Lietuvoje

2019.05.01 13:49

Oficialaus vizito į Lietuvą atvyko Kanados kariuomenės vadas

ELTA2019.05.01 13:49

Lietuvos kariuomenės vado kvietimu pirmojo oficialaus vizito į Lietuvą trečiadienį atvyko Kanados kariuomenės vadas (Gynybos štabo viršininkas) generolas Jonathanas H. Vance'as ir jį lydinti delegacija.

Vizitu, pasak Krašto apsaugos ministerijos, siekiama stiprinti transatlantinius ryšius ir Kanados karinį bendradarbiavimą su jos sąjungininkėmis Rytų Europoje - Baltijos šalimis.

Ketvirtadienį, gegužės 2 d., svečias bus iškilmingai sutiktas prie Krašto apsaugos ministerijos, susitiks su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu, Lietuvos kariuomenės vadu gen. ltn. Jonu Vytautu Žuku ir kitais kariuomenės atstovais.

Lietuvos kariuomenės atstovai gen. J. H. Vance`ą supažindins su šalies kariuomenės pajėgumais, jų vystymo prioritetais ir planais, šalyje planuojamomis tarptautinėmis karinėmis pratybomis ir informacinės erdvės analize.

Popietę Lietuvos ir Kanados kariuomenių vadai vyks į Antakalnio kapines, kur gen. J. H. Vance`as pagerbs žuvusių už Tėvynę Lietuvos karių atminimą padėdamas gėlių prie jiems skirto memorialo. Vėliau lankysis NATO pajėgų integravimo vienete, kur susitiks su jo vadu plk. Jacobu Siugardu Larsenu, vienete tarnaujančiais Kanados karininkais bei susipažins su vieneto veikla.

Kanada, pasak KAM pranešimo, yra patikima Lietuvos ir ES valstybių narių saugumo srities partnerė bei Lietuvos sąjungininkė NATO aljanse. Lietuvos ir Kanados kariai drauge dalyvavo įvairiose NATO ir ES karinėse misijose (Afganistane, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Irake ir Kosove). Nuo 2015 m. abiejų šalių kariai taip pat dalyvauja Ukrainos ginkluotųjų pajėgų mokymo misijoje Ukrainoje.

Nuo 2014 m. Kanada prisijungė prie NATO patikinimo priemonių (angl. assurance measures) ir dalyvauja operacijoje „Reassurance“ Centrinėje ir Rytų Europoje, tarp jų Baltijos jūros regione. Todėl šalis čia dislokuoja ir treniruoja savo karinių oro pajėgų, karinio jūrų laivyno ir sausumos pajėgumus.

2014 m. keturi Kanados karališkųjų oro pajėgų naikintuvai iš Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose vykdė Baltijos šalių NATO oro policijos misiją. Nuo 2014 m. Kanados karinio jūrų laivyno atstovai kasmet dalyvauja išminavimo operacijoje Baltijos jūroje „Open Spirit“. 2017 m. birželio 19 d. Kanados karinis kontingentas buvo dislokuotas Latvijoje, kur iki šiol vadovauja NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei.

Kanadiečiai nuo 2014 m. aktyviai dalyvauja įvairiose tarptautinėse karinėse pratybose Lietuvoje.

Kanada taip pat yra skyrusi finansinę paramą Vilniuje veikiančiam NATO Energetinio saugumo kompetencijos centrui, vieną karininką į Estijoje veikiantį Baltijos gynybos koledžą ir tris karininkus į Vilniuje dislokuotą NATO pajėgų integravimo vienetą.

Nuo 1994 m. iki šiol įvairiuose ilgalaikiuose kvalifikacijos kėlimo kursuose Kanadoje pagal karinio rengimo paramos programą yra mokęsi apie 250 Lietuvos karių ir civilių tarnautojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.