Lietuvoje

2019.05.05 21:44

Didžiausiame lietuvių išeivijos archyve Čikagoje lankėsi net japonų istorikai

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.05.05 21:44

LRT RADIJO žurnalistai Edvardas Kubilius ir Rūta Kupetytė tęsia savo kelionę Čikagoje, kur domisi, kaip gyvena čia įsikūrę lietuviai. Jie apsilankė Lituanistikos tyrimų ir studijų centre, kur sukauptas didžiausias lietuvių išeivijos archyvas pasaulyje.

Centro tarybos pirmininkas Robertas Vitas, vedžiodamas po muziejų pasakojo, kad archyvą pradėjo kaupti Vincentas Kulevičius iškart po Antrojo pasaulinio karo, dar būdamas pabėgėlių stovykloje Vokietijoje.

Vėliau prie jo kolekcijos pradėjo jungtis kitos ir taip Lituanistikos tyrimų ir studijų centras tapo savotišku skėčiu, priėmusiu įvairius archyvus, pasakojančius apie lietuvių išeivių gyvenimą ne tik po Antrojo pasaulinio karo, bet ir XX a. pradžioje.

Muziejuje galima pamatyti JAV lietuvės Mildos Budrienės surinktą medicinos kolekciją, kurioje – Europoje ir JAV surinkti įvairūs medicinos įrankiai. Vienas įdomiausių eksponatų – lietuvių sukonstruota dantų gręžimo mašina, vien nuo kurios vaizdo ima skaudėti dantį.

„Dantistas koja spausdavo apačioje, sukdavosi ratas ir grąžtas sukdavosi, – aparato veikimo principą paaiškina R. Vitas. – Primityvus būdas, bet tais laikais tai buvo modernu.“

Muziejuje taip pat galima pamatyti XVIII a. kaltinių kryžių ir vieną ypatingą 1886 m. drožtą kryžių, kurio autorius – angliakasys Jurgis Pocius.

R. Vitas pasakoja, kad muziejuje daugiausia lankosi keliautojai iš Lietuvos: mokslininkai, tyrinėtojai, magistro ir daktaro darbus rašantys studentai. Visgi lietuvių išeivijos veikla susidomi ir iš tolimesnių kraštų atvykę mokslininkai, pavyzdžiui, Baltijos šalis tyrinėjantys istorikai iš Japonijos.

Ekskursija po Lituanistikos tyrimų ir studijų centrą – reportaže

Du kartus Lietuvą apkeliavę LRT RADIJO žurnalistai R. Kupetytė ir E. Kubilius šį kartą ieškoti lietuviškų istorijų leidžiasi į Čikagą. Tai viena iš LRT projekto „Keturi milijonai“, skirto Pasaulio lietuvių metams, kelionių.

Kelionės įspūdžius nuo balandžio 29 d. visa savaitę žurnalistai kiekvieną dieną pasakos LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“, LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“, naujienų portale LRT.LT ir LRT „Facebook“ paskyroje.

Vėliau kitų LRT žurnalistų laukia kelionės į Airiją, Jungtinę Karalystę ir Norvegiją. Kokia išeivių kasdienybė? Ar seka gyvenimą Lietuvoje? Galiausiai, ar susimąsto kada apie grįžimą namo? Tai tik keli klausimai, kuriuos žurnalistai užduos svetur gyvenantiems tautiečiams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.