Naujienų srautas

Lietuvoje2013.01.18 15:26

Pora dešimčių buvusių Seimo narių vis dar negrąžino diplomatinių pasų

  Terminas, per kurį į naująjį Seimą nepatekę politikai turėjo grąžinti diplomatinį pasą, seniausiai praėjo, bet daliai buvusių tautos išrinktųjų tai nė motais, rašo „Lietuvos rytas“.    

Terminas, per kurį į naująjį Seimą nepatekę politikai turėjo grąžinti diplomatinį pasą, seniausiai praėjo, bet daliai buvusių tautos išrinktųjų tai nė motais, rašo „Lietuvos rytas“. 
 
Dėl įstatymų spragų ir dviprasmybių diplomatinio paso galiojimas nesibaigia kartu su Seimo nario karjera.
 
Taigi turintys tokį dokumentą buvę parlamentarai kurį laiką, pavyzdžiui, gali keliauti lengviau nei paprasti mirtingieji.
 
Pora dešimčių nusižengėlių
 
Buvę Seimo nariai, turėję diplomatinį pasą, privalo jį grąžinti kanceliarijai arba Užsienio reikalų ministerijai per 7 dienas, kai pasibaigia parlamentaro įgaliojimai.
 
Tačiau šio reikalavimo dar neįvykdė pora dešimčių praėjusios kadencijos parlamentarų. Tarp jų dominuoja buvę „prisikėlėliai“, kurių dalis į naujus rinkimus ėjo su liberalcentristų, kiti – su kitomis vėliavomis.
 
Pats buvusios Tautos prisikėlimo partijos vedlys Arūnas Valinskas turi teisę toliau turėti tokį pasą kaip buvęs Seimo pirmininkas. Bet šio dokumento negrąžino jo žmona Ingrida.
 
Keliaujant nereikia vizos
 
Jeigu politikai laiku negrąžina diplomatinio paso, užsienio reikalų ministras savo įsakymu turi paskelbti šiuos dokumentus negaliojančiais. Bet iki šiol tai nepadaryta. Tiesa, Seimo ir ministerijos koridoriuose dėl to jau kilo šioks toks sujudimas.
 
Mat galiojantį diplomatinį pasą turintis asmuo turi galimybę keliauti į užsienį daug paprasčiau nei eilinis pilietis. Pavyzdžiui, jis gali be vizos kirsti Rusijos sieną.
 
Todėl politikos užkulisiuose spėliojama, jog dalis buvusių Seimo narių, kurie turi verslo interesų Rusijoje, būtent dėl to ir priglaudė privilegiją suteikiantį diplomatinį pasą.
 
Tvirtino nesinaudoję
 
Bet patys dokumento negrąžinantys buvę parlamentarai aiškina, jog nežinojo, kad tai reikia padaryti.
 
„Man tai – absoliuti naujiena. Niekas neprašė, jokiose instrukcijose tai nebuvo parašyta. Įstatymo nepaskaičiau. Be to, pasas dar galioja iki šių metų pabaigos. Juo nesinaudojau, jis man visai nereikalingas“, – tikino buvęs Seimo narys konservatorius Evaldas Jurkevičius.
 
Tvarkos nežinojusi tvirtino ir į popmuzikos sceną sugrįžusi buvusi „prisikėlėlė“ bei krikščionė Donalda Meiželytė: „O tą pasą reikia grąžinti? Tvarkydama kai kuriuos dokumentus dar pagalvojau, ką reikia su juo daryti. Tačiau man niekas nieko nesakė.
 
Aišku, aš jį grąžinsiu. Tuo pasu niekada nepasinaudojau.
 
Man jis buvo nereikalingas. Aš per visą kadenciją net tarnybinės mašinos sau nebuvau išsikvietusi.“
 
Gal dar pravers?
 
Jei į Seimą nebeišrinkti politikai įvykdo įstatymo reikalavimą ir per savaitę grąžina diplomatinius pasus, dokumentai saugomi iki jų galiojimo pabaigos – metus ar net daugiau.
 
Vadovaujamasi tokia logika: asmuo gali būti pakviestas kokios nors valstybinės delegacijos, vykstančios į užsienį, nariu.
 
Diplomatinių pasų iki šiol negrąžino konservatoriai Vaidas Bacevičius, Evaldas Jurkevičius ir Jonas Urbanavičius, „tvarkietis“ Rimas Ručys, Liberalų sąjūdžio atstovas Audrius Endzinas, politines iškabas keitę Dainius Budrys, Jonas Jagminas, Andrius Šedžius, Žilvinas Šilgalis, Evaldas Lementauskas, Vincas Babilius, Asta Baukutė, Andrius Burba, Ligitas Kernagis, Donalda Meiželytė, Ingrida Valinskienė, Aleksandras Sacharukas, Arūnė Stirblytė, Saulius Stoma.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi