Lietuvoje

2019.05.03 22:54

Rinkimų naujovės: biuleteniai brailio raštu ir skirtingos spalvos

Rinkimuose, vyksiančiuose jau kitą sekmadienį, pirmą kartą slaptai galės balsuoti ir regos negalią turintys rinkėjai – paruoštos specialios rinkimų biuletenių įmautės, kurios sudarys akliesiems ir silpnaregiams galimybes balsuoti be kitų asmenų pagalbos. Biuleteniai bus skirtingų spalvų – rožinis, skirtas prezidento rinkimams, gelsvas – dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo iki 121, o žalsvuoju bus galima išreikšti valią dėl pilietybės išsaugojimo.

Plaukikas Edgaras Matakas jau antrą kartą bandys prasibrauti į parolimpines žaidynes. 2016 metais, būdamas vos 17-os, jis debiutavo Lietuvos parolimpinėje rinktinėje Rio de Žaneire, o dabar yra nusiteikęs 2020-aisiais Tokijuje apie save pasauliui pranešti dar garsiau. Ir jeigu plaukimo baseine viskas be didelių trikdžių, tai pasinaudoti teise balsuoti regėjimo negalią turinčiam sportininkui sekėsi sunkiai.

„Tik dvejus metus turiu teisę balsuoti, todėl balsuoju su mama. Einame su ja, ji man perskaito kandidatus, aš jai pasakau, ką žymėti ir ji pažymi. Norėtųsi patiems perskaityti kandidatus ir patiems užbraukti, nes dabar, kai nėra galimybes skaityti, tai atrodo kaip nelygios teisės“, – sako E. Matakas.

Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių komitetas dar 2016-ųjų balandį Lietuvai rekomendavo užtikrinti aklųjų galimybę balsuoti asmeniškai ir slapta. Nuo tada praėjo Seimo ir savivaldybių tarybų rinkimai, tačiau tokia galimybė sudaryta tik dabar. Akliesiems skirti balsavimo biuleteniai atspausti brailio raštu. 

„Pats rinkimų biuletenis bus toks pats kaip ir visiems rinkėjams, tačiau mes pagaminome tos pačios spalvos įmautes, į kurias bus įdėtas rinkimų biuletenis. Jei mes paimsime prezidento rinkimų biuletenį viršutinė dalis keliaus rinkėjui, ji įsidės atitinkamas į įmautę ir rinkėjas balsuoti eis su šia įmaute. Kiekvienam biuletenyje brailio raštu atspausdintos kandidatų pavardės. Rinkėjas savarankiškai pasirinks, kurį kandidatą pažymėti, tada ištrauks biuletenį ir įmes į balsadėžę, kaip ir visi kiti, o įmautę, koki ji bebūtų, rinkėjui liks dovanų ir jos nereikės grąžinti“, – teigia Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Visi rinkėjai gegužės 12 dieną gaus trijų spalvų biuletenius – rožinis prezidento rinkimams, geltonas – dėl  Seimo narių skaičiaus mažinimo iki 121, o žaliu bus galima išreikšti valią dėl pilietybės išsaugojimo.

„Visi biuleteniai skirtingų spalvų, tai padės rinkėjams suprasti, kuris biuletenis prezidentui, kuris referendumui. Bus lengviau ir rinkimų komisijoms skaičiuoti, bus mažiau painiavos. Jeigu rinkėjas nusprendžia vieno ar kelių neimti biuletenių,  tokiu atveju nepasirašo, kad gavo biuletenį. Rinkimų dieną reikės pasirašyti tris kartus, jei neims biuletenio, rinkėjo parašo nebus“, – pasakoja L. Matjošaitytė.

Išankstinis balsavimas savivaldybėse prasidės jau pirmadienį ir truks 5 dienas. Balsavimo dieną savo valią išreikšti bus galima bet kurioje rinkimų apylinkėje, reikia turėti dokumentą, kurio galiojimo terminas gali būti jau pasibaigęs, tačiau jame privalo būti nuotrauka ir asmens kodas. Gegužės 12 dieną vyks prezidento rinkimų pirmasis turas bei referendumai dėl pilietybės išsaugojimo ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo. Gegužės 26-ąją su Europos Parlamento rinkimais numatomas prezidento rinkimų antrasis turas. 

Žiūrėkite reportažą nuo 13.28 min.

Panorama. Saulius Skvernelis, Valentinas Mazuronis ir nekilnojamojo turto šešėlis