Lietuvoje

2019.05.02 19:03

Sinoptikės prognozė: gresia ir šlapdriba, bet greitai iš bjauraus oro liks tik prisiminimas

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.05.02 19:03

Artimiausią naktį dirvos paviršiuje bus nuo 0 iki 5 laipsnių šalčio, o šeštadienio naktį daugelyje rajonų ši temperatūra laikysis ir ore. Taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Tačiau, anot jos, kitos savaitės pradžioje orai ir vėl šils.

– Ir vėl tradiciškai šalnos mus aplankė per sodų žydėjimą?

– Taip, čia nėra nieko keisto. Peržiūrėjus šio šimtmečio Lietuvos hidrometeorologijos archyvų duomenis, pavasarį Lietuvoje šalnos buvo 25 kartus. Tai yra dažnas reiškinys.

Mūsų šaliai būdingas ramus arktinio oro įsiveržimas, tačiau šįkart jis įeina ne taip ramiai – su lietumi, kai kur šeštadienį gali iškristi ir šlapdriba, tačiau labai simbolinė. Iki pirmadienio dirvos paviršiuje naktimis laikysis šalnos, bet kai kur šeštadienio naktį neigiama temperatūra bus ir ore.

– Dar praėjusį savaitgalį lepino beveik 30 laipsnių karštis. Kiek tokie pokyčiai būdingi gegužės pradžiai?

– Tokie kontrastai pavasariui yra tikrai būdingi – naktimis laikosi šalnos, o dienomis gali būti ir 20 laipsnių šilumos.

Praėjusį penktadienį ir šeštadienį kaitino beveik 29 laipsnių šiluma, kas nėra normalu. Žmonės jau buvo nusiteikę darbuotis daržuose, tačiau sausas dirvožemis juos atbaidė. Pirmieji lietaus lašai jau iškrito, tad drėgmės prasiskverbimas į dirvožemį vyks palaipsniui.

– Ar lietus užsibus ilgiau?

– Rytoj turėtų palyti. Paskutinis rimtas lietus bus sekmadienį ir greičiausiai jis iškris tik rytiniuose rajonuose.

Palaipsniui skverbsis šaltesnis oras, dienos bus vėjuotos. Rytoj vėjo gūsiai sieks 15–17 m/s. Artimiausią naktį dirvos paviršiuje bus nuo 0 iki 5 laipsnių šalčio, o šeštadienio naktį daugelyje rajonų ši temperatūra gali laikytis ir ore. Toks oras jau laikomas stichiniu meteorologiniu reiškiniu.

– Ar tikėtis sniego?

– 2017 metų balandis taip pat buvo labai šiltas, sausas, viskas sužydėjo ir staiga mūsų šalį užplūdo arktinio oro masė, kai kelias dienas laikėsi 5–7 cm sniego danga.

Dabar nepanašu, kad taip bus. Penktadienio ir šeštadienio rytą galimai užplūs trumpalaikis, kiek tirštesnis lietus, tačiau jis ilgai neišsilaikys.

– Kokia šiemet bus Motinos diena?

– Sekmadienis bus problematiškas rytiniams rajonams. Aukštaitijoje bus apsiniaukę, oro temperatūra sieks vos 10 laipsnių šilumos. Debesų zona praeis per Aukštaitiją ir nukeliaus į šiaurės rytus. Žemaitijai pasiseks, nes ten saulė lepins labiau. 

Pirmadienį jau liks tik tokio bjauraus oro prisiminimas. Naktimis dangus pragiedrės, šalnos išliks ir pirmadienio, ir antradienio naktį.

Savaitės pradžia ir jos vidurys turėtų būti be lietaus, pamažu dienomis oras šils ir šalnos trauksis. Trečiadienį ir ketvirtadienį jau bus 18–20 laipsnių šilumos. 

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.