRK atsakomybė.

„Tai turėtų daryti referendumų iniciatoriai, paaiškinti visuomenei, kaip reikėtų suprasti vieną ar kitą siūlomą referendumui priimti įstatymo tekstą“, – komentuoja VRK pirmininkė.

Rinkiminė agitacija nedraudžiama

L. Matjošaitytės aiškinimu, išankstinio balsavimo dienomis rinkiminė agitacija nėra draudžiama.

„Rinkimų agitacija draudžiama naktį iš penktadienio į šeštadienį, kai įsigalioja rinkimų agitacijos draudimas ir iki sekmadienio 20 val. vakaro draudžiama vykdyti rinkimų agitaciją, tiek socialiniuose tinkluose, tiek viešojoje erdvėje, dalintis įrašais, rodyti agitacinio turinio laidas. Išankstinio balsavimo dienomis rinkimų agitacija yra galima“, – teigia L. Matjošaitytė.  

VRK pirmininkės aiškinimu, rinkėjai, kurie nesuspėjo pateikti prašymų dėl balsavimo namuose, turėtų suskubti.

„Jie turėtų dar šiandien kreiptis į apylinkių komisijas ir informuoti, kad nori balsuoti namuose. Jeigu nėra žinomi rinkimų apylinkės kontaktiniai duomenys, informacija skelbiama VRK interneto svetainėje arba trumpuoju telefonu 1855“, – akcentuoja L. Matjošaitytė.

LRT.lt primena, kad prezidento rinkimai ir du referendumai vyks šį sekmadienį. Šalies savivaldybėse pirmadienį prasidėjo išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės išplėtimo bei Seimo narių skaičiaus mažinimo.

 

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23