Lietuvoje

2019.05.06 12:52

Nausėda apie slystelėjimus per rinkimų kampaniją: aš irgi žmogus

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.05.06 12:52

Kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda pristatė savo programą, kuri pasižymi platumu ir ne vieną vertė kelti antakį – ar išties prezidento valioje tokie, daugiausia su vidaus politika susiję, pokyčiai. G. Nausėda LRT.lt pabrėžė, kad jo programa įgyvendinama, jeigu bus užtikrintas konstruktyvus darbas su valdančiaisiais.

Ir nors pastaruoju metu netyla apsižodžiavimai tarp šio kandidato ir valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio bei premjero Sauliaus Skvernelio, G. Nausėda sako, kad sunku daryti išvadas pagal dabartinę politinę temperatūrą – ji aukšta, nes rinkimai dar nesibaigę.

Realus vaizdas – po rinkimų

„Negalėčiau sakyti, kad asmeniniai santykiai yra tokie, kad neleistų tikėtis normalaus kalbėjimosi ir dialogo ateityje, neišskiriant kitų galimų koalicijų, jeigu jos dėliotųsi. Vienas dalykas yra rinkimai, kitas – laikotarpis pasibaigus rinkimams, kai daug kas keičiasi“, – teigė jis.

Po rinkimų, pasak G. Nausėdos, jis tikisi sugrįžimo į normalią darbinę situaciją todėl, kad pasikeistų ir retorika, ir elgesys: „Tada, nusėdus tam dulkių sluoksniui, manau, matysime realų vykdomosios valdžios pasirengimą bendradarbiauti.“

Pasak jo, jeigu bendros kalbos su valdančiaisiais visgi rasti nepavyks, visuomenė apie tai sužinos.

„Jeigu politinių partijų vadovai nuo pat pradžių sakys, kad elgsis kaip jiems patinka, mes nieko nederinsim ir ramiai keliausim į rinkimus. Ką gi – prezidento pareiga yra pademonstruoti tai visuomenei – koks yra partijų pasirengimo bendradarbiauti lygis, ir tegu patys rinkėjai artėjant Seimo rinkimams sprendžia, ar tokios partijos, kurios nori vaikščioti vienos, yra rinktinos“, – pristatydamas programą sakė jis.

Kandidato į prezidentus rinkimų kampaniją galima apibūdinti dviem skaičiais. Tai – penki ir dešimt: 5 rodikliai, kuriais remdamasis jis kurtų gerovės valstybę ir 10 prioritetinių darbų.

Ką prezidentas gali vidaus politikoje

Tarsi pasiteisindamas dėl to, kad dauguma rodiklių ir prioritetų yra susiję su vidaus politika, G. Nausėda prieš pristatydamas programą pabrėžė, kad, jo galva, prezidentas vidaus politikoje gali daug. Pavyzdžiui, formuoti politinę darbotvarkę.

„Nebūtinai paskyrus ministrą prezidentas nebetenka jokių galių jį kontroliuoti arba bent jau stebėti – vyksta vyriausybės performavimas, vyksta vyriausybės įgaliojimų grąžinimas, atsistatydinimas, skiriami nauji ministrai, renkamos naujos kandidatūros. Taip, kad prezidentas tikrai turi pakankamai galių.

Antra, prezidentas turi įstatymų iniciatyvos teisę, turi teisę inicijuoti įstatymų atitikimo Konstitucijai procesą. Prezidentas gali tikrai nemažai, jeigu jis nori šiomis galiomis naudotis“, – pabrėžė kandidatas.

Vyriausybei „sunkiai sekasi išvažiuoti į Briuselį“

Didelį dėmesį jis skyrė regionams. Apie tai skelbia vienas iš 5 rodiklių ir net keli iš paskelbtų prioritetų. Jei būtų prezidentu, pabrėžė G. Nausėda, Prezidentūra taptų atviresnė, prezidentas keliautų po Lietuvą susitikti su gyventojais, kad suprastų tikrąją padėti šalyje.

Kalbėdamas apie užsienio investicijų pritraukimą į Lietuvą, G. Nausėda pabrėžė prezidento kaip lyderio, vaidmenį.

„Jis privalo būti tas žaibolaidis, kuris perduoda gerąją žinią apie Lietuvą, pasako, kuo Lietuva yra išskirtinė, palyginti su kitomis valstybėmis. [...] Nesakau, kad prezidentas turi uzurpuoti vyriausybės vadovo arba kitų ministerijų vadovų veiklą ir funkcijas. Bet kartais susidaro įspūdis, kad mūsų vykdomosios valdžios vadovai nėra labai aktyvūs šioje srityje, jiems sunkiai sekasi išvažiuoti į Briuselį, į kitas Vakarų Europos šalis ir atlikti šią funkciją“, – kalbėjo jis.

Užsienio investicijos atgrasomos, pasak jo, ir dėl tokių tyrimų kaip parlamentinis ekonominės krizės tyrimas. Kandidatas sakė turintis labai daug abejonių dėl šio tyrimo motyvų.

„Daugybė aspektų rodo, kad tie tyrimai yra dėl tyrimų ir skeptikai sako, kad baigsis rinkimai – baigsis ir tyrimai, ir niekam jie nebebus įdomūs. Jeigu yra taip, siunčiame labai neigiamą žinią užsienio investuotojams, rodydami, kad Lietuvoje požiūris į investuotojus priklauso nuo politinės konjuktūros, o kartais, dar blogiau – nuo konkrečių rinkimų“, – teigė jis.

Įrašą feisbuke laiko slystelėjimu

Pristatydamas programą G. Nausėda gyrė savo komandą ir pripažino, kad pačiam rinkimų kampanijos metu kelis kartus teko slystelėti.

„Buvo tokių pareiškimų ar feisbuko įrašų, kurie neturėjo būti skelbiami tą dieną, kurią buvo paskelbti. Vėliau aš juos ištryniau – tai buvo žmogiška. Ar tai tikrai toks rimtas slystelėjimas, tikrai taip nemanau. Tuo gal net šiek tiek sąmoningai pademonstravau, kad aš irgi žmogus“, – LRT.lt komentavo kandidatas.

5 rodikliai: pajamų ir socialinę nelygybė, valstybės biudžeto didinimas, ekonomika regionuose, Europos Sąjungos investicijos ir visuomenės pažangumas bei išsilavinimas.

10 prioritetų: glaudūs santykiai su Baltijos šalimis ir Lenkija, bendrų interesų siekimas; JAV forto projektas įkuriant Forpostą Lietuvoje su JAV karių batalionu; teisingumo tarybos, sukurtos iš visuomenės atstovų, įkūrimas; „Regionų forumo“, kuriam atsiskaitytų vyriausybė, įkūrimas; skiriamų lėšų auditas kultūros sektoriuje; investicijos į inovacijas sudarant sąlygas mokslo potencialo naudojimui versle; lėšų socialinei apsaugai siejimas su finansavimu kitoms sritims; finansinio motyvavimo modelis savivaldybėms; sveikatos įstaigų tinklo derinimas su regiono poreikiais.

Vasara Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI