Lietuvoje

2019.05.02 10:59

Bendra Lietuvos ir Lenkijos diskusija: Gegužės 3-iosios Konstitucijos idealai reikšmingi ir šiandien

LRT.lt2019.05.02 10:59

Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Lietuvos Konstitucinio Teismo pirmininku Dainiumi Žalimu ir Lenkijos Konstitucinio Tribunolo pirmininke Julia Przylebska bei atidarė bendrą Lietuvos ir Lenkijos diskusiją „1791 m. gegužės 3 d. Konstitucija: reikšmė ir pamokos Europai“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Diskusija surengta gegužės 3-iosios Konstitucijos 228-ųjų metinių išvakarėse. Kreipdamasi į jos dalyvius, šalies vadovė pabrėžė, jog istorinė Abiejų Tautų ir pirmoji Europoje rašytinė Konstitucija mums yra pasididžiavimo šaltinis.

Pasak prezidentės, tai dokumentas, kuris tapo Lietuvos ir Lenkijos konstitucinės tradicijos dalimi, įtvirtinančiu konstitucinės viršenybės ir pamatinius demokratinės teisinės valstybės principus.

Nepaisant sudėtingų to meto aplinkybių, Konstitucija paskatino pirmąsias reformų užuomazgas ir pažangą, įkūnijo siekį modernizuoti valstybę, atsispirti užsienio įtakai ir išsaugoti nepriklausomybę. Jau tuomet buvo galima įžvelgti ir mūsų tautos kelio į būsimą valstybingumo atgimimą pradžią.

Šalies vadovės teigimu, reformos, net ir nuslopintos, nelieka be pėdsako. Gegužės 3-iosios Konstitucija lietuvių ir lenkų tautoms bei visai Europai padovanojo išskirtinę idėjinę patirtį ir vertybes, be kurių negali gyvuoti nė viena valstybė ar visuomenė. Todėl šio politinio dokumento idealai išlieka reikšmingi ir šiandien.

Prezidentė taip pat pabrėžė, jog svarbu nepamiršti Lietuvą ir Lenkiją jungiančio istorinio ir vertybinio bendrumo, kuris atsispindi ir prieš 25 metus pasirašytoje mūsų šalių bendradarbiavimo sutartyje.

Diskusijoje dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos parlamentų nariai, diplomatai, teisininkai ir akademinės bendruomenės nariai.

Iniciatyva drauge su Lenkija aukščiausiu lygiu paminėti Gegužės 3-iosios Konstituciją kilo iš prieš metus priimto bendro Lietuvos ir Lenkijos Prezidentų pareiškimo dėl šio svarbaus abi šalis jungiančio dokumento.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.