Lietuvoje

2019.05.02 15:19

Politologas apie Pakso ir Lukašenkos susitikimą: žmonės Maskvoje jam ruošia vaidmenį

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.05.02 15:19

Europarlamentaras Rolandas Paksas susitikimu su Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka nori susikrauti papildomų politinių dividendų, siekdamas perrinkimo į Europos Parlamentą (EP), LRT.lt teigia politologas Linas Kojala. Tuo metu analitikas Marius Laurinavičius įsitikinęs, kad už R. Pakso nugaros stovi Rusijos interesai, o jo susitikimas su A. Lukašenka reiškia, jog „žmonės iš Maskvos“ Lietuvos politikui ruošia kažkokį vaidmenį.

Ketvirtadienį Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka po susitikimo su R. Paksu pranešė, kad nepaisant vietinių problemų, Baltarusija nori taikių ir draugiškų santykių su Lietuva. Pats R. Paksas aiškino, kad neva Lietuvai nepavyksta draugiškai sugyventi su kaimyninėmis valstybėmis, o tai esą reikia keisti, praneša Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra BELTA.

„Kadangi mes kaimynai, o jų nesirenkama, juos duoda Viešpats, mums teks gyventi kaip kaimynams, norime mes to ar ne. Kad gyventume taikiai ir draugiškai, o kito kelio Baltarusija ir nemato, jūs tai gerai žinote ir suprantate, reikia bendrauti ir kalbėtis įvairiomis temomis, pradedant nuo bendrų regiono saugumo problemų, kaip žinote, Europoje dėl to kilusi audra, duok Dieve, kad ji nurimtų. Kita vertus, yra ir vietinės problemos. Pavyzdžiui, (Astravo) atominės elektrinės (AE) statyba – tema, kuri yra labai aktuali Lietuvai ir, mūsų nuomone, labai politizuota“, – kalbėjo A. Lukašenka.

R. Paksas taip pat tikino, esą Astravo AE statybos tema Lietuvoje yra smarkiai politizuota, o Lietuva turėtų sėsti prie derybų stalo ir su Baltarusija kurti tarptautinę ekspertų grupę, stebėsiančią Baltarusijos AE veikimą.

Minske – Aleksandro Lukašenkos ir Rolando Pakso susitikimas

„Pasiūliau prezidentui (A. Lukašenkai) sukurti tarptautinę ekspertų grupę nuolatiniam atominės jėgainės stebėjimui. Suprantu, kad elektrinė bus pastatyta, kad ji veiks. Dabar mums reikia susėsti drauge. Ne paslaptis, kad tam tikros politinės jėgos Lietuvoje, ir ne tik Lietuvoje, išnaudoja AE statybą politiniams tikslams pasiekti. Nemanau, kad baltarusiai sau statosi nesaugią jėgainę. Asmeniškai aš esu atominės energetikos šalininkas“, – po susitikimo žurnalistams kalbėjo R. Paksas.

A. Lukašenka mano, kad R. Pakso vizitas į Minską taps gera dvišalių problemų sprendimo pradžia.

Pasak baltarusių žiniasklaidos, susitikimas įvyko R. Pakso iniciatyva. Pats R. Paksas oficialaus vizito Baltarusijoje anksčiau nebuvo. Susitikimo metu esą planuojama aptarti Astravo AE statybą ir Baltijos jūros regiono karinės bei politinės aplinkos stabilizavimą.

Užuodžia EP rinkimų kvapą

LRT.lt kalbintas Rytų Europos studijų centro direktorius, politologas L. Kojala akcentavo manantis, kad R. Paksas susitikimu su A. Lukašenka, panašu, siekė atkreipti į save dėmesį, artėjant EP rinkimams, kuriuose politikas siekia būti perrinktas dar vienai kadencijai.

 „Atsižvelgiant į faktą, kad tai yra ne pirmas toks susitikimas ir kad tai yra (EP – LRT.lt) rinkimų išvakarės, tad matosi pakankamai akivaizdus noras parodyti ir pritraukti į save papildomą dėmesį, kuris galėtų atnešti tam tikrų papildomų dividendų rinkimuose. Išnaudojama ta tema, kuri yra aktuali – Astravo atominė elektrinė ir jos ateitis. Norima parodyti, kad kai kurie politikai tarsi turi priėjimą prie kaimyninių šalių lyderių ir galėtų prisidėti prie šios ir kitų problemų sprendimo“, – aiškino L. Kojala.

Politologas atkreipė dėmesį, kad R. Paksas su A. Lukašenka susitiko savo iniciatyva, tad europarlamentaro Baltarusijos prezidentui pristatytų iniciatyvų nereikėtų tapatinti su oficialia Lietuvos pozicija.

„Nėra dažnas formatas, kai susitinka ne to paties rango tuo metu politikai, nes dabartinis Baltarusijos prezidentas ir Europos Parlamento narys nėra tame pačiame politiniame lygmenyje, tad, manau, susitikimą reikėtų traktuoti kaip individualią Europos Parlamento nario iniciatyvą. Tai nėra Lietuvos pozicijos reprezentavimas ir nesu tikras, ar jis savo retorikoje bandė kalbėti apie tai, kad reprezentuoja kažką daugiau nei pats save“, – komentavo L. Kojala.

Įtaria, kad Lietuvos politikui ruošiamas kažkoks vaidmuo

Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas M. Laurinavičius, LRT.lt paklaustas apie R. Pakso ir A. Lukašenko susitikimą, pateikė kitą versiją – anot jo, šis susitikimas nėra susijęs su artėjančiais EP rinkimais.

„Galimybės, kad R. Paksas būtų išrinktas į EP, ypač dabar, kai jis neina į rinkimus su partija „Tvarka ir teisingumas“, o eina atskirai, yra absoliučiai minimalios. Ko gero, tokių galimybių iš viso nėra, žiūrint ir į apklausas“, – teigė M. Laurinavičius.

Analitikas priminė, kad pradėjusių metų gruodį R. Paksas buvo susitikęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. M. Laurinavičiaus teigimu, eiliniai EP nariai savo iniciatyva susitikinėti su tokių šalių, kaip Rusija, Baltarusija, lyderiais taip lengvai negali, tad, pašnekovo įsitikinimu, R. Pakso susitikimais, panašu, rūpinasi ne jis pats.

„Susitikimas su V. Putinu ir apskritai vizitas Maskvoje parodė, kad žmonės, kurie tą susitikimą suorganizavo, jie turi kažkokių planų dėl R. Pakso, jam ruošiamas kažkoks vaidmuo. Kadangi po R. Pakso susitikimo su V. Putinu tą išvadą susiformulavau, tai šitas susitikimas jo su A. Lukašenka manęs nenustebino. Manau, kad tai yra tos pačios grandinės dalys. [...]

Akivaizdu, kad susitikimą su V. Putinu gali suorganizuoti tik žmonės Maskvoje, tai, manau, tokią išvadą ir reikia padaryti, prisimenant visą R. Pakso nušalinimo istoriją, jo apkaltos bylą, tai, kas joje parašyta. Manau, kad yra pakankamas pagrindas daryti išvadą, kad tai yra žmonių iš Maskvos bandymas rasti vaidmenį ponui R. Paksui“, – komentavo M. Laurinavičius.

Pašnekovas tvirtino R. Paksas ir A. Lukašenkos susitikime neįžvelgiantis, kad oficialios Lietuvos pozicijos reprezentavimo, tad Lietuvai šis susitikimas tarptautine, diplomatine prasme pakenkti neturėtų.

„Bet, jeigu žiūrėti iš tos propagandinės, dezinformacinės pusės, kuria užsiima Maskva, tai jie tokį susitikimą pateikia kaip Lietuvos atstovo, tai yra pareigas užimančio, Europos Parlamento nario, susitikimą su kitos šalies atstovu. Tai reiškia, kad iš vienos pusės bandoma formuoti nuomonę, kad neva ir Lietuvoje yra kiek kita pozicija dėl santykių su Maskva, su Baltarusija, pažymint, kad tai yra Europos Parlamento narys iš Lietuvos. Tačiau tai yra dezinformacijos žaidimai, kurie tikrajai diplomatijai, tikrajai mūsų pozicijai Vakaruose didelės reikšmės neturi, nes visi supranta, kas vyksta, supranta, kad ponas R. Paksas tikrai neatstovauja Lietuvos“, – dėstė M. Laurinavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.