Lietuvoje

2013.01.18 12:26

Liberalcentristai veržiasi į R. Pakso glėbį

Seimo rinkimuose triuškinamą nesėkmę patyrusi Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) rimtai svarsto galimos sąjungos klausimą. Su Liberalų sąjūdžiu (LS) ne pirmus metus bendros kalbos nerandantys liberalcentristai viltingą žvilgsnį kreipia į „Tvarkos ir teisingumo“ (TT) partiją, kažkada atskilusią nuo tos pačios liberalų šaknies.   

Seimo rinkimuose triuškinamą nesėkmę patyrusi Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) rimtai svarsto galimos sąjungos klausimą. Su Liberalų sąjūdžiu (LS) ne pirmus metus bendros kalbos nerandantys liberalcentristai viltingą žvilgsnį kreipia į „Tvarkos ir teisingumo“ (TT) partiją, kažkada atskilusią nuo tos pačios liberalų šaknies. 

Skubiai ieškoti išeities LiCS skatina ir nuolatinės politinių konkurentų pastangos į savo gretas persivilioti LiCS narius. Prognozuojama, kad artimiausiu metu ši partija gali gerokai „nukraujuoti“. Dėl galimo susivienijimo nei TT, nei LiCS lyderiai atvirauti nelinkę. Vieni deklaruoja esantys atviri bet kokiems siūlymams, kiti teigia tų siūlymų dar nesuformulavę.
 
LiCS pirmininko pavaduotojos Visagino merės Dalios Štraupaitės teigimu, vienas aktyviausiai šiuo metu svarstomų partijos ateities variantų – sąjunga su TT partija.
 
Likimas verčia vienytis
 
„Dabar „tvarkiečiai“ yra mums artimiausi. Mums reikia galvoti apie partijos išlikimą“, – LŽ sakė politikė. Pasak jos, oficialios derybos dėl vienijimosi dar nepradėtos, vyksta tik pokalbiai. D.Štraupaitė mano, kad susijungimo klausimas galėtų būti svarstomas per kovo pradžioje vyksiantį LiCS suvažiavimą. „Žinoma, partijoje yra įvairių nuomonių. Tačiau man atrodo, kad sąjunga su Rolando Pakso vadovaujama partija būtų vienas geriausių variantų“, – neslėpė merė. Jos teigimu, „pats likimas skatina susimąstyti apie liberalių jėgų vienijimąsi, nes nei LS, nei LiCS ar TT po vieną neišliks.
 
„Savo laiku R.Paksas išsivedė geriausius mūsų liberalus. Paskui dalis išėjo su LS. Galėtume dirbti bendrai, turėti labai stiprias pozicijas“, – sakė nuo 1994-ųjų liberalams ištikima politikė. Jos nuomone, šalyje pakaktų trijų stiprių politinių jėgų – socialdemokratų, konservatorių ir susivienijusių liberalų. Tuomet žmonėms būtų aiškiau, kas ir ko siekia.
 
Renkasi variantus
 
Laikinai LiCS vadovaujantis Algis Čaplikas neskubėjo dalytis partijos ateities planais. Pasak jo, vyksta vidinė diskusija, specialiai sudaryta darbo grupė analizuoja visus įmanomus būties variantus. „Kol nėra sprendimų, nenoriu nieko vertinti. Politinių partijų yra daug, bet ar dirbtinis jų mažėjimas vienokiu ar kitokiu būdu yra teigiamas dalykas, pradedu abejoti“, – LŽ sakė A.Čaplikas. Jo nuomone, LiCS turi galimybių išlikti savarankiška politine jėga. Anot politiko, mechaninis partijų susiliejimas gerų rezultatų neduoda, svarbiausia rasti, kas partnerius vienija. „Tik toks darinys gali būti tvirtas ir ilgalaikis“, – įsitikinęs A.Čaplikas. Apie susivienijimą su LS liberalcentristai, anot pirmininko, kol kas nemąsto. „Šiuo metu jie mums neįdomūs. Jų politinė arogancija – keistoka. Šiandien LS – tik vargana opozicija, turinti 10 varganų narių“, – teigė A.Čaplikas.
 
TT lyderis europarlamentaras R.Paksas vakar tikino jokių siūlymų iš LiCS nesulaukęs. „Žinau, kad liberalcentristams dabar ne pats geriausias laikotarpis, kad skyriuose esama nerimo ir įvairių kalbų. Jei kartais bus noro pasišnekėti, mielai išklausysiu“, – LŽ sakė R.Paksas. Tačiau, pasak politiko, būtų „visiems sveikiau“, jei į vieną valtį pagaliau susėstų LiCS ir LS. „Tačiau yra daug priežasčių, dėl kurių politikai skiriasi arba negali susituokti“, – apibendrino TT lyderis.
 
Vyksta pokalbiai
 
Jokių susijungimo su liberalcentristais planų nesvarsto ir LS. Tačiau kad į savo partiją mėgina persivilioti dalį LiCS narių, LS lyderis Eligijus Masiulis vakar neneigė. „Vyksta pokalbiai su atskirais LiCS skyriais, grupėmis, bendruomenėmis tiek Vilniuje, tiek kituose miestuose. Artimiausiu metu bus matyti, ar kalbos virs konkrečiais veiksmais“, – LŽ sakė parlamentaras. Jis mano, kad dalis liberalcentristų iš partijos gali pajudėti dar iki kovo mėnesį numatyto suvažiavimo, o antroji migracijos banga kils po jo.
 
D.Štraupaitė neslėpė, kad pastaruoju metu liberalcentristai iš tiesų atakuojami siūlymais pagalvoti apie perėjimą į kitas partijas. „LS nori perimti mūsų geriausius, aktyviausius narius, bet vienytis su mumis nenori“, – pabrėžė politikė. LiCS pirmininko pavaduotojo Artūro Meliano teigimu, būta „išėjimo atvejų, bet tikrai ne masiškai“.
 
Pasak Socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko pavaduotojo Algirdo Syso, byrančių partijų nariai tradiciškai vietų ieško kitur. Taip nutiko Naujajai sąjungai, Pilietinės demokratijos partijai. A.Syso teigimu, kitose partijose buvusius žmones LSDP priima reikliai, atsižvelgdama į buvusias politines nuostatas.
 
Narystę sustabdė
 
A.Sysas negalėjo atsakyti, ar socialdemokrato teisingumo ministro Juozo Bernatonio patarėju šią savaitę paskirtas sveikatos apsaugos eksministras liberalcentristas Raimondas Šukys įstojo į LSDP. „Vienas mūsų nerašytų reikalavimų, kad politinio pasitikėjimo komandos nariai priklausytų partijai“, – pridūrė jis.
 
R.Šukys patikino negavęs jokių raginimų ar kvietimų stoti į LSDP. Tačiau kol bus politinio pasitikėjimo pareigūnas, savo narystę LiCS jis teigė sustabdęs. „Nedalyvauju jokios partijos veikloje.
Kaip bus ateityje, iš anksto deklaruoti tikrai nenoriu. Gyvenimas nestovi vietoje“, – nuo išsamesnių komentarų susilaikė R.Šukys.