Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.04 11:37

Socdemai plakė „valstiečius“: ragino padėti Karbauskiui išeiti

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.05.04 11:37

Jeigu jie (valdantieji „valstiečiai“ – LRT.lt) išdrįstų pasitraukti iš valdžios, mes būsime pasiruošę priešlaikiniams rinkimams – mes kylame, jie leidžiasi ir gali būti, kad apsikeisime vietomis parlamente, teigia Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas.

Šeštadienį Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksta LSDP suvažiavimas. Jame bus oficialiai patvirtinta, kad dabartinis LSDP lyderis G. Paluckas buvo perrinktas antrai partijos pirmininko kadencijai.

„Pirmas etapas baigėsi. Drąsūs, reikalingi, rizikingi sprendimai buvo padaryti ir įgyvendinti. Antrasis etapas, tai yra ateinantys du metai, bus partijos tvirtėjimo ir augimo laikotarpis – tikimės atgauti savo pozicijas parlamente“, – žurnalistams pasakojo G. Paluckas.

LSDP vadovas tvirtino, kad šiuo metu planuojama papildyti socialdemokratų programą, viziją, bus organizuojamas „1000 miestelių“ LSDP turas po Lietuvą. G. Paluckas teigė, kas socdemai mėgins susigrąžinti savo įtaką ir didžiuosiuose miestuose.

„Rožė be šaknų negali egzistuoti ir panašu, kad didžiuosiuose miestuose tos šaknys yra gerokai apvytusios, tai yra santykis su rinkėjais, su visuomene yra sunykęs, tai tuos dalykus mes turime kartu apsvarstyti ir išspręsti“, – aiškino G. Paluckas.

Jis neslėpė matantis, kad dabartiniai valdantieji negerbia dirbančiųjų. Tai, anot G. Paluckas, yra viena didžiausių Lietuvos problemų.

„Pirmoji problema, mano galva, yra didžiulė nepagarba, kuri yra demonstruojama įvairių sričių dirbantiesiems, pradedant mokytojais, medikais, kultūros darbuotojais, nes šiandien valdantieji greičiau nei triušiai pavasarį gamina priešus aplinkui. Tie, kas reikalauja savo teisių, automatiškai tampa nelojaliais ir priešiškais“, – komentavo G. Paluckas.

Anot jo, būtina daugiau dėmesio skirti viešajam sektoriui, didinti pajamų perskirstymą per biudžetą.

G. Paluckas, paklaustas apie galimybę susijungti su iš LSDP pasitraukusiais ir Lietuvos socialdemokratų darbo partiją įkūrusiais buvusiais bendražygiais, tvirtino, kad tai jau nėra aktuali tema.

„Manau, kad kalbos apie skilimą arba skyrybas jau yra pasibaigusios ir diskutuoti apie tai, kad kažkas prie kažko turėtų jungtis, neaktualu, nes ta dalis, kuri buvo atskilusi, yra nedidelė, rezultatų visuomenės pasitikėjime nepademonstravo. Todėl jokios galimybės ar aktualumo susijungimui aš tikrai nematau“, – aiškino LSDP lyderis.

G. Paluckas sureagavo į „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimus, kad, jei prezidento rinkimuose laimėtų vienas iš konservatorių kandidatų (R. Karbauskis konservatorių kandidatais į prezidentus įvardija Ingridą Šimonytę ir Gitaną Nausėdą – LRT.lt), „valstiečiai“ gali pasitraukti iš valdančiosios koalicijos, gali įvykti priešlaikiniai Seimo rinkimai.

„Manau, kad tai yra manipuliavimas žmonių sąmone ir mėginimas gąsdinti, bauginti nebūtais dalykais. Manau, kad premjeras ir valdantieji turi iki galo dirbti visą kadenciją ir nešti tų neįgyvendintų pažadų naštą, nes panašu, kad per rinkiminę kampaniją „premjerprezidentas“, kandidatas į prezidentus išdalino tiek pažadų, kad jų kelios vyriausybės nesugebės įgyvendinti. Nematau aš jokios galimybės valdantiesiems pasitraukti. Jeigu jie tai išdrįstų padaryti, mes būsime pasiruošę priešlaikiniams rinkimams. Mes kylame, jie leidžiasi ir gali būti, kad apsikeisime vietomis parlamente“, – aiškino G. Paluckas.

V. P. Andriukaitis ragino ignoruoti abu referendumus

Į LSDP suvažiavimą atvykęs socdemų kandidatas į prezidentus Vytenis Povilas Andriukaitis taip pat prisiminė R. Karbauskio pareiškimus dėl priešlaikinių Seimo rinkimų, jei prezidento rinkimuose triumfuotų I. Šimonytė arba G. Nausėda.

„Jeigu „valstietis“, kažkada buvęs „tvarkiečiu“, S. Skvernelis staiga nebus išrinktas, tai R. Karbauskis sako, kad bus galas, reikės priešlaikinių Seimo rinkimų. Mes galime jam padėti“, – rėžė V. P. Andriukaitis ir salėje pasigirdo griausmingi plojimai.

Jis kritikavo valdančiųjų iniciatyvas surengti du referendumus – dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo ir dėl pilietybės išsaugojimo. Anot jo, abu mėginimai keisti Konstituciją yra ydingi.

„Nei klausimų, kiek Konstitucijos straipsnių reikės papildomai keisti, nei klausimų dėl Seimo narių sumažinimo įgyvendinimo, [...] nei klausimų, ar reikės kelis straipsnius keisti, ar ne. Nieko nėra. Tyli jie. Nėra sąmoningo informavimo visos tautos dėl Konstitucijos. Čia yra nusikaltimas“, – dėstė V. P. Andriukaitis.

„Eikime į prezidento rinkimus, bet nebalsuokime už šiuos du referendumus, nes tai yra žmonių apgaulė“, – pridūrė socdemas.

V. P. Andriukaitis LSDP ragino „išgirsti žmonių rūpesčius“.

„Šiandien ne Seimo narių skaičius ir pilietybė jaudina žmones“, – atkreipė dėmesį socialdemokratas.

V. P. Andriukaitis savo kalboje tvirtino, kad prezidento rinkimuose jis sieks sugrąžinto socialiai teisingą Lietuvą. Anot jo, to šiuo metu ypač trūksta.

„Mums reikia parodyti, kad mes su stalinistine praeitimi neturime nieko bendro. Nuoširdžiai dėkoju už pasitikėjimą. Aš dar kartą stoju į kautynes už socialiai teisingesnę Lietuvą [...]. Prezidentas yra lyderis, kuris supranta, kad žmonių gyvenimo kokybė, darbo valandos, sveikata, pensijos, atlyginimai, darželiai – tikrasis Lietuvos saugumas ir progreso matas“, – dėstė LSDP kandidatas į prezidentus.

Po Seimo rinkimų nori tapti pagrindine politine jėga

LSDP suvažiavime kalbėjęs socdemas, Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius ragino kolegas susitelkti artėjantiems prezidento ir Europos Parlamento rinkimams. Be to, anot M. Sinkevičiaus, jau dabar reikia ruoštis ir 2020 m. Seimo rinkimams.

„Didžiausias iššūkis bus 2020 metais. 2020 metais mes turime būti ne kažkokios kitos politinės organizacijos, koalicijos prieskoniu. Mes imamės atsakomybės, todėl mūsų atstovų turi būti daugiausia Seime“, – kalbėjo M. Sinkevičius.

Panašiai kalbėjo ir antrai LSDP pirmininko kadencijai perrinktas G. Paluckas.

„Mes tikrai nesitaikstysime ir nebūsime priedėliu, prieskoniu ar garnyru bet kokiai koalicijai. Mes esame didžiulė, reikšminga ir politiškai stipriausia organizacija Lietuvoje ir mūsų vieta Seime turi būti adekvati“, – aiškino LSDP pirmininkas.

Partijos lyderis akcentavo manantis, kad LSDP yra stipriausia politinė jėga Lietuvoje, bet kartu pripažino, kad socdemų pasirodymas savivaldos rinkimuose nedžiugija.

„Tačiau vietoje to, kad taip ir paliktume, mes šiandien esame, tikiu, pasiryžę suremti pečius. [...]. Privalome rasti receptą, kuris leis mus išsiveržti iš to ydingo prastų rezultatų ir visuomenės pasitikėjimo stokos rato didžiuosiuose miestuose“, – kalbėjo G. Paluckas.

Anot LSDP pirmininko, R. Karbauskip pareiškimai apie tai, kad „valstiečiai“ gali trauktis iš valdžios, jei prezidento rinkimuose laimėtų I. Šimonytė arba G. Nausėda, yra pigiausias „politikos darymo būdas“.

„Rinkimų išvakarėse R. Karbauskis šantažuoja ir mėgina įbauginti visą Lietuvą, jeigu už jų kandidatą žmonės nebalsuos. Tai yra pats pigiausias ir amoraliausias politikos darymo būdas: skaldyk, baugink ir valdyk“, – aiškino G. Paluckas.

Pasak jo, valdančiųjų skleidžiami gandai, kad socdemai suartėjo su konservatoriai, yra niekuo nepagrįsti.

„Niekada neieškau amžinų priešų. Ieškau partnerių, kurie padėtų įgyvendinti mūsų programą. „Valstiečiai“ galės būti mūsų mažesnieji koalicijos partneriai, ją įgyvendinant, jeigu jie pritars mūsų programai“, – rėžė G. Paluckas.

Nusprendė, kaip elgsis per referendumus

Šeštadienį LSDP suvažiavimo metu socdemai nusprendė, kaip elgsis artėjančių dviejų referendumų – dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo ir dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo – metu.

Suvažiavimo delegatams pristatytos dvi rezoliucijos. Vienoje jų socialdemokratai kviečia Lietuvos piliečius dalyvauti valdančiųjų referendume dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo ir balsuoti „už“ referendume siūlomą Konstitucijos pataisą. Šiai rezoliucijai LSDP suvažiavimo delegatai pritarė.

LSDP pritarė ir kitai rezoliucijai, kurioje socdemai Lietuvos piliečius ragina nedalyvauti valdančiųjų inicijuotame referendume dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo.

Socialdemokratų suvažiavimo metu taip patvirtinti partijos pirmininko G. Palucko pavaduotojai. Jais tapo Povilas Isoda, M. Sinkevičius, Justas Pankauskas, Algirdas Raslanas, Darius Petrošius, Vaidas Rusys, Vilija Blinkevičiūtė, Rasa Budbergytė, Orinta Leiputė, Raminta Jakelaitienė ir Nijolė Dirginčienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi