Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.03 17:28

Teisingumo ministras sureagavo į „Infobalt“ skaičiavimus dėl LRTC: įvertinsime

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, komentuodamas asociacijos „Infobalt“ ekspertų skaičiavimus, rodančius, kad valstybė galimai neteko bent 15 mln. eurų dividendų dėl investicijų į „Lietuvos radijo ir televizijos centro“ (LRTC) vykdomą veiklą, sako, kad bus įvertinta, kaip šiuo atveju galima pritaikyti naują teisinį instrumentą – mediaciją. Tuo metu LRTC su „Infobalt“ išsakytais teiginiais nesutinka ir nurodo, jog nėra gavęs jokios neleistinos valstybės pagalbos.

„Teisingumo ministerijos (TM) specialistai įvertins, kaip šiuo atveju galima pritaikyti naują teisinį instrumentą – mediaciją“, – Eltai komentavo teisingumo ministras.

Tuo metu LRTC nurodė, kad bendrovė investicijas į reguliuojamas ir nereguliuojamas paslaugas vykdė tik savo lėšomis, išskyrus 2017 metais.

„2017 metais LRTC gavo valstybės lėšų (padidinant įstatinį kapitalą) ekstremalių situacijų pranešimų valdymo sistemai (224 tūkst. eurų) įdiegti, kuri buvo neatlygintinai perduota Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) naudojimui“, – teigiama pranešime.

LRTC tai pat teigia, kad valstybei sumokami dividendai kasmet didėja: 2018 metais bendrovė išmokėjo 331 tūkst. eurų dividendų, o šįmet išmokės 955 tūkst. eurų.

„Negalime pasakyti, kodėl „Infobalt“ ekspertai teigia, jog buvo neva nesumokėti 15 mln. eurų dividendų, kadangi pardavus nereikalingą turtą, buvo finansuojama „Mezon“ veikla. Pagrindinės veiklos paslaugų plėtros vykdymas naudojant pajamas, gautas pardavus nereikalingą turtą, yra įprasta ir sveika bet kurio verslo praktika, todėl savaime suprantama, kad investicijos į verslą buvo daromos atsisakant nenaudojamo turto, beje, tuo pačiu ir vykdant valstybės kontrolės rekomendacijas, susijusias su efektyviu turto panaudojimu“, – pažymi LRTC.

LRTC nurodo, kad „Infobalt“ ekspertai yra neteisūs tvirtindami, jog iš reguliuojamos veiklos gautomis pajamomis buvo subsidijuojamos kitos veiklos.

„Kai bendrovės turtas (pavyzdžiui, bokštai), naudojamas teikti reguliuojamoms ir nereguliuojamoms paslaugoms, tokio turto sąnaudos yra paskirstomos paslaugoms proporcingai naudojamam turtui“, – aiškina LRTC.

Pranešime nurodoma, kad esą bendrovės veikla buvo pelninga visais metais (2008-2018 metais), išskyrus, kaip teigiama, nedidelį nuostolį 2009 ir 2013 metais, kai buvo įgyvendinamas, anot pranešimo, technologiškai daug progresyvesnis sprendimas, – išjungus analoginę televiziją buvo pereita prie skaitmeninės televizijos.

ELTA primena, kad Nacionalinė informacinių ir ryšio technologijų sektoriaus asociacija „Infobalt“ kreipėsi į TM, prašydama tarpininkauti sprendžiant bendrovės LRTC komercinės veiklos klausimą.

„Infobalt“ ekspertų skaičiavimu, valstybė galimai neteko bent 15 mln. eurų dividendų dėl to, kad investicijos į LRTC vykdomą neribotų duomenų interneto „Mezon“ verslą galėjo būti finansuojamos iš bendrovės turto pardavimų ir reguliuojamos veiklos pajamų.

Pasak asociacijos, valstybės institucijų veiksmai, teikiant su Europos Komisija (EK) nesuderintą valstybės pagalbą LRTC, taip pat padarė žalos telekomunikacijų sektoriuje veikiančiam privačiam verslui. Jeigu taikiai neteisminiu būdu nebus pasiektas susitarimas, iš valstybės gali būti pareikalauta atlyginti privačiam verslui padarytą žalą.

Viešai prieinamų finansinių duomenų ir ataskaitų analizė rodo, kad 2008-2018 m. vykdyta LRTC investicinė veikla neužtikrino normalizuoto pelno prieš apmokestinimą (EBITDA) ir jo maržos augimo, o valdomo valstybės turto naudojimas buvo neefektyvus, skelbė „Infobalt“. Bendrovės turto grąžos rodiklis, rodantis viso įmonės turto panaudojimo efektyvumą, pernai siekė 2,3 proc., nors 2008 m. šis rodiklis buvo 4,9 proc. Pagrindinės veiklos turto grąžos rodiklis ROA pernai buvo 1,6 proc., tuo metu 2008 m. jis siekė 5,9 proc.

Tuo pačiu laikotarpiu LRTC vykdyta komercinė „Mezon“ veikla generavo nuostolį, dengiamą iš reguliuojamų veiklų ir bendrovės turto pardavimo pajamų bei papildomų valstybės lėšų, kurios buvo investuotos didinant LRTC įstatinį kapitalą, rašoma pranešime.

„Kreipdamiesi į TM tikimės efektyvios pagalbos, kad būtų užkirstas kelias tolesniam žalos atsiradimui, nutraukti konkurenciją iškreipiantys valstybės institucijų ir LRTC veiksmai bei kaip galima greičiau priimti sprendimai, užtikrinantys sąžiningą konkurenciją sektoriuje, efektyvų valstybei priklausančio turto naudojimą“, – pranešime cituojamas asociacijos „Infobalt“ vadovas Paulius Vertelka.

Pasak P. Vertelkos, per keletą metų surinkta informacija apie LRTC valdymo bei veikimo praktiką yra išsami. LRTC komercinę veiklą taip pat yra neigiamai įvertinusi Konkurencijos taryba, jos trūkumus yra konstatavusi ir Valstybės kontrolė. Tad priimtas sprendimas prašyti TM, kuri įprastai atstovauja valstybei bylose dėl neteisėtais valstybės institucijų veiksmais padarytos žalos atlyginimo, tarpininkavimo neteisminiu būdu spręsti susidariusias problemas.

„Manome, kad taikios derybos su suinteresuotomis valstybės institucijomis tarpininkaujant TM galėtų būti efektyvus ir korektiškas būdas susitarti dėl reikalingų, tačiau vis atidėliojamų pokyčių. Visgi, jeigu nebus pasiekta susitarimų, iš valstybės gali būti pareikalauta atlyginti neteisėtais veiksmais padarytą žalą“, – sakė P. Vertelka.

Pažymima, kad LRTC turi išimtinę teisę teikti reguliuojamas transliacijų perdavimo paslaugas ir šioms paslaugoms teikti naudoja valstybės perduotą turtą – televizijos bokštus, elektroninių ryšių infrastruktūrą, valstybinės žemės sklypus. Tą pačią infrastruktūrą bei išteklius LRTC naudoja ir „Mezon“ paslaugoms teikti. ES teisė draudžia pajamomis, gaunamomis iš reguliuojamos veiklos, subsidijuoti kitas tos pačios bendrovės veiklas, t. y. teikti kryžminį subsidijavimą komercinei veiklai, vykdomai konkurencingoje rinkoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi