Lietuvoje

2019.05.01 18:41

Svarbiausias JAV romanas – apie vergiškomis sąlygomis plušančius pirmuosius lietuvių emigrantus

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.05.01 18:41

LRT RADIJO žurnalistai Edvardas Kubilius ir Rūta Kupetytė tęsia savo kelionę Čikagoje, kur domisi, kaip gyvena čia įsikūrę lietuviai. Šį kartą žurnalistai lankėsi Čikagos skerdyklų teritorijoje, kurioje prieš daugiau kaip 100 metų dirbo pirmieji į JAV pasitraukę lietuviai. Pagal jų istoriją Uptonas Sinclairas parašė garsųjį romaną „Džiunglės“.

Ilinojaus universiteto Čikagoje profesorius Giedrius Subačius sakė, kad skerdyklų atsiradimas buvo dėl technologijų augimo. Anot jo, vyresni lietuviai Čikagoje vis dar puikiai atsimena skerdyklų kvapą ir galvijų baubimą.  

„Daugiau kaip po 100 metų skerdyklos vėl užsidarė dėl technologijų kaitų. Amerika pasistatė greitkelius ir susikūrė šaldytuvus. Pasidarė daug paprasčiau paskersti gyvūnus vietoje ir pristatyti juos į krautuvę, nereikia su gyvais galvijais tąsytis“, – pasakoja profesorius.

Profesoriaus teigimu, tuo metu skerdyklos buvo vienas didžiausių pasaulyje industrinių dalykų.

Čikagos priemiesčių gyvulių skerdyklose vergiškomis sąlygomis plušantys lietuviai – apie tai pasakoja dar 1906 m. JAV išleista U. Sinclairio knyga „Džiunglės“, tapusi bestseleriu ir pakeitusi JAV visuomenę. G. Subačius prisipažįsta – jau kelintą kartą skaitydamas knygą vis dar susigraudina.

Anot jo, ši knyga turėjo labai didelę įtaką JAV gyvenimui: „yra U. Sinclairo biografų, kurie sako, kad tai – svarbiausias Amerikos romanas. Ne geriausias, bet svarbiausias. Dėl to, kad jis pakeitė Amerikos įstatymus“.

Pokalbis su prof. Giedriumi Subačiumi – reportaže:

Du kartus Lietuvą apkeliavę LRT RADIJO žurnalistai R. Kupetytė ir E. Kubilius šį kartą ieškoti lietuviškų istorijų leidžiasi į Čikagą. Tai viena iš LRT projekto „Keturi milijonai“, skirto Pasaulio lietuvių metams, kelionių.

Kelionės įspūdžius nuo balandžio 29 d. visa savaitę žurnalistai kiekvieną dieną pasakos LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“, LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“, naujienų portale LRT.LT ir LRT „Facebook“ paskyroje.

Vėliau kitų LRT žurnalistų laukia kelionės į Airiją, Jungtinę Karalystę ir Norvegiją. Kokia išeivių kasdienybė? Ar seka gyvenimą Lietuvoje? Galiausiai, ar susimąsto kada apie grįžimą namo? Tai tik keli klausimai, kuriuos žurnalistai užduos svetur gyvenantiems tautiečiams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.