Lietuvoje

2019.05.03 12:16

Paksas: susitikimų su Putinu ir Lukašenka derinti Lietuvoje neprivalau (papildyta 12.37)

Europos Parlamento narys Rolandas Paksas, grįžęs iš susitikimo su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka, teigia, kad vizitas turėjo du tikslus – tęsti bendravimą su kaimynais dėl regiono demilitarizacijos ir aptarti Astravo atominės elektrinės saugumo klausimus.

Pasak R. Pakso, susitikimas Baltarusijoje buvo vizito į Maskvą tęsinys, kur europarlamentaras bendravo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir esą pasiūlė Kaliningrado demilitarizavimo idėją.

„Gavau iš V. Putino teigiamą atsakymą ir kad jam šita idėja patinka. Ir tą procesą, kurį vadinu Lietuvos ir Kaliningrado demilitarizavimu, reikėtų tęsti“, – teigė R. Paksas.

Politiko teigimu, grįžęs iš susitikimo Maskvoje jis, kaip europarlamentaras, parašė laiškus Vokietijos, Suomijos, Švedijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoms aptarti nusiginklavimo klausimus.

Antrasis tikslas, pasak politiko, - Astravo atominės elektrinės saugumas. Pasak R. Pakso, Baltarusijos vadovas šiems klausimams aptarti skyrė dvigubai daugiau laiko, nei buvo planuota. Europarlamentaro teigimu, buvo kalbama, kad 66 tarptautinės organizacijos, kurios yra susijusios su atominės elektrinės saugumu, jau yra apsilankiusios Baltarusijoje ir neturi pastabų, o tuo metu Lietuva teigia, kad elektrinė nesaugi.

Pasak R. Pakso, bendraudamas su A. Lukašenka jis sulaukė klausimo: „Argi mes esame tokie kvaili, kad statytume nesaugią elektrinę?“ 

Kaip teigia europarlamentaras, nėra jėgos, kuri sustabdytų Astravo AE projektą, tad pasiūlė Baltarusijos prezidentui įkurti nešališkų, trečiųjų ekspertų komandą, kurių žodis galėtų būti autoritetu tiek Baltarusijos, tiek Lietuvos pusėms.

Paksas: derinti vizitų su niekuo neprivalau

Su Baltarusijos prezidentu ketvirtadienį susitikęs europarlamentaras Rolandas Paksas neslepia susižavėjimo Aleksandru Lukašenka ir teigia manąs, kad ne jis turi derinti savo susitikimus su už Lietuvos užsienio politiką atsakingomis institucijomis, tačiau pati Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovybė turi trauktis iš einamų pareigų. 

R. Paksas sako, kad savo susitikimo su Baltarusijos vadovu, kuriame aptarė Astravo atominės elektrinės bei anksčiau Vladimirui Putinui pristatytą Kaliningrado srities demilitarizavimo klausimą, su URM nederino, nes, tvirtino jis, ministerijos pozicija kardinaliai prieštarauja tam, ko jis siekia tokiais vizitais. 

„Aš neprivalau kaip Europos Parlamento narys nė su kuo derinti, išskyrus savo parlamentines tarnybas, kurios yra informuotos. Aš manau, kad parlamentaras turi būti tose vietose, kuriose jis yra reikalingas (...) Žinau, kad užsienio reikalų ministerijos pozicija yra kategoriškai priešinga“, - teigė jis.

Į žurnalistų klausimą, ar tokia nesuderinta pozicija nekenks Lietuvai, R. Paksas atsakė teigdamas, kad reikėtų keisti užsienio reikalų ministrą.

„Aš manau, kad reikėtų keisti užsienio reikalų ministerijos vadovus“, - sakė europarlamentaras.

„Aš tikrai nepritariu tai karinių vanagų politikai, kurią įgyvendina dabartinis politinis isteblišmentas. Ar jis bus informuotas mano važiavimu, ar nebus, aš darysiu tą patį“, - teigė R. Paksas.

Jis buvo kategoriškas ir atsakydamas į klausimą, ar juo tiesiog nesinaudoja Rusijos režimas. 

„Tai yra nesąmonė, niekas manimi nesinaudoja“, - tikino R. Paksas ir abejojo, ar apskritai toks klausimas yra logiškas. 

Užsiminė, kad nori susitikti ir su D. Trumpu

Penktadienį europarlamentaras Rolandas Paksas, pristatydamas vizito į Baltarusiją tikslus, teigė, kad kreipėsi į JAV ambasadą Briuselyje, nes nori susitikti su prezidentu D. Trumpu.

Pasak R. Pakso, susitikime bus aptarti demilitarizacijos ir karinės įtampos regione klausimai.

ELTA primena, kad ketvirtadienį R. Paksas susitiko su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka, kuris tikino, kad Baltarusija nori taikių ir draugiškų santykių su Lietuva. Tuo metu pats R. Paksas teigė, neva Lietuvai nepavyksta draugiškai sugyventi su kaimyninėmis valstybėmis, o tai esą reikia keisti. R. Paksas taip pat tikino, esą Astravo AE statybos tema Lietuvoje yra smarkiai politizuota, o Lietuva turėtų sėsti prie derybų stalo ir su Baltarusija kurti tarptautinę ekspertų grupę, stebėsiančią Baltarusijos AE veikimą.

„Pasiūliau prezidentui (A. Lukašenkai) sukurti tarptautinę ekspertų grupę nuolatiniam atominės jėgainės stebėjimui. Suprantu, kad elektrinė bus pastatyta, kad ji veiks. Dabar mums reikia susėsti drauge. Ne paslaptis, kad tam tikros politinės jėgos Lietuvoje, ir ne tik Lietuvoje, išnaudoja AE statybą politiniams tikslams pasiekti. Nemanau, kad baltarusiai sau statosi nesaugią jėgainę. Asmeniškai aš esu atominės energetikos šalininkas“, - po susitikimo žurnalistams kalbėjo R. Paksas. 

Baltarusija kartu su rusų inžinieriais stato AE netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmasis elektrinės energinis blokas, planuojama, pradės veikti šių metų pabaigoje, antrasis – 2020-aisiais.