Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.01 12:58

Dalia Grybauskaitė: Europa mums davė daug pasitikėjimo, pagarbos, gebėjimo augti

BNS 2019.05.01 12:58

Europa mums davė daug pasitikėjimo, pagarbos, gebėjimo augti, sveikindama su Lietuvos narystės 15-osiomis metinėmis sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Europa mums davė labai daug – pasitikėjimo, pagarbos, gebėjimo augti, vystytis ir rūpintis savo žmonėmis. Kaip tuo potencialu mes naudojamės, jau priklauso tik nuo mūsų. Niekas mums to diktuoti negali, gali tik padėti, jei patys sugebame pasirūpinti savimi, savo saugumu ir savo žmonėmis“, – iškilmingame minėjime sostinės Daukanto aikštėje trečiadienį sakė D. Grybauskaitė.

Ji pažymėjo, kad Lietuvos gyventojai, būdami Bendrijos dalimi, yra laisvi keliauti, mokytis, būti bet kurioje europinėje valstybėje, nes „tai mūsų bendra šeima ir bendra teisė“.

„Kiekvienas suprantame, kad, būdami tokioje organizacijoje, kuo ji stipresnė, tuo stipresni esame ir mes. Ši organizacija taip pat sudaro mums galimybę išvengti ir vidaus politinio populizmo, yra tam tikri rėmai, kad ne viską, kas yra mintyse, ir ne visada gero, galim daryt, ir tai yra mūsų garantas“, – kalbėjo prezidentė.

„Šis pasiekimas, kad tapome europiečiais, yra ir mūsų politinio, socialinio ir gynybinio saugumo garantas“, – reziumavo šalies vadovė.

Trečiadienį S. Daukanto aikštėje Vilniuje vyksta iškilmingas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 15-ųjų metinių minėjimas.

Vidurdienį aikštėje pakeltos Lietuvos ir ES vėliavos, susirinkusiuosius sveikino prezidentė D. Grybauskaitė, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pasibaigus oficialiai ceremonijai, aikštėje prie Prezidentūros surengtas šventinis koncertas. Vėliau sostinės Lukiškių aikštėje bus rodomas kinas po atviru dangumi, vyks netradicinės lauko pramogos, užsiėmimai vaikams.

Lietuva ES nare tapo 2004 metais. Bendrijai priklauso 28 valstybės.

Lietuva ne vienus metus pirmauja pagal pasitikinčių Europos Sąjunga piliečių skaičių. Beveik du trečdaliai apklaustųjų teigia pasitikintys ES.

„Europos sąjunga – tai laisvės, taikos ir demokratijos suvienyti žmonės. Prieš trisdešimt metų dar tik atsikuriančiai Lietuvai stipri partnerystė su Europos valstybėmis buvo ryškus tikslas. Taip buvo, nes Europos vienijimasis ir mūsų nepriklausomybės atsikūrimas buvo įkvėpti bendražmogiškų ir krikščioniškų vertybių“, – šventėje sakė V. Pranckietis.

L. Linkevičius: Europos Sąjunga, nebe „jų“, o mūsų visų namai

Gegužės 1 dieną užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dalyvavo iškilmingame 15-ųjų Lietuvos narystės ES metinių minėjime S. Daukanto aikštėje. Sveikindamas susirinkusius, jis priminė apie neseniai švęstą NATO narystės sukaktį ir pabrėžė, kad šių dviejų kelių pasirinkimas buvo lūžis Lietuvos istorijoje, mąstyme, likime.

„Šiandien esame lyderiai pasaulinėje lazerių produkcijoje, regioninis centras gyvybės mokslų srityje, Lietuvoje - vienas greičiausių pasaulyje interneto ryšys. Šiuos Lietuvos pasiekimus puikiai vertina kiti. Bet visi pasiekimai neturės prasmės, jei kiekvienas žmogus nejus jų vertės, naudos. Tikiu, kad taip yra“, - kalbėjo užsienio reikalų ministras.

L. Linkevičius taip pat prisiminė Ukrainos kovą dėl proeuropietiškos krypties ir prieš penketą metų Kijeve žuvusius žmones su ES vėliavomis rankose: „Europos Sąjunga taip pat yra apie vertybes, todėl svarbu prisiminti tuos, kurie šiandien vis dar dėl jų kovoja. Mes jautriau jaučiame tą kovą, suprantame, kad vertybės nėra tik lozungai, tai – mūsų kraujyje, genuose“.

Užsienio reikalų ministras pasidžiaugė, kad lietuviai - vieni didžiausių euroentuziastų ir palinkėjo, kad  užpildžius šį tikėjimo indą žinojimu, atsirastų dar daugiau energijos ir įrankių, kaip pagerinti mūsų visų gyvenimą ir apginti europietiškas vertybes ir laisves.

Skvernelis: lietuviams ES yra taikos ir laisvės projektas

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis trečiadienį Varšuvoje dalyvavo iškilmingame Europos Sąjungos (ES) plėtros 15-ųjų metinių minėjime.

Kalbėdamas Lenkijos sostinėje Lietuvos Vyriausybės vadovas pabrėžė europinio solidarumo ir vienybės reikšmę, būtinybę neryškinti takoskyrų tarp „senųjų“ ir „naujųjų“ bendrijos narių, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

S. Skvernelio teigimu, ES neturėtų spręsti tų klausimų, kuriuos efektyviai galima išspręsti nacionaliniu lygmeniu. Pasak jo, stiprios valstybės narės ir stiprūs jų nacionaliniai parlamentai yra ES pagrindas.

Kalbėdamas apie svarbiausias ES plėtros pamokas Lietuvos premjeras išskyrė konkurencingą vidaus rinką ir paragino atsispirti protekcionistinėms rinkos apsaugos tendencijoms. Jis akcentavo, kad iš vidaus rinkos laimi visos 28 šalys narės.

S. Skvernelis pažymėjo, kad ES plėtra vainikavo prieš 30 metų prasidėjusį Europos vienijimosi procesą.

„Griuvo geležinę uždangą simbolizavusi Berlyno siena, Lenkijoje „Solidarumas“ išjudino demokratinius procesus visoje Vidurio Europoje. Tuo pačiu metu įvyko Baltijos kelias. Milijonai žmonių, susikibę rankomis gyva grandine, paliudijo laisvės troškimą, kad pasmerktų nusikalstamą Stalino-Hitlerio sandėrį. Žmonės aiškiai ir nedviprasmiškai pasakė, kad prievarta ir jėgos politika yra nepriimtina tarptautiniuose santykiuose. Mums, lietuviams, ES yra daug daugiau negu tik ekonominis projektas. Pirmiausia, ji yra taikos ir laisvės projektas“, – kalbėjo jis.

S. Skvernelis pakvietė šių metų rugpjūčio 23 dieną ES mastu minėti totalitarinių režimų aukų atminties dieną.

Renginyje Varšuvoje, Karaliaus rūmuose, taip pat dalyvavo 2004 metų gegužės 1 dieną į ES įstojusių Čekijos, Estijos, Kipro, Latvijos, Maltos, Slovakijos, Slovėnijos ir Vengrijos atstovai bei vėliau įstojusių Rumunijos, Bulgarijos ir Kroatijos politikai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi