Lietuvoje

2019.05.02 19:33

Didžiulis susidomėjimas: prezidento rinkimuose užsiregistravo balsuoti keli tūkstančiai Čikagos lietuvių

LRT.lt2019.05.02 19:33

LRT RADIJO žurnalistai Rūta Kupetytė ir Edvardas Kubilius kviečia pasivaikščioti po Lietuvos generalinį konsulatą Čikagoje. Jame saugomi ne tik istoriniai daiktai, liudijantys Lietuvos valstybingumą, tačiau vykdomos ir reikalingos funkcijos: pasų darymas, vizų išdavimas, taip pat tai balsavimo vieta. Kaip teigia generalinis konsulas Mantvydas Bekešius, šiemet rinkimai susilaukė neįtikėtinai daug Amerikos lietuvių dėmesio.

Įžengus į konsulato vidų puikuojasi Lietuvos peizažai: Nidos kopos, Trakų pilis, Kryžių kalnas.

„Stengiamės, kad lietuviai, kurie čia ateina prasitęsti pasų galiojimą ar susitvarkyti kitų dokument,ų jaustųsi kaip namie“, – pastebi generalinis konsulas.

Konsulate žmonėms suteikiamos visos galimybės, pasigaminti naują pasą: galima ir nusifotografuoti, ir paimti biometrinius duomenis. Vien praėjusiais metais konsulate pagaminta 800 pasų, o dėl pilietybės kreipėsi per 100 žmonių.

Kaip atskleidžia M. Bekešius, žmonių srautai konsulate priklauso net nuo oro. Įdomu tai, kad čia paslaugos suteikiamos ne tik Lietuvos piliečiams.

„Dažnai manęs klausia, kokias vizas reikia išduoti, nes amerikiečiams nereikia vizų. Tai tiesa, tačiau Čikagoje gyvena per 8 mln. gyventojų iš kurių dalis – ne amerikiečiai. Jiems, prireikus į Europos Sąjungos šalis vizos, jie gali jas pasidaryti Lietuvos konsulate“, – pasakoja M. Bekešius.

Gegužės 1 dienos duomenimis konsulate Čikagoje užsiregistravo balsuoti 3450 žmonių, dauguma – 2850 – balsuos paštu. Registracija, norintiems balsuoti Čikagoje, dar nesibaigė ir visi norintieji dar turi progą užsiregistruoti ir sudalyvauti rinkimuose.

„Aš manau, kad dar daug užsiregistruos žmonių. Seimo rinkimuose 2016 metais konsulate balsavo kiek daugiau nei 600 žmonių“, – teigia konsulas.

Čikaga ne tik lietuvių sostinė, bet unikali ir balsavimo prasme. Šiame balse bus net dvi balsavimo vietos. Pirmoji – jau minėtas konsulatas, o antroji – Pasaulio lietuvių centras.

Du kartus Lietuvą apkeliavę LRT RADIJO žurnalistai R. Kupetytė ir E. Kubilius šį kartą ieškoti lietuviškų istorijų leidžiasi į Čikagą. Tai viena iš LRT projekto „Keturi milijonai“, skirto Pasaulio lietuvių metams, kelionių.

Kelionės įspūdžius nuo balandžio 29 d. visa savaitę žurnalistai kiekvieną dieną pasakos LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“, LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai”, naujienų portale LRT.LT ir LRT Facebooko paskyroje.

Vėliau kitų LRT žurnalistų laukia kelionės į Airiją, Jungtinę Karalystę ir Norvegiją. Kokia išeivių kasdienybė? Ar seka gyvenimą Lietuvoje? Galiausiai, ar susimąsto kada apie grįžimą namo? Tai tik keli klausimai, kuriuos žurnalistai užduos svetur gyvenantiems tautiečiams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt